Aký dom postaviť na veľmi úzkom pozemku, aby plnil všetky funkcie moderného bývania?

26.07.2019  |     

V bývalých záhradkárskych oblastiach boli často jednotlivé záhradky tvorené ako úzke a dlhé pásy. Aký dom na úzkom pozemku postaviť, aby plnil všetky funkcie moderného pohodlného bývania?

Už pri prvom pohľade na stavebný pozemok bol tvar domu i jeho orientácia jasná. Úzky dlhý pás nedovoľoval lepšiu možnosť, ako položiť naň dom s jednoduchým obdĺžnikovým pôdorysom. Napriek tomu sa architektom podarilo vytvoriť dom, aký si klient želal – príjemný, svetlý a úzko spojený s exteriérom.

I keď novostavba vypĺňa takmer celú plochu pozemku, nepôsobí masívne. Navyše, v zadnej časti – za domom zostal malý príjemný vonkajší priestor prepojený s hlavnou dennou zónou, teda kuchyňou, ktorá tvorí jeden celok s obývačkou. Tu môže rodinka tráviť pokojné letné večery či voľné dni. 

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom mieste

Pod šikmou strechou je miestnosť navyše

Jednoduchý kváder s pultovou strechou oživili tým, že jeden roh v prednej časti zdvihli. Tým vznikla zaujímavá, ale nie samoúčelná šikmina. Pôsobí ako ruka zdvihnutá na pozdrav prichádzajúcim. Podstatné však je, že ukrýva jednu miestnosť navyše – pracovňu majiteľa domu, v ktorej môžu v prípade potreby prespať hostia.

Garáž pred domom

V prednej časti pozemku, pred samotným domom stojí garáž, ktorú ešte čaká renovácia. Táto garáž je nielen praktická, ale zároveň chráni samotný dom pred neželanými pohľadmi a zabezpečuje súkromie domácich. Zdvihnutý roh strechy domu tvorí protiváhu šikmine strechy garáže, ktorá je sklonená opačným smerom. Obe strechy tak vytvárajú zaujímavú geometrickú hru.

Spojovacia chodba s premenlivou šírkou

Interiér je riešený jednoducho, ale rozhodne nie bez nápadu. Napríklad spojovacia chodba pozdĺž spální a kúpeľne: nie je to len obyčajný „slíž“, ako v prípade mnohých domov.

„Riešenie sme našli v premenlivej šírke chodby, vďaka ktorej vznikli rôzne zákutia a zrušil sa tak dojem dlhej monotónnej chodby,“ opisuje zaujímavý nápad architektka Petra Kocourková.

Úsporné ekonomické bývanie

Celá stavba bola poňatá ako úsporné ekonomické riešenie pre mladú rodinu. Najväčšou investíciou bol široký posuvný okenný portál, ktorý spája interiér s exteriérom v spomínanej zadnej časti domu. Interiéru dennej zóny vládne kontrast elegantnej bielej lesklej kuchynskej linky a tmavej sedacej súpravy doplnený neutrálnou sivou.  

 

RD Dubeč v skratke

architektonický ateliér: Mooza architecture

architekti: Ing. arch. Petra Kocourková, Ing. arch. Štěpán Svejkovský  

projekt: 2015

realizácia: 2018

úžitková plocha: 100 m2

lokalita: Praha, Dubeč, ČR

Sabína Zavarská
Foto: Václav Kahoun
Foto dron: Vojtěch Sysel

Tagy:
rodinné domy úzky pozemok novostavba domu

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 12/2019-1/2020 v predaji


Neveľký dom pre veľkú rodinu
Predplatné

 

kúpiť na e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky