Kuchyňa v centre diania: Dvojizbový byt pre milovníka varenia

21.06.2019  |     

O architektke Ivane Dombkovej je známe, že dokáže z akéhokoľvek priestoru vyťažiť maximum. V jej interiéroch sa dá kráľovský bývať a miesto na večierky s priateľmi sa nájde aj v relatívne malom byte.

Kuchyňa v centre diania

Interiér dvojizbového bytu v podhorí Beskýd navrhla Ivana Dombková pre slobodného kamaráta, ktorý rád varí. Centrom všetkého diania je preto kuchyňa s veľkým varným ostrovom, pri ktorom sú z druhej strany rozostavené barové stoličky. Keď sa chystá večera pre priateľov, môže sa tak zapojiť, hoci len pasívne, každý.

Súčasťou otvorenej dennej miestnosti je taktiež dvojposteľ, ktorá nahrádza v obývačkovej časti pohovku. Keď už sa majiteľ bytu díva na televíziu, radšej pri tom leží. Obývačka s lôžkom a veľkou vstavanou šatníkovou skriňou navyše perfektne poslúži aj v prípade, keď treba hostí prichýliť na noc.

 

Rovnako ako je zladený interiér bytu, tak väčšinou ladí i pracovný vzťah architektky a klienta. Často sa stane, že prerastie v priateľstvo, ktoré sa potom príjemne udržiava nad bublajúcimi hrncami a pohárom vína.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Drevo k horám patrí 

Zariadenie je tu maximálne účelné, nič neprevyšuje a nič nechýba. Každý kus väčšinou na mieru vyrobeného nábytku je premyslený do najvyššej dokonalosti a spája funkčnosť s estetikou.

Kuchynský varný ostrov tak ponúka nielen dostatočne veľkú pracovnú plochu, ale i praktické úložné priestory. Rovnako je to so vstavanou skriňou, ktorej bok tvorí polica na knihy. Veľmi príjemné je využitie prírodného dreva. Objavuje sa nielen na podlahe, ale aj na stenách a strope, kde ho architektka použila na optické rozčlenenie otvoreného priestoru na jednotlivé zóny.

Prírodnú farbu dreva dopĺňa biela a tóny sivej, v malých plochách ušľachtilé antikoro a v kúpeľni mliečne sklo. Tehlový obklad v bielej farbe, ktorým sú dotvorené časti stien, vnáša do interiéru decentné oživenie v podobe ďalšej textúry, nenarúša však elegantnú farebnosť a s drevom tvorí veľmi príjemnú dvojicu. Prosto práca Ivany Dombkovej, ktorá má výrazný zmysel pre detail a dokáže sa s priestorom pohrať priam zázračne.

V beskydskom podhorí sa býva s prehľadom i nadhľadom – či už ide o zákutia bytu, alebo životné peripetie.

Erikin pohľad

Na tomto byte ma oslovila nenútenosť, s akou architektka prekračuje pravidlá, aby pred klišé uprednostnila to, čo sa bude naozaj používať. Keď sa pred televíziou väčšinou leží, štandardnú sedačku pokojne vymieňa za posteľ, ktorá je na ležanie určite pohodlnejšia a má všestranné využitie. Kuchyňa hrá v byte prím, pretože tu sa dobre a s vášňou varí, a každá správna návšteva predsa smeruje do kuchyne.

V tomto byte sa jednoducho na nič nehrajú a verím, že práve otvorený prístup otvorí oči viacerým. Páči sa mi aj to, ako priestor plynie všetkými zákutiami bytu, pokojne a harmonicky, bez najmenších zadrhnutí. I keď v podstate ide o avantgardný prístup – bez sedačky v obývačke, bez dverí do spálne..., interiér pôsobí na prvý pohľad veľmi konvenčne a vďaka prevahe dreva a jednoduchosti vybavenia, dovolím si povedať, nadčasovo. Tento výraz sa síce často používa nepatrične, no v prípade tohto premysleného a súrodého priestoru je, podľa mňa, na mieste.

 

ARCHITEKTKA

Presne taká je Ivana Dombková z ateliéru I.D.ARCH. Skôr sa drží v pozadí, usmieva sa, pracuje a necháva za sebou výraznú stopu.

malý byt

dispozícia 2 + kk

lokalita Beskydy, Česká republika

TEXT: MARTINA PAULOVÁ
FOTO: IVETA KOPICOVÁ 
ZDROJ: časopis Môj dom

Tagy:
byty riešenie interiéru dvojizbové byty kuchynské ostrovčeky

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky