Inteligentný moderný dom so zjednotenou fasádou a strechou

24.07.2019  |     

Nevšedná novostavba osloví už na prvý pohľad hypermoderným imidžom.

Čierna fasáda, sklená obývačka vytiahnutá z hlavného objemu do záhrady s dostatok krytých vonkajších priestorov naznačujú, že ani zďaleka nejde len o imidž.

Sedlová strecha ako hendikep?

Architekti od začiatku chceli, aby bol dom moderný, aby ukrýval súkromie domácich, ale smerom do záhrady sa otváral. 

„Tvar domu vyplynul z územného plánu obce, ktorý stanovuje sedlovú strechu. My sme tento hendikep premenili na bonus. Chceli sme, aby dom bol moderný na prvý pohľad, otvorený do záhrady a anonymný pri pohľade z ulice. Preto vznikla hlavná hmota domu s asymetrickou strechou. Je to taká húsenica položená v záhrade,“ vysvetľujú koncept domu autori. Tiež bolo podľa nich nevyhnutné, aby mal dom rovnakú fasádu a strechu.

Interiér je svetlý a príjemný

Kým zvonku je dom čierny a chladný (ale odľahčený veľkorozmernými preskleniami), vo vnútri dominuje biela a béžová. Čierne detaily dodávajú interiéru dynamiku a potrebný „drive“: čierne svietidlá nad jedálenským stolom, visiace valce nad dresom, čierna batéria a drez skombinovaný so svetlou pracovnou doskou (keramický obklad imitujúci mramor), čierna maľba v tvare pierok alebo listov na presklenej zástene. V kúpeľniach sú chrómové doplnky. 

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Bývanie priamo v prírode?

Presklenia v niektorých častiach interiéru absolútne stierajú hranice medzi interiérom a exteriérom. Nielen v obývačke vysunutej z hlavného objemu domu do záhrady, ale aj v rodičovskej spálni máte pocit, že ste priamo uprostred prírody. Súkromie, ale aj efekt harmónie, zabezpečujú biele závesy. 

Na obývačku i spálňu nadväzuje vonkajšia terasa prekrytá presahom strechy. Časť vysunutej obývačky je od ulice odtienená posuvnými kovovými paravánmi. 

Čierny plech na streche i fasáde

Pre naše končiny nezvyčajné riešenie bolo inšpirované Novým Zélandom, kde sa plech na tieto účely používa (i keď nie v čiernej farbe) a klientom sa to páči. Keďže dom je určený pre pár s odrastenými deťmi, architekti ho koncipovali ako dom pre dve osoby. Nemá žiadne detské izby, ale poskytuje dostatok pohodlia a priestoru pre dvojicu, i na stretávanie rodiny. 

Hypermoderný aj zvnútra

Dom, ktorý pôsobí už na prvý pohľad hypermoderne, je „high-tech“ aj zvnútra. „Využíva rekuperáciu s vlastným tepelným čerpadlom s reverzným chodom. Vykurovanie je zabezpečené druhotným tepelným čerpadlom, na dome sú solárne panely, ktoré dobíjajú batérie, a to vrátane možnosti napájania elektroauta. Celý dom je riadený systémom inteligentnej domácnosti od firmy Inell,“ vysvetľuje Michal Kunc. 

RD Radimovice v skratke 

autori: MgA. Michal Kunc / Atelier Kunc Architects + Ing. arch. Alžběta Vrabcová / DMAE architects

lokalita: Radimovice, ČR 

Obstavaný priestor: 1 173 m3

Zastavaná plocha: 272 m3

Pozemok: 1 517 m3

Generálny dodávateľ: Formic Construction

Realizácia: 2019

Sabína Zavarská
Fotografie: Jan Vrabec

Tagy:
rodinné domy novostavby sedlové strechy

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky