Zdroj: Fotografía de Arquitectura Jordi Anguera

Rodinný dom ako dokonalý dovolenkový úkryt

17. 02. 2021
Zdieľať

Španielske stavby v obľube kombinujú dva kontrastné materiály – studený kameň a teplé drevo. Keď sa k týmto materiálom pridajú veľké bezrámové presklenia a priestranná terasa s vonkajšou kuchyňou, obývačkou a bazénom, začína sa to podobať na nesplnený sen mnohých z nás. Ani by sme nemuseli túto luxusnú nehnuteľnosť vlastniť, stačilo by v nej dovolenkovať – čo poviete?

Z tejto realizácie je už na prvý pohľad citeľná pozitívna energia a relax vyžaruje nielen z exteriérových priestorov stavby, ale aj z jej interiéru. Dom je položený na najvyšší bod zvažujúceho sa pozemku tak, aby domáci mohli využiť čo najviac z exteriéru. Vďaka sklonu pozemku je časť stavby ukrytá v teréne – tvorí suterén luxusného rodinného domu.

Prečítajte si tiež
Ideálny dovolenkový dom vo Vajnoroch? Jednoduchý interiér, veľká terasa, bazén a záhrada
Rodinný dom na Costa Brava

Zdroj: Fotografía de Arquitectura Jordi Anguera

Na terase to žije

Najdôležitejšie pre klientov bolo prepojenie vnútorných priestorov s vonkajšou časťou, otvorenie miestností do záhrady a vizuálna komunikácia interiéru s okolitou prírodou. Rozdiel medzi exteriérom a interiérom si prakticky ani nevšimnete. Je to vďaka veľkorozmerným bezrámovým sklám, ktoré sa dajú otvoriť. Terasa nie je len priestor, kam si idú domáci večer posedieť. Je to plnohodnotná vonkajšia denná zóna s kuchyňou, jedálňou, posedením, ležadlami a veľkým bazénom.

Rodinný dom na Costa Brava

Zdroj: Fotografía de Arquitectura Jordi Anguera

Prízemie tvoria dva prepojené domčeky

Všetky hlavné miestnosti sa nachádzajú na prízemí viac ako 400-metrovej stavby. V suteréne si našli priestor parkoviská, sklady a technické miestnosti. Je tu tiež herňa.

Prečítajte si tiež
Presvetlený byt, ktorý majiteľke navodzuje pocit, že je stále na dovolenke

Prízemie netvorí jeden celok. Vďaka rozdeleniu hlavnej hmoty domu na dve samostatné časti získali architekti zo štúdia Dom Arquitectura hneď viacero výhod. „Táto stratégia a dispozícia nám umožnili ovládnuť záhradu a využiť ju vo všetkých jej smeroch. V jednom z týchto celkov sa nachádza jedáleň a kuchyňa. Sú orientované na juh a pred nimi je veranda. V druhom sú spálne s kúpeľňami orientované na juh a východ. Obe časti sú prepojené dvorom s množstvom zelene a dekoratívnych prvkov,“ opisuje zaujímavé riešenie architekt Pablo Serrano Elorduy.

Rodinný dom na Costa Brava

Zdroj: Fotografía de Arquitectura Jordi Anguera

Kameň, malta, farbený betón

Fasáda celého domu kombinuje veľké časti kamenných múrov s horným pásom z malty. „Vždy používame prírodné materiály a prirodzené farby, ktoré integrujú dom na miesto, kde stojí. Vonkajšie chodníky v rámci záhradných plôch a prístupová cesta pre autá sú z farbeného betónu. Z rovnakého materiálu je vnútorná dlažba. Použili sme ho tiež na vonkajšie obytné priestory,“ vysvetľuje materiálové poňatie stavby architekt.

Rodinný dom na Costa Brava

Zdroj: Fotografía de Arquitectura Jordi Anguera

Sklon strechy využili aj v interiéri

Hlavné miestnosti sú otvorené až po krov. Všimnite si ukladanie drevených trámov. Ďalšími použitými materiálmi sa autori projektu snažili dať domu tradičnejší stredomorský vzhľad. Na stenách nájdete vápenný štuk, kamenné múry prechádzajú z vonku dovnútra a staré drevo dodáva priestorom útulnosť. Výsledkom je jedinečná atmosféra, ktorá doslova pozýva na oddych.

Prečítajte si tiež
Tráviť dovolenky v bývalej stajni? V takomto dome určite!
Rodinný dom na Costa Brava

Zdroj: Fotografía de Arquitectura Jordi Anguera

Jednotlivé miestnosti domu ponúkajú rozmanité výhľady. Úžasný kus prírody vidíte dokonca priamo z vane.

Rodinný dom Costa Brava

Architektonický ateliér: Dom Arquitectura

Hlavný architekt: Pablo Serrano Elorduy

Interiérový dizajn: Blanca Elorduy

Lokalita: Montras, Costa Brava, Španielsko

Plocha: 417 m2

Projekt: 2018

Realizácia: 2019 až 2020

Sabína Zavarská

Foto: Fotografía de Arquitectura Jordi Anguera 

Kategória: Návšteva
Tagy: moderná architektúra prírodné materiály rodinný dom víkendový dom
Zdieľať článok

Diskusia