Ako dostala piešťanská vila po obnove šancu na nový život

26.06.2018  |     

Piešťanská Villa Kovács bola dielom a domovom významných piešťanských stavebných podnikateľov Jozefa Bertu a Alfréda Kovacsa.

Skladá sa z dvoch objektov - elegantného dvojpodlažného mestského domu a záhradného ateliéru, kde bolo sídlo firmy. Technický stav budov, problémy so statikou a vlhkosťou si vyžiadali obnovu. Na rekonštrukcii a sfunkčnení sa podieľali dvaja architetki: Jaro Krobot a Ivo Flimmel.

 

Dielo židovských podnikateľov

Obaja architekti k obnove domu s pohnutým osudom pristupovali citlivo a s rešpektom. Prvé, na čo bolo nevyhnutné pri rekonštrukcii brať ohľad, bola história objektu. Vila bola postavená v roku 1925 stavebnými podnikateľmi Jozefom Bertom (1877-1939) a Alfrédom Kovacsom, podľa ktorého nesie objekt meno: Villa Kovacs. Slúžila ako budova piešťanského sídla firmy Berta & Kovacs. Keďže však Berta a Kováč boli Židia, ich firmu v roku 1941 zlikvidovali. Ďalšia história vily bola veľmi rôznorodá. Dlhodobé zanedbávanie údržby domu viedlo takmer k úplnej devastácii. 

Necitlivé stavebné úpravy

Na stavbe pred rekonštrukciou boli badateľné viaceré necitlivé stavebné úpravy, vrátanie obmurovania a prekrytia terasy poschodia a „zrovnanie“ nárožia dvorovej fasády podľa prízemia. „Pôvodné drevené stropy a krov objektu vily, ktoré už boli v minulosti neodborne menené, boli prehnité a staticky nezodpovedali ich funkcii. Aj kvôli celkovému spevneniu značne popraskanej budovy sme sa rozhodli pre oceľobetónové stropy so stužujúcimi vencami (pri zachovaní pôvodných drevených podláh), ktoré v pôvodnej stavbe úplne chýbali. Taký istý postup bol použitý aj v objekte záhradného ateliéru,“ konkretizuje nevyhnutné úpravy architekt Ivo Flimmel.

Kópie, repasovanie, obnova

Kým technický stav si vyžadoval náročné zásahy, architektúra prešla iba očistou, s dôrazom na jemnosť a výtvarnosť detailov z minulosti, ktoré sa architekti pokúsili preniesť do dnešného sveta.

„Jedným z motívov obnovy boli výplne otvorov. Z jestvujúcich dverí sme dali urobiť kópie, napodobňovali sme aj okná uličnej fasády. Niektoré typické prvky – kvetináče a svetlíky sme dali repasovať, z niektorých bolo potrebné vytvoriť kópie. Niektoré cenné povrchy boli zachované. V pôvodnom stave zostali schody, ich pôvabný zelený keramický sokel, obrazec v terase na prízemí alebo zábradlia,“ opisuje snahu zachovať čo najviac z histórie a pôvodného charakteru stavby architekt Jaro Krobot.

Aká je dispozícia dnes?

Na prízemí sú umiestnené kancelárske priestory s kuchynkou a hygienickým zázemím. Poschodie patrí plnohodnotnému bytu, strecha je prispôsobená na možnosť odkladania vecí. Menšia stavba na pozemku vily – záhradný ateliér má svoju pôvodnú funkciu: nachádzajú sa v ňom na oboch podlažiach kancelárske priestory s vlastnou kuchynkou a hygienickým zázemím. 

Aj dvor objektu dostal novú podobu

Staré hospodárske priestory boli zbúrané a nahradil ich vzdušný prístrešok určený na parkovanie troch vozidiel. Tiež je tu malý sklad záhradných potrieb. Zvyšné parkovacie miesta sú pred budovou záhradného ateliéru. 

„V spolupráci s Krajským pamiatkovým úradom sme hľadali najlepšie riešenia ako farebnosti a tektoniky fasád, tak aj výmeny strešných krytín, farby okapov a členenia či farebnosti okenných rámov. Z nášho pohľadu máme za to, že úspešne,“ uzatvára tému rekonštrukcie známej piešťanskej vily Ivo Flimmel.

 

Obnova Villy Kovács v skratke

architekti: Ing. arch. Ivo Flimmel, Ing. arch. Jaro Krobot

návrh: 2015-2016

realizácia: 2016-2017

lokalita: Kollárova ulica 15, Piešťany

Sabína Zavarská
Foto: Katarína Turčanová

Tagy:
rodinné domy vily Piešťany domy v Peišťanoch Villa Kovacs

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 12/2019-1/2020 v predaji


Neveľký dom pre veľkú rodinu
Predplatné

 

kúpiť na e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky