Na návšteve u výhercov súťaže o novú obývačku

28.01.2013  |     

No super! Stručne a jasne. Tak znela odpoveď Katky Kubišovej, výherkyne súťaže o novú obývačku, na otázku, aké sú jej dojmy. Moje obavy, či sa rozhovor neskončil práve v tomto momente, našťastie zažehnal úsmev na jej tvári, za ktorým nasledovali ďalšie slová, postupne dokresľujúce príbeh o hľadaní tepla.

náklady: 1997,90 €

Poďme do toho!

„Na prestavbu obývačky sme sa chystali už dlho. Hoci v nej už bolo zopár nových vecí, táto súťaž nás rozhýbala a povedali sme si: Poďme do toho. Výhra nám veľmi pomohla. Aj keď nepokryla všetky náklady, ktoré si zmena vyžadovala, nemuseli sme veľa vecí platiť,“ skonštatovala výherkyňa. Pre Katku bola lákavá nielen predstava novej obývačky, ale aj to, že jej poradia profesionálky. „Predtým som si myslela, že viem, čo sa mi páči, a že nejako nakombinujem nábytok s podlahou. Pri vyberaní a pokladaní predošlej podlahy som si však overila, že to nie je až také jednoduché: v obchode sa mi páčila, keď sme ju však položili, vôbec sa nehodila k nábytku,“ zalovila Katka v spomienkach na dávnejšiu rekonštrukciu. 

Človeče a iné hry 

„Ako rodina pôsobia veľmi zomknuto a celistvo. Trávia spolu veľa času, preto nás neprekvapilo, keď mali jasno v tom, čo chcú, napríklad že sedačka musí byť dostatočne veľká, aby sa na ňu všetci pohodlne pomestili,“ spomína dizajnérka Jacqueline.
Rovnaké familiárne kritériá platili aj v prípade koberca, ktorého potreba pramenila celkom prirodzene z povahy rodinného života Kubišovcov. Poskytuje im ďalší priestor na hranie obľúbených spoločenských hier. Biely „huňáč“ a pár mäkkých podušiek sú totiž na sedenie na zemi ako stvorené.
Koberec, 134 €, bauMax; konferenčný stolík Coffee (dub sonoma), 99,90 €, Möbelix; sviečky, 8,39, bauMax; hnedý hranatý kvetináč 8,29 €, bauMax
 

Návrh verzus realita

V pôvodnom návrhu stenu za sedačkou dekoroval obraz obrovského divého maku, svojou pulzujúcou červenou mal byť v súlade s ostatnými doplnkami. Po nevydarenom hľadaní (žiaľ, šťastie a obmedzenia rozmerov a ponúk obchodov tomuto nápadu príliš nepriali) sa majitelia rozhodli pre iný variant – rodinné fotky. „Prehlasovali ma chalani,“ dodala Katka, mysliac tým iste nielen svojich dvoch synov, ale aj manžela. A tak sa vďaka väčšinovému mužskému slovu stala obývacia izba osobitejšou. Dobré rozhodnutie, ktoré trochu skomplikovali rámy na fotografie. Zohnať ich v hnedej farbe a v potrebnom rozmere bolo do termínu nášho fotenia nad spoločné sily všetkých zúčastnených. Dočasne teda alternujú čierne rámy. Fotky na stene však neboli jediným alternatívnym riešením. 
 
 
 
Sedačka Sapporo, 699 €, Möbelix; knižnica Skonto, 39,95 €, Möbelix; lampa s bočným ramenom, 19,99 €, bauMax; vankúše, 8,59 €/ks, bauMax
 

Hľadanie tepla

Pretepliť izbu orientovanú na sever a zakomponovať do nej biokozub. To boli dve základné požiadavky majiteľov. Hrejivú tóninu na stene za obývacou stenou rozohrala tehlovočervená farba a rovnaký odtieň sa ušiel aj pásu za kozubom. Zvyšok stien sa mal skvieť nabielo (aspoň podľa vizualizácií), ale jemný vanilkový odtieň napokon prišiel obom stranám – majiteľom aj dizajnérkam – ako vhodnejšie riešenie. V kombinácii s hnedou sedačkou a nábytkom tak získala obývacia izba prírodný, hrejivý nádych. Tak ako mnohým, aj Kubišovcom tlela v srdciach túžba po romantickom ohni v kozube. Ale v paneláku? Využili výhodu moderného biokozuba – nainštalovať ho aj tam, kde klasický kozub nepochodí – a sen premenili na skutočnosť. 

 
Lampáše, 29,50 €/ks, Autronic; biokozub BK051, 89,5 €, Rapid SK
 

Čo bolo na premene super?

Katka Kubišová: „Dievčatá (v preklade dizajnérky) boli ochotné nielen poradiť, ale aj obehať spolu s nami kopec obchodov, napríklad už len pri výbere podlahy. Je to naozaj umenie docieliť, aby ladila s nábytkom. To isté platí aj o výbere správneho odtieňa farby na stenu. Osobne sa neodvažujem tipovať len podľa vzorkovnice, aká bude farba v skutočnosti. Určite odporúčam využiť pri zariaďovaní domova služby profesionálov. Takéto jemné nuansy totiž bežný smrteľník ťažko odhadne.“
 

Dizajnérsky minimanuál: 

Ako pretepliť obývačku
 
1. Vyberte si hrejivé a sýte farebné odtiene, napríklad červenú, oranžovú či hnedú. Aplikujte ich len na jednu, nanajvýš dve steny, aby priestor nepôsobil príliš ťažkopádne. 
 
2. Doplnky môžete vyberať takisto v teplých odtieňoch, ktoré ladia s farbou stien a nábytku. V tomto prípade to bola tehlovočervená a hnedá. Ak chcete docieliť osviežujúci kontrast, zalovte v pastelových farbách, ako je napríklad pistáciová, mätová, lososová (do tohto interiéru piesková, škoricová a olivová). 
 
3. Nezabudnite na koberec s bujným, hustým vlasom. 
 
4. Na jeseň a zimu môžete výraz izby prehriať závesom alebo záclonou v teplejšom odtieni. Počas horúceho leta postačí na okne ľahká záclona s jemným vzorom.

 

Ako sa L zmenilo na U

Zmena neobišla ani nábytok. „Obývaciu stenu, ktorú sme navrhli, nemali na sklade, nakoniec sme natrafili na novinku so zaujímavým dekorom – dub sonoma. Katke padla okamžite do oka. Oproti navrhovanej pozostáva táto stena z dvoch pásov, vďaka čomu pôsobí vzdušnejšie,“ dodala spokojne dizajnérka Patrícia. Rovnaký dekor, ktorý sa tvári nielen na pohľad, ale aj na dotyk skutočne drevito, je aj na konferenčnom stolíku a knižnici. Pohodlná sedačka, ktorá zakamufluje aj nejakú tú nešťastnú škvrnku, mala tiež svoj príbeh. „Už bola odsúhlasená majiteľmi, keď sme sa v obchode dozvedeli, že ak ju chceme dostať do izby, dvere musia mať šírku 90 cm, čo teda v paneláku nie je štandard,“ zaspomínala Patrícia, teraz už s úsmevom. A tak sa L zmenilo na U a elegantná sivá na prítulnú dymovohnedú. Na výsledku vidieť, že nie vždy musia byť prekážky na škodu. 
 


Text: Martina Deríková
Foto: Dano Veselský, archív rodiny Kubišovcov
Zdroj: časopis môj dom ekoBývanie JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 10/2019
v predaji


Veľký spievodca: Pestujeme chilli
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

Najnovšie príspevky