Kuchyňa, do ktorej sa jej majitelia zamilovali na prvý pohľad

26.01.2016  |     

Okamžité zaľúbenie sa nemusí týkať len ľudí. Dôkazom je aj táto kuchyňa, do ktorej sa majitelia v kuchynskom štúdiu zahľadeli na prvý pohľad.

Po kúpe bytu v novostavbe s nádherným výhľadom na hlavné mesto stála pred majiteľmi otázka zariadenia kuchyne. Hoci o nej mali istú predstavu – čisté riešenie s uzatvorenými skrinkami a vstavanými spotrebič­mi –, rozhodli sa navštíviť kuchynské štúdio, aby sa inšpirovali a zistili, čo trh aktuálne ponúka.

A práve v interiérovom štúdiu Merito, ku ktorému sa dostali úplnou náhodou, sa doslova zamilovali. Učarovala im výrazná farebnosť a vysoký lesk skriniek jednej z vystavených kuchynských zostáv. „Mám rád farby,“ vysvetľuje majiteľ pri pohľade na oranžové kuchynské dvierka. Dnes veľmi trendová lesklá povrchová úprava bola tiež jasnou voľbou. „Lesk pre mňa znamená čistotu,“ objasňuje domáci. Dizajnérka Zuzana Strieborná z interiérového štúdia potom vybranú kuchyňu prispôsobila dispozícii priestoru, v ktorom sa kuchynská zostava momentálne nachádza.

Stenu nad pultom v budúcnosti oživí sklená doska alebo obraz.

V hlavnej role stĺp

Pri návrhu zohral najdôležitejšiu úlohu nosný stĺp, ktorý sa z priestoru nedal odstrániť, takže kuchyňu bolo potrebné navrhnúť tak, aby s ním počítala. A hoci v hre bola aj iná alternatíva, kde bol celý stĺp priznaný a kuchynská zostava končila tesne pred ním, majitelia sa nakoniec rozhodli pre kuchynskú linku v tvare písmena L. Na ňu nadväzuje vyvýšené rameno – pult, ktorý ponúka okrem sedenia aj naozaj veľkorysý úložný priestor, nosný stĺp je priamou jeho súčasťou. Kuchyňa ako taká má potom tvar písmena U a do priestoru pekne zapadá. 

Nevýhodou lesklých plôch je, že na nich vidno každú šmuhu – ak ju ale chcete odstrániť, postačí ich pretrieť švédskou utierkou. Pri silnejšom znečistení použite vodu so saponátom a dvierka či dosku preleštite dosucha. 

Očarenie v štúdiu aj osobná skúsenosť

Okrem samotnej kuchynskej zostavy majiteľov v štúdiu oslovili aj ďalšie jej prvky – pracovná doska a kuchynská zástena –, tak sa rozhodli použiť aj tie. Oboje sú z bezpečnostného kaleného skla. Zaujímavosťou je, že vďaka keramickej sieťotlači môžu mať v podstate ľubovoľný motív, majiteľov však kombinácia oranžových skriniek a motívu kameňa oslovila natoľko, že sa rozhodli zachovať aj ten.

Na vyvýšený pult potom použili umelý kameň polyston, s ktorým majú dobré skúsenosti z predchádzajúceho bývania. „Ide o veľmi odolný materiál, nepoškodí ho ani nôž,“ vysvetľuje domáci. Popri kvalitných materiáloch a spotrebičoch sa rozhodli investovať aj do kvalitného vnútorného vybavenia a doplnkov, vďaka ktorým im kuchyňa prináša presne taký komfort, aký od nej očakávali.

Z okna má človek výhľad na priestrannú terasu. Blízkosť kuchyne majitelia ocenia počas letných grilovačiek.

Návrh: Zuzana Strieborná, MERITO, interiérové štúdio Hülsta a Hanák
Kuchynská linka: Hanák TREND Elite, lak s vysokým leskom, dyha z exotického dreva wenge 
Pracovná doska a kuchynská zástena: Lechner
Vnútorné vybavenie a kovanie: BLUM
Drez: Blanco
Digestor: Elica 
Spotrebiče: Miele, Liebherr
Riad a dekorácie: IKEA

TEXT NATÁLIA ŽÁKOVÁ 
FOTO DANO VESELSKÝ
ZDROJ Kuchyňa a kúpeľňa, JAGA GROUP, s.r.o.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Vidiecke bývanie plné slnka a pohody: Čo sa stane, keď časť strechy otvoríte slnku?

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky