Kuchyňa spojená s obývačkou má viac výhod ako nevýhod

12.07.2017  |     

Áno, aj kuchyňa spojená s obývačkou má viac výhod ako nevýhod. Dobre premyslený návrh spolu so šikovnými riešeniami podľa vašich potrieb a predstáv vytvoria jednoducho útulný domov, ktorý budete milovať.

Farebný trik. Priestor získa väčšiu hĺbku, ak farba pohovky bude rovnaká s podlahou. Biele steny aj nábytok ju ešte umocnia.

Vaše potreby na prvom mieste

V malých interiéroch je z hľadiska využitia priestoru ideálne spojiť kuchyňu s obývačkou a niekedy aj so spálňou v jedno. Ak žijete sami alebo dvaja, nie je to až taký problém. Základným pravidlom pri koncepcii návrhu je: zistiť, aké sú vaše potreby, a z tých vychádzať. Ak častejšie jedávate na pohovke, nepotrebujete veľký jedálenský stôl, ktorý by sa ale hodil, ak pracujete z domu. Máte často hostí?

Tak investujte do veľkej pohovky, kde môžu aj prenocovať. Je dôležité zadovážiť si veci, ktoré slúžia aspoň na dva účely, ale ak máte niečo dvakrát, von s tým. Vhodné je mať radšej menej nábytku, ktorý má klasické rozmery. Príliš mnoho malých vecí priestor zmenší a spôsobí chaos. Nebojte sa používať transparentný nábytok, sklo, kov, priehľadné závesy i veľké vankúše.

Aj podkrovie môže byť malé

Bývanie pod strechou na niekoľkých m2 prináša dva problémy. Prvým je samotný malý priestor a druhým sú šikmé steny, ktoré ho ešte viac zmenšia. Netreba však zúfať, vynaliezavých riešení je dostatok, treba len trochu popremýšľať alebo sa poradiť s architektom. Podkrovie má vždy atypickú dispozíciu, ktorá má ale jednu prednosť – atraktivitu – a tú treba vyzdvihnúť, najlepšie nábytkom a ostatným zariadením zhotoveným najlepšie na mieru.

 

Problematické šikmé miesta sú ideálne na pracovný kútik, kuchynskú linku, polovičnú šatníkovú skriňu alebo skrinku na topánky. Do šikminy možno umiestniť aj posteľ, dbajte však na to, aby nad posteľou ostalo ešte aspoň 120 cm voľného priestoru. Podkrovie zväčšíte použitím svetlých farieb, a ak ho neprepcháte, bude dostatočne vzdušné.

 

Šikmé steny v kuchyni výborne poslúžia na poličky, kde možno odkladať kuchynské náčinie a nádoby. Drevo v kombinácii s prírodnými farbami navodí teplú i priateľskú atmosféru.

 

TEXT MIROSLAVA MACEKOVÁ
FOTO ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ časopis Môj dom 6/2017

Tagy:
malé byty obývačky kuchyne zariaďovanie kuchyne kuchyňa s obývačkou

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 10/2019
v predaji


Veľký spievodca: Pestujeme chilli
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

Najnovšie príspevky