Netradičný drevodom ako únik z každodennej reality

16.08.2017  |     

Drevený dvojpodlažný dom vznikol ako miesto úniku z každodennej reality. Majiteľ domu chcel súkromný priestor, ktorý poskytne mimoriadne chvíle pokoja a pohody, umožní odreagovať sa a na chvíľu zabudnúť na stresujúci, rušný život.

 

Na štýl glampingu

Požiadavka klienta smerovaná k architektom bola jasná, v prostredí, kde stoji mnoho starých domov vedľa seba chcel mať majiteľ priestor pripomínajúci glampingové oblasti. Glamping je relatívne novým pojmom a znamená pohodlný spôsob relaxu, pri ktorom sa nemusíte vzdať ničoho z toho, čo potrebujete a predsa ste v prírode. Inými slovami je to spôsob, ako si vychutnať vonkajšie prostredie bez zrieknutia sa všetkého hmotného, bez čoho nemôžete žiť. 

Napríklad, glampingové dovolenkové oblasti sú vybavené exkluzívne zariadenými stanmi s možnosťou horúcej sprchy, s obrovskou posteľou a všetkým, na čo si len spomeniete. Je to teda kempovanie na vysokej úrovni. Vráťme sa však k samotnej stavbe.

 

Pohodlie pod presahom strechy

Drevodom rozhodne nie je stanom, ale s glampingom má spoločné to, že poskytuje majiteľovi a jeho rodine možnosť vychutnať si vonkajšie prostredie bez ruchu a pohodlne. „Predĺžili sme presah trojuholníkovej strechy až k drevenej palube, čím sme dosiahli vzhľad domu pripomínajúci stan. Takto sme úspešne vytvorili kvázi vonkajší priestor, v ktorom sa dá vychutnať vonkajšie prostredie bez toho, aby ste museli rozkladať stan,“ vysvetľujú architekti. 

Zastrešenie paluby zároveň chráni aj hlavný vchod do domu, ale nezabraňuje prúdeniu potrebného množstva svetla do okien druhého nadzemného podlažia – v zastrešení sú tri výrezy. Súkromie priestoru do istej miery chráni vedľa stojaca garáž.

Presklenia ako hranica, ktorá sa dá zmazať

Stena medzi exteriérovou drevenou palubou a hlavnou obývacou miestnosťou s jedálňou a kuchyňou je presklená, čím vzniklo intenzívne prepojenie interiéru s exteriérom. Samozrejme, i tento jemný predel medzi interiérom a exteriérom je možné zmazať otvorením presklení. Interiér sa tak veľmi ľahko môže stať vonkajším priestorom a vonkajší vnútorným. 

 

Kounan house

architektonický ateliér: ALTS DESIGN OFFICE

lokalita: Konanchoshinji, Koka, Shiga, Japan

rok realizácie: 2017

plocha pozemku: 203,68 m2 

plocha 1. nadzemné podlažie: 57,13 m2

plocha 2. nadzemné podlažie: 50,51 m2

celková podlahová plocha: 107,64 m2

Text: Sabína Zavarská
Foto: Masahiko Nishida

Tagy:
drevodomy glamping ALTS DESIGN OFFICE dvojpodlažné domy

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Vidiecke bývanie plné slnka a pohody: Čo sa stane, keď časť strechy otvoríte slnku?

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky