Dva dynamické domy určené na celoročné leňošenie

25.11.2018  |     

Ostrov Paros patrí do Kykladského súostrovia a je veľmi obľúbenou dovolenkovou destináciou v Grécku, najmä kvôli čistému moru. Nachádzali sa tu aj dva rozsiahle domy určené na prenájom, ktoré už bolo potrebné rekonštruovať.

Architekti z ateliéru Buerger Katsota Architects vytvorili zaujímavý projekt obnovy. Výsledkom nazvaným HOUSES A.2 sú dve kvalitné dovolenkové rezidencie s celodenným využitím interiéru i exteriéru. 
 

Postavené na základni

Cieľom architektov bolo vytvoriť dve samostatné (a predsa prepojené budovy), ktoré by boli výsledkom harmonickej adaptácie objektov do prírodného prostredia. Ako hovoria architekti, „ide o zostavu kubických objemov postavených na základni“
 

Hlavnou črtou je pergola

Tri metre nad touto základňou je umiestnená drevená pergola s konzolovými štíhlymi trámami. Vďaka nej sú exteriér a interiér chránené pred priamym a prudkým slnečným žiarením. Vonku tak vznikol príjemný, pohodlný, pred vetrom chránený, priestor vhodný na leňošenie, opaľovanie sa, sprchovanie, ale aj na stolovanie a prípravu jedál. Obe rezidencie sú určené na celoročné dovolenkové bývanie.
 
 

Ako je riešená dispozícia?

Súkromné miestnosti sú uložené na prízemí, na základni a orientované na juh. Poskytujú výhľad na more. Centrálny spoločenský priestor je plne presklený, vytvorený ako pokračovanie vonkajšieho priestoru. Vďaka tomuto momentu dom dostal zaujímavú dynamickú podobu. Má minimálne dve tváre – podľa toho, odkiaľ sa naň pozrieme. 
 

Vonkajší priestor aj na poschodí

Na poschodí sú umiestnené spoločné obývacie priestory, rovnako aj kuchyňa a jedáleň. Nachádza sa tu tiež izba pre hostí. Z miestností je panoramatický výhľad na okolie a možnosť vyjsť na vonkajšiu terasu. Medzi spoločnými priestormi a hosťovskou izbou sa nachádza chránené vonkajšie posedenie s jedálenským kútom a grilom.
 
 

HOUSES A.2 v skratke

Architektonický ateliér: Buerger Katsota Architects 
 
Projekčný tím: Stephan Buerger, Demetra Katsota, Maria Chassioti, Georgios Kourakos, Klelia Siska 
 
Lokalita: Paros, Grécko
 
Plocha: 500 m2
 
Rok projektu: 2014
 
Rok realizácie: 2017
 
 
Sabína Zavarská

Tagy:
betón pergola rodinné domy víkendové domy

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Novinka!
Staviame a rekonštruujeme


95 tipov, ako postaviť kvalitný dom
Kúpiť v e-shope

Najnovšie príspevky