Zdroj: Marián Svítek – BOLD Digital

Výnimočný rodinný dom v Trnave: Teplá atmosféra domova i napriek surovým materiálom

08. 12. 2021
Zdieľať

Sú stavby, ktorých plánovanie trvá dlhšie ako realizácia, rodinný dom H v Trnave je presným opakom. Projekt štúdie trval štyri mesiace, pokračovanie vrátane nevyhnutných vybavovačiek, vyjadrenia úradov až po samotnú realizáciu bolo otázkou dvoch rokov. Komplexné plánovanie si vyžadovalo koordináciu veľkého množstva špecializovaných dodávateľov a remeselníkov. Výsledok hovorí za všetko. Je ním výnimočný rodinný dom, presne taký, ako si ho majitelia vysnívali.

V projekte náročného rodinného domu v novšej časti mesta Trnava zohrala dôležitú rolu – okrem použitých materiálov – rovnováha medzi dizajnom a funkciou. A samozrejme kreativita architektov zo štúdia Archstyl s.r.o. Hoci stavba vyzerá na prvý pohľad jednoducho, ukrýva množstvo originálnych riešení, ktoré domácim spríjemňujú každý jeden deň. Všetko v dome i v exteriéri je navrhnuté tak, aby bolo vyhovené potrebám a želaniam majiteľov.

Prečítajte si tiež
Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou? Tento rodinný dom vám odpovie

Hra tvarov a materiálov

Už na prvý pohľad je stavba zaujímavá – rodinný dom netvorí jednoliaty celok, definuje ho hra tvarov a materiálov. „Naším cieľom bolo pomerne objemnú hmotu členiť pomocou materiálov na jednoducho čitateľné formy s príjemnými rozmermi. Pri pohľade na dom z ulice zaujme fasáda. Vsadené okno na pracovni vytvárajúce netradičné šikminy na fasáde symbolizuje vizionárske pracovisko.

Geometrický rodinný dom s betónom a tehlou na fasáde

Pri pohľade na dom z ulice zaujme fasáda. Zdroj: Marián Svítek – BOLD Digital

Menej výrazným prvkom, ktorý môže uniknúť bežnému pozorovateľovi, je betónová omietka. Imitácia surového betónu okrem pekného dizajnu má aj potrebné tepelnoizolačné vlastnosti. Tento typ a dizajn omietky od spoločnosti STO bol použitý na Slovensku prvýkrát. Zaujme aj garážová brána, ktorá je zasadená v rovine s fasádou a vôbec nepôsobí vôbec ako vjazd do garáže, ale skôr ako alukobondový obklad,“ vysvetľujú autori projektu.

Geometrický rodinný dom s betónom a tehlou na fasáde

Už na prvý pohľad je stavba zaujímavá – rodinný dom netvorí jednoliaty celok, definuje ho hra tvarov a materiálov. Zdroj: Marián Svítek – BOLD Digital

Zaujímavé oplotenie, mnohorodosť aj pri oknách

Neoddeliteľnou súčasťou celkového konceptu je bezrámové stĺpikové oplotenie. Na jednej strane v potrebnej miere chráni súkromie, na strane druhej ponúka pohľad do nádhernej predzáhradky a tiež na dynamiku jednotlivých celkov domu s jeho originálnymi fasádami.

Prečítajte si tiež
Pasívny dom pre talentovanú fotografku spojil jej potreby so záľubami

Veľkú časť fasád tvoria portálové okná. I tu sa architekti pohrali s mnohorodosťou. Kým niektoré okná sú bezrámové, iné sú zapustené v jednej rovine s fasádou.

Veľká moderná dizajnová obývačka a kuchyňa v presklenom dome

Srdcom dispozície je denná zóna – obývacia izba, jedáleň a kuchyňa. Zdroj: Marián Svítek – BOLD Digital

Juhozápadná orientácia vnáša do interiéru svetlo po celý deň

Juhozápadná orientácia poskytuje rodinnému domu celodenné prirodzené svetlo. Srdcom dispozície je denná zóna – obývacia izba, jedáleň a kuchyňa. Nočná zóna je riešená v trakte, ktorý sa nachádza čo najďalej od ulice. Rodičovská časť má vlastný šatník a kúpeľňu. Druhé poschodie skrýva hosťovskú izbu a pracovňu. Na severozápad sú orientované všetky technické zariadenia a dvojgaráž s možnosťou nabíjania elektromobilov.

Moderná kuchyňa, jedáleň a obývačka s policovou kovovou zostavou

Moderné otvorené vzdušné priestory majú jednu nevýhodu – zhoršenú akustiku. Architekti zo štúdia Archstyl problém vyriešili umiestnením perforovaných akustických panelov na strop a steny v kuchyni a obývačke. Zdroj: Marián Svítek – BOLD Digital

Surové materiály, netradičné priestory, precízne detaily

To sú najvýstižnejšie slová, akými sa dá opísať interiér priestranného moderného domu. Nájdeme tu tehlový obklad i pohľadový betón. Drsné materiály však harmonizujú teplé – prírodný dub, morený dub a dubová dyha. O kvalitu prostredia v interiéri sa stará množstvo pasívnych a aktívnych systémov, vrátane vzduchotechniky s ionizáciou.

Prečítajte si tiež
Racionálne bývanie? Dom v Záhorskej Bystrici rešpektuje potreby rodiny

Vďaka veľkoformátovým portálovým oknám je celý interiér presvetlený, tieto okná zároveň prepúšťajú dnu aj teplo. V lete ho kompenzuje stropné chladenie. Moderné otvorené vzdušné priestory majú jednu nevýhodu – zhoršenú akustiku. Architekti zo štúdia Archstyl problém vyriešili umiestnením perforovaných akustických panelov na strop a steny v kuchyni a obývačke. Zároveň tak pribudla ďalšia zaujímavá textúra. Za zmienku stojí aj podsvietený obklad z pravého ónyxu v interiéri obývačky.

Veľká moderná dizajnová obývačka s betónovou stenou

Vďaka veľkoformátovým portálovým oknám je celý interiér presvetlený, tieto okná zároveň prepúšťajú dnu aj teplo. Zdroj: Marián Svítek – BOLD Digital

Kuchyňa ukrýva ďalšie miestnosti

Elegantná svetlá kuchyňa ukrýva ďalšie praktické miestnosti. Napríklad, priamo z kuchyne vojdete do miestnosti s malou pracovnou plochou, určenou na riešenie špinavých kuchynských prác. Na túto miestnosť nadväzuje chladená špajza a práčovňa s výstupom na zadnú technickú terasu. Aj keď kuchyňa pôsobí reprezentatívne, je aj plnohodnotne využiteľnou.

Podsvietený obklad z pravého ónyxu v modernej obývačke

Podsvietený obklad z pravého ónyxu v obývačke. Zdroj: Marián Svítek – BOLD Digital

Osviežujúci dizajnový detail tvorí netradičné šikmé dyhovanie skriniek na kuchynskom ostrove. Keďže majitelia sú milovníkmi moderných technológií, dostali sa aj do kuchyne. Napríklad vo forme dokovacej stanice pre robotický vysávač, ktorá je vstavaná priamo v sokli kuchynskej linky.

Prečítajte si tiež
Obnovený dom ukrytý pod „kapucňou“ odkazuje na pôvodnú ľudovú architektúru

Relaxačné zóny vo vnútri i vonku

Rodinný dom je vybavený aj relaxačnými zónami – posilňovňou a vnútorným bazénom so slanou vodou a protiprúdom. Zvonku naň nadväzuje terasa. Je navrhnutá tak, aby počas celého roka vytvárala miesto na relax a stretnutia s rodinou a priateľmi. Dá sa zatieniť pomocou otáčateľných lamiel alebo čiastočne odizolovať a vytvoriť závetrie pomocou screenových roliet. O komfort v chladnejšom počasí sa postará dvojica infražiaričov. Súčasťou terasy je exteriérová kuchynská linka s veľkým nerezovým grilom. Dokonalý komfort a relaxáciu po cvičení domácim poskytuje kombinovaná infra a fínska sauna.

Vonkajšia krytá terasa s kuchyňou a grilom

Terasa sa dá zatieniť pomocou otáčateľných lamiel alebo čiastočne odizolovať a vytvoriť závetrie pomocou screenových roliet. Zdroj: Marián Svítek – BOLD Digital

Ako vyzerá exteriér?

Vkusne spracovaná záhrada pri dome nadväzuje na prirodzený vzhľad tunajšej flóry. Je rozdelená na logické celky. Z ulice vidno pôsobivú okrasnú časť, v súkromných častiach pri terase a bazéne nájdeme kvety a trvalky s veľkou trávnatou plochou vyhradenou pre deti. Za domom je priestor pre ovocné stromy. Na druhej strane záhrady našli miesto technické prvky, vďaka tomuto riešeniu zostal vzhľad domu nenarušený.

Detské ihrisko pri modernom dome

V súkromných častiach záhrady je veľká trávnatá plocha vyhradená pre deti. Zdroj: Marián Svítek – BOLD Digital

Rodinný dom H

architektonický ateliér: Archstyl s.r.o.

autori: Ing. Juraj Krč, Ing. Zoltán Horváth, Ing. arch. Daniel Hanusz, Mgr. art. Zuzana Horniaková

lokalita: Trnava

plocha pozemku: 1 026 m2

úžitková plocha: 240 m2

projekt: 2017 – 2019

realizácia: 2020 – 2021

Sabína Zavarská

Foto: Marián Svítek – BOLD Digital

Kategória: Návšteva
Tagy: inteligentná domácnosť moderná architektúra presklené plochy rodinný dom sauny vily
Zdieľať článok

Diskusia