Návrh malého podkrovného bytu plný netradičných riešení

14.09.2015  |     

Bývanie v podkrovnom byte má svoje čaro a atmosféru, no zariadiť ho je oveľa komplikovanejšie. Ideálna pôda pre netradičné riešenia.

Problém čitateľa

Milá redakcia, 
Už pred nejakým časom som sa nasťahoval do bytu v nadstavbe. Zlákala ma vidina bývania v podkroví, ale so zariadením si teraz neviem sám poradiť. Obývacia izba, ktorá ma zaujíma najviac, je dostatočne priestranná a nadštandardne vysoká, je priamo prepojená s kuchyňou a jedálňou. Nechcem ich stavebne oddeliť, predstavujem si svieži variabilný priestor, čo by využil netradičnú polohu miestnosti, ako aj jej výšku. Otázkou zakomponovania do návrhu ostáva aj komín, ktorý ruší jednoliatosť najdlhšej steny. Byt by mal vystihovať môj životný štýl – rád čítam, no som spoločenský typ a prijímam časté návštevy priateľov. Preferujem tmavšie, neutrálne farby a drevo. Nebránim sa menším experimentom, no považujem sa skôr za konzervatívca.

Vopred ďakujem za akúkoľvek radu, čitateľ Tomáš

Profi riešenie

Priestor obývacej izby má viac limitov, ktoré však možno otočiť v jeho prospech. Vysoký strop umožňuje experimentovať s osvetlením – zvolil som reflektorové, aby osvetľovalo dominantnú televíznu stenu a aby bolo možné variovať jeho intenzitu a smer. Keďže priestor nie je priamo oddelený od zvyšku bytu, rozumiem problému s umiestnením pohovky. Vzhľadom na to, že majiteľ plánuje byt využívať aj na časté stretávanie sa s priateľmi, zvolil som modernú modulovú sedačku, ktorú možno ľubovoľne spájať a oddeľovať. Vytvorí sa tak prispôsobiteľná spoločenská TV zóna aj čitateľský kútik. Komín sa stal hranicou a nenápadnou súčasťou nábytkovej steny, oddeľuje samostatnú knižnicu a priestor na TV. Materiálovo som sa držal prírodnej dubovej dyhy s výraznou kresbou, ktorá pôsobí pánskym dojmom, a sivej farby. Výsledný efekt je doplnený čiernymi kontrastnými akcentmi v podobe políc a osvetlenia.

Ing. arch. Michal Ondrejčo
architekt (FA STU Bratislava)
T: +421 905 857 680
M: michal.ondrejco@gmail.com

Východ na terasu vytvoril z obývacej izby trasu k nej. Architekt ju využil na oddelenie čitateľského kútika s ležadlom v podobe jedného modulu sedačky. 

„Zaujímavý tvar a poloha obývacej izby sa netradičného sedenia priam dožadovali. Variabilita modulovej sedačky vďaka spájaniu a zoskupovaniu jednotlivých častí umožňuje majiteľovi prispôsobiť interiér všetkým želaným funkciám.“ 
Michal Ondrejčo, architekt

Rampa s reflektormi je odkazom architekta na chýbajúce klieštiny krovu. Plne využíva potenciál vysokej miestnosti a zároveň umožňuje majiteľovi bez obmedzení narábať s intenzitou a smermi svetla.

Strohé, no kvalitné materiály vystihujú pánsky dizajn bytu. Sú výstižné, priame a nevyžadujú množstvo dekorácií.

Neutrálne farby a kvalitné prírodné materiály sú základom jednoduchého pánskeho a vďaka ležérnej elegancii aj príťažlivého interiéru. 

TEXT LUCIA KUŠNÍROVÁ
ZDROJ časopis Môj dom 8/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 6/2019 v predaji


26 tipov na sviatočné dekorácie
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky