Vyberáme pracovnú dosku: 8 riešení pre každú kuchyňu

06.09.2017  |     

Pracovná doska je najvyťaženejším povrchom v kuchyni. Pri jej výbere treba klásť dôraz nielen na jej vysokú odolnosť, ale aj hygienickosť povrchu a nenáročnosť údržby. Ponuka je v súčasnosti naozaj bohatá, ktoré riešenie si vás získa?

Nemenej dôležitým faktorom pri výbere kuchynskej dosky je cena, ktorá s náročnejšími požiadavkami a vyššou kvalitou materiálu rastie.

 

Pracovná plocha v kuchyni

Pri výbere novej dosky v kuchyni nie je núdza o atraktívne riešenia. Okrem klasických materiálov nájdete v ponuke aj rôzne inovatívne stvárnenia – báť sa nemusíte ani nehrdzavejúcej ocele alebo betónu. Aktuálne trendovou možnosťou sú veľmi tenké pracovné dosky (už od 3 mm) alebo, naopak, masívne alternatívy s hrúbkou okolo 10 cm. Čoraz populárnejšie je postupné prehlbovanie tejto mimoriadne namáhanej časti kuchynskej linky – štandardných 60 cm nahrádza hĺbka 70 cm, prípadne rôzne riešenia na mieru.

Práve vysoká individualita sa čoraz častejšie skloňuje aj v súvislosti s kuchynskými doskami – v závislosti od materiálu si môžete vybrať nielen jej motív, ale aj hrúbku, hĺbku alebo rôzne neštandardné tvary a zaoblenia, príznačné predovšetkým pre kompozity. 

Odborník radí

LAMINÁT V KUCHYNI

Tomáš Masaryk, marketing Decodom

Výroba a materiálové možnosti

Laminátové pracovné dosky pozostávajú z drevotrieskového jadra a povrchu z tvrdeného laminátu. Takto vyrobené dosky poskytujú vysokú variabilitu rozmerov, rovnomerné rozloženie vlastností a takmer neobmedzené možnosti farebných vyhotovení. Laminátová pracovná doska nájde uplatnenie nielen ako pracovná plocha, ale možno ju použiť aj ako barový pult, obklad steny alebo jedálenský stôl. 

K najpopulárnejším dekorom patria najmä drevité štruktúry, na povrchu ktorých sú priznané rôzne prirodzené nedokonalosti dreva, vďaka čomu pôsobia pracovné dosky ešte atraktívnejšie. Medzi obľúbené však patria aj motívy imitujúce betón a kameň.

Nie je hrana ako hrana

Pri výbere pracovnej dosky si môžete vybrať, akým spôsobom budú opracované jej hrany. Na výber máte dve základné možnosti – postformingové alebo ASB spracovanie. Pri tzv. postformingu prechádza laminát plynule až na hranu pracovnej dosky, a tým vytvára kompaktný hladký povrch. ASB spracovanie nachádza uplatnenie v modernom interiérovom dizajne, v ktorom prevládajú pravouhlé línie. Hrana pracovnej dosky je pri jeho použití zrezaná a následne oblepená odolnou ASB hranou. 


Riešenie 1: Masívne drevo 

• Drevo má svoje miesto v tradičných i moderných kuchyniach. Ide o prírodný materiál, ktorý prispieva k príjemnej klíme a svojím vzhľadom miestnosť opticky prehreje. Ak sa správne upraví, je jeho povrch veľmi hygienický, aby dobre zvládol teplo a vlhkosť, je potrebné ošetrovať ho olejmi. Keďže prirodzene pracuje, nepodceňte odstupy od okrajov dosky.   

Riešenie 2: Laminát

• Laminátové dosky patria k najpoužívanejším materiálom – v ponuke nájdete riešenia s rôznou kvalitou vyhotovenia. Výhodou je široká ponuka motívov, pričom k najčastejším voľbám patria imitácie dreva, kameňa a jednofarebné alternatívy. Laminát dokáže odolať teplotám do 180 °C, nevýhodou je, že vzniknuté poškodenia , napríklad poškrabanie nožom, nemožno odstrániť.   

Riešenie 3: Umelé kamene

• K čoraz obľúbenejším materiálom patria odolné a nenasiakavé kompozity a technické kamene. Na trhu v súčasnosti nájdete rôzne variácie, ktoré sa odlišujú nielen názvami (Corian, Silestone, Dekton), ale najmä zložením. Ich výhodou je vysoká tvárnosť, pre ktorú sa tešia obľube dizajnérov – vytvoriť z nich možno jednoliate riešenia s integrovaným drezom.     

Riešenie 4: Bezpečnostné sklo

• Sklenené dosky sa kalia pri teplote 650 °C, čím sa zaručuje ich vysoká odolnosť i lesk. Doska má spravidla hrúbku 1 až 1,3 cm a výhodou je, že sklo možno zospodu potlačiť keramickou sieťotlačou, vďaka čomu môže mať v podstate ľubovoľný motív. Zaujímavé efekty docielite, ak si takúto pracovnú dosku necháte podsvietiť, prípadne, ak sa sklo objaví aj na kuchynských dvierkach.

Riešenie 5: Veľkoformátová keramika

• Zaujímavou alternatívou na stvárnenie pracovnej dosky môžu byť veľkoformátové keramické panely. Vyznačujú sa vysokou odolnosťou proti mechanickému poškodeniu aj vysokým teplotám (bez problémov na ne môžete položiť horúci hrniec). Sú nenasiakavé, preto sa dajú ľahko a jednoducho čistiť. Veľkoformátové keramické dosky prajú milovníkom ultratenkých riešení – môžu mať 3 až 12,5 mm.  

Riešenie 6: Betón

• V kuchyni sa nemusí objaviť len vo forme imitácie. Z betónu si môžete nechať vytvoriť samotnú pracovnú dosku aj celý kuchynský ostrov. V ponuke nájdete riešenia s rôznymi inováciami, napríklad vysokozaťažiteľný vláknobetón, ktorý je vďaka povrchovej úprave polyuretánovým lakom odolný proti škvrnám i vysokým teplotám. Zvoliť si môžete hrúbku už od 2 mm.  

Riešenie 7: Prírodný kameň

• Pracovná doska z prírodného kameňa pôsobí elegantne a svoje miesto si nájde nielen v tradične ladenom interiéri. Keďže ide o prírodný materiál, je kresba i farebnosť každej z nich originál a vzor sa nikdy neopakuje. Pri výbere konkrétneho kameňa dobre zvážte jeho vlastnosti. Pred mramorom, ktorý je mäkký a nasiakavý, uprednostnite radšej žulu alebo kremenec.

 

Riešenie 8: Nehrdzavejúca oceľ

• Antikorová pracovná doska môže síce na prvý pohľad pôsobiť chladne, predstavuje však atraktívnu voľbu do moderných kuchýň v industriálnom alebo minimalistickom štýle. Materiál vyniká najmä svojou hygienickosťou, pre ktorú sa zvyčajne používa v rôznych gastronomických prevádzkach. Náročnejšej údržbe predídete vďaka špeciálnej povrchovej úprave.  

  

TEXT: NATÁLIA ŽÁKOVÁ
FOTO: ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ: časopis Môj dom 8/2017

Tagy:
pracovné dosky drezy kuchynské dosky kuchyne laminátové dosky

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky