Ako môže vyzerať tradičná chalupa v modernom prevedení

12.08.2019  |     

Zadanie pre architektov z renomovaného pražského ateliéru znelo: navrhnúť komfortný rekreačný dom v malebnej obci neďaleko Karlových Varov. Podarilo sa im pritom nielen zladiť nový, jednoznačne súčasný objekt s tradičnou vidieckou zástavbou v okolí, ale aj dopriať obyvateľom veľkorysý moderný priestor a pohodlie.

Pozemok má ideálnu južnú orientáciu s prístupom od severu a ponúka nádherné výhľady do zvlnenej krajiny. Leží v pomerne vysokej nadmorskej výške (vyše 600 m n. m.), preto tu bolo potrebné počítať s drsnejším podnebím.

Novostavba v romantickej krajine

Od začiatku bolo snahou architektov z ateliéru CMC architects, aby novostavba harmonicky zapadla do tunajšej romantickej krajiny. Ich návrh preto vychádzal z tradičného tvaroslovia vidieckych stavieb, ku ktorému patrí sedlová strecha a jednoduchý drevený štít. Zároveň však musel dom spĺňať moderné požiadavky a poskytovať komfort ako pri letnom, tak i pri zimnom relaxe. 

Prečítajte si tiež:

Moderná drevostavba vo Veternej Porube citlivo začlenená medzi tradičné domy

Na terasách je použité exotické drevo ipe, ktoré výborne odoláva poveternostným vplyvom.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom mieste

Po dôkladnej analýze okolitého prostredia sa autori rozhodli pre stavbu s pôdorysom v tvare kríža. Pretínajú sa v ňom dve odlišné hmoty – vyššia dvojpodlažná so sedlovou strechou, obložená sivým plechom, a nižšia jednopodlažná s hnedočervenou fasádou z hrdzavejúceho Cortenu.

Tento kompozičný princíp umožnil rozdeliť pomerne veľký dom tak, aby nepôsobil príliš masívne, a zároveň nenásilne odcloniť súkromnú časť pozemku od prístupovej cesty. Ku komunikácii je obrátený vjazd do garáže a vstup do domu, na opačnej strane vznikol intímny priestor, chránený dvoma krídlami stavby, z ktorého je výhľad do otvorenej krajiny. Práve sem sú orientované hlavné obytné miestnosti.

Všetky podstatné funkcie sú sústredené na prízemí. V južnom krídle domu sa nachádza otvorený denný priestor s pôsobivou výškou cez dve podlažia, ktorý v hornej časti prechádza do otvorenej galérie.

Okrem niekoľkých obslužných miestností zázemia je na spodnom podlaží aj hlavná spálňa s nadväzujúcou pracovňou. Na poschodí sú potom situované tri izby pre hostí s hygienickým zázemím a technická miestnosť.

Autori

akad. arch. Vít Máslo, dipl. arch. David Richard Chisholm, architektonická kancelária CMC ARCHITECTS.

www.cmca.cz

rekreačný dom

plocha pozemku 2 163 m²

zastavaná plocha 346 m²

lokalita západné Čechy

TEXT: ERIKA KUHNOVÁ
FOTO: BOYSPLAYNICE
ZDROJ: časopis Môj dom 7/2019

Tagy:
rodinné domy chaty chalupy corten sedlová strecha

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 12/2019-1/2020 v predaji


Neveľký dom pre veľkú rodinu
Predplatné

 

kúpiť na e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky