Zdroj: Fionn McCann

Ako loď vo fľaši! Staré murivo odhalili, svetlo do domu vniesli svetelnými šachtami

28. 08. 2022
Zdieľať

Medzi starými domami v severnom Dubline sa nedá nevšimnúť úzky, vlnitým plechom opláštený dom. Pôsobí skromne, skôr ako prístavba. Napriek neveľkej podlahovej ploche – len 106 metrov štvorcových na obe podlažia dokopy, ponúka všetko potrebné. Ako sa vám páči prepojenie so záhradou a využitie odhalených pôvodných prvkov starej stavby?

Projekt „Charleville House“ vdýchol nový život pôvodnej remeselníckej chalupe na severe Dublinu. Architekti z ateliéru Scullion Architects pri tomto projekte použili stratégiu odstraňovania iba toho, čo bolo schátrané a nedalo sa použiť. Vďaka tomuto prístupu má rekonštruovaný dom stále zvyšky predchádzajúcich prístavieb. To umožnilo architektom vytvoriť nový dvojpodlažný priestor, ktorý budovali ako loď vo fľaši – v plášti starej jednoposchodovej chalupy.

Starý murovaný dom oplechovaný a zrekonštruovaný na moderné bývanie

Medzi starými domami v severnom Dubline sa nedá nevšimnúť úzky, vlnitým plechom opláštený dom. Zdroj: Fionn McCann

Záhrada obklopená starými múrmi

Prízemie zahŕňa kuchyňu, jedáleň a gauč v jednom spoločnom priestore a samostatnú televíznu miestnosť. Hmota domu sa smerom do záhrady výrazne zužuje – tu sa nachádza kuchynská linka a pracovňa. Veľká časť stien je presklená, čo vnáša dnu dostatok prirodzeného svetla a ponúka výhľad do malej záhradky s mierne chaotickou atmosférou.

Prečítajte si tiež
Z nechceného múru na pozemku urobili výhodu a prispôsobili mu dom

Tá vznikla vďaka prirodzenému vzhľadu zelene a starým múrom, ktorými je obkolesená. Zaujímavým prvkom sú reflexné časti umiestnené vonku nad posuvnými dverami – zrkadlia zeleň v záhradke.

Starý murovaný dom v Dubline zrekonštruovaný na moderné bývanie

Zaujímavým prvkom sú reflexné časti umiestnené vonku nad posuvnými dverami – zrkadlia zeleň v záhradke. Zdroj: Fionn McCann

Horné podlažie je prederavené svetelným tunelmi

Horným podlažím, na ktorom sú spálne, prenikajú dve centrálne umiestnené strešné svetelné studne. Šachty privádzajú prirodzené svetlo do stredu domu. Jedna z nich presvetľuje aj kúpeľňu na poschodí, keďže má plne presklenú stenu. Ústi do priestoru dennej zóny.

Prečítajte si tiež
Šikovní majitelia dokázali starý a fádny dom premeniť na mimoriadne pozitívny domov

Druhá šachta osvetľuje drevené schodisko. Svetelná šachta v kúpeľni na poschodí tvorí zároveň jednu stenu sprchového kúta a pripomína históriu domu – ďalšia stena šachty je totiž odhalený pôvodný múr s klenbovým výrezom. Pôvodné murivo si môžete všimnúť aj popri schodisku, v priestore jedálne a obývačky.

Starý murovaný dom v Dubline zrekonštruovaný na moderné bývanie

Hmota domu sa smerom do záhrady výrazne zužuje – tu sa nachádza kuchynská linka a pracovňa. Zdroj: Fionn McCann

Hladký verzus drsný, čistý verzus chaotický

Nové materiály použité vonku sú opracované, kovové a reflexné. Staré, naopak – pôsobia drsne, opotrebovane. Kontrast hladký verzus drsný, čistý verzus chaotický nájdete na viacerých miestach projektu.

Prečítajte si tiež
Staršiemu kamennému domu chýbalo spojenie s pozemkom, pozrite sa na tú zmenu!

Horný objem je menší, strecha nad pracovňou je zatrávnená. Interiér pôsobí vďaka množstvu použitého dreva, vzorovanej dlažbe, koberčekom a rôznym detailom príjemne, avšak aj tu si môžete všimnúť odkaz na minulé desaťročia.

Starý murovaný dom v Dubline zrekonštruovaný na moderné bývanie

Horným podlažím, na ktorom sú spálne, prenikajú dve centrálne umiestnené strešné svetelné studne. Zdroj: Fionn McCann

Charleville House

architektonický ateliér: Scullion Architects

lokalita: Dublin, Írsko

plocha: 106 m²

realizácia: 2022

Sabína Zavarská

Foto: Fionn McCann

Kategória: Návšteva
Tagy: historický dom kamenné murivo oplechovanie presklené plochy retro štýl rodinný dom svetlík úzky pozemok
Zdieľať článok

Diskusia