Premena tmavého domu: Pozrite sa, čo dokážu okná a farby!

25.11.2019  |     

Pôvodný tehlový dom bol veľmi tmavý. V ponurej atmosfére zanikali všetky pozitíva dispozície a zaujímavé stavebné prvky.

Interiér nebol obnovený viac ako päťdesiat rokov. Našli sa tu však aj neporušené detaily, ktoré stálo za to ponechať: schody s originálnym zábradlím, historické dvere s ornamentmi a krb. Architekti sa rozhodli zdôrazniť ich krásu rekonštrukciou, ktorá dala interiéru nový punc.

Foto: Francis Dzikowski/OTTO

Investori rekonštrukcie majú intenzívne prepojenie s výrobcom vodovodných armatúr Watermark Designs so sídlom v Brooklyne. Práve preto chceli, aby ich kuchyňa a kúpeľne zároveň slúžili ako ukážkové miestnosti (v kuchyni i v kúpeľniach vynikajú zlatisté vodovodné batérie). 

Súčasťou kuchyne je veľkolepý ostrovček s drezom z nehrdzavejúcej ocele a barovým sedením z druhej strany. Na priestor kuchyne plynule nadväzuje jedáleň a obývacia časť prízemia – salónik. Vďaka veľkým oknám a dverám poskytuje priamy kontakt so záhradou. 

Z kuchyne vedú dvere do pracovne a komory. Všimnite si múr s odhaleným pôvodným murivom zatretým na bielo za jedálenským stolom. Vidieť tu obloženie pôvodného krbu.

Foto: Francis Dzikowski/OTTO

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Horné podlažie patrí deťom: Svieže farby a ďalšie dve kúpeľne

Na poschodí sa nachádza obývacia miestnosť a spálňa rodičov s výhľadom do záhrady. Samozrejme, nechýba kúpeľňa s kvalitnými porcelánovými obkladačkami, parnou sprchou a voľne stojacou vaňou. 

Foto: Francis Dzikowski/OTTO

Najvyššie poschodie je pripravené pre dvoch synov a dcéru. Chlapci majú spoločnú kúpeľňu, prístupnú z oboch ich izieb, dcéra ma vlastnú kúpeľňu s klenutým stropom a strešným svetlíkom, cez ktorý preniká prirodzené svetlo. Každá z detských izieb má sviežu farebnosť a pestré tapety.

Foto: Francis Dzikowski/OTTO

Porcelánová dlažba sa prelína s drevom

Dom sa po rekonštrukcii absolútne rozjasnil, a to nielen kvôli svetlým farbám a lesklým materiálom. Veľký vplyv na jeho presvetlenie malo vytvorenie intenzívneho kontaktu medzi interiérom a záhradou. 

Nová vstupná predsieň je obložená porcelánovými dlaždicami, ktoré čiastočne prenikajú aj do obytných priestorov. Všimnite si zaujímavé prelínanie dlažby a drevenej podlahy v jedálni či pri pracovnom ostrovčeku v kuchyni.

Svieže farebné riešenie – biela skombinovaná s modrou, tyrkysovou, oranžovou umocňujú pozitívnu atmosféru, ktorá po rekonštrukcii v priestoroch vznikla.

Foto: Francis Dzikowski/OTTO

Watermark House v skratke

architektonický ateliér: Barker Associates Architecture Office (BAAO Architects), www.baaostudio.com

hlavný architekt: Alexandra Barker 

lokalita: Brooklyn, New York

plocha: 230 m2

realizácia: 2019

Sabína Zavarská
Foto: Francis Dzikowski/OTTO 
Zdroj: v2com 

Tagy:
rodinné domy rekonštrukcia domu tehlové domy

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 6/2019 v predaji


26 tipov na sviatočné dekorácie
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky