Kuchynské zásteny a pracovné dosky spravia aj z obyčajnej linky štýlovú kuchyňu

07.11.2018  |     

Kuchynské zásteny a pracovné dosky dokážu spraviť aj z celkom obyčajnej linky mimoriadne štýlovú kuchyňu. Okrem toho, ich moderné a prepracované povrchy vám ušetria čas venovaný údržbe. Na výber je nielen obrovské množstvo estetických dekorov, ale aj funkčných materiálov.

Kuchynské zásteny

Hlavnú rolu v každej kuchyni hrá, samozrejme, kuchynská linka. No nemenej dôležitú úlohu, najmä čo sa dizajnu týka, zastupuje zástena. Časy, keď na stene dominovali najmä obkladačky, sú už dávno preč. Na výber sú dnes drevené, kamenné, laminátové či sklenené zásteny, množstvo farieb a vzorov, ale linku môžu na zástene zdobiť i vaše vlastné motívy. Nezriedka v kuchyni na stene vidno i tapety či tabuľové farby. Všetky tieto riešenia spája pomerne jednoduchá údržba a pekný dizajn. Pri výbere si treba dať pozor na to, aby zvolený materiál odolával vyšším teplotám, ak sa bude nachádzať aj za sporákom. 

 

Pracovné dosky

Laminátové sú odolné, cenovo dostupné a ľahko sa udržiavajú. V ponuke nájdete množstvo farebných úprav. Drevené sú o čosi chúlostivejšie, no v prípade potreby sa dajú obrúsiť a natrieť nanovo. Obľúbené sú dosky v dubovej, bukovej, brezovej a orechovej úprave. Pracovné dosky z kremeňa sú veľmi trvácne a odolné proti škrabancom, teplu, vlhkosti a nárazom. Akrylové pracovné dosky sú trvácne, ich hladký povrch pôsobí hrejivejšie ako kremeň, no nie až tak veľmi ako drevo. Sú odolné proti vlhkosti a ich neporézny povrch uľahčuje čistenie. V poslednom čase sa v kuchyniach objavujú aj dosky z nehrdzavejúcej ocele alebo betónu, oba druhy však potrebujú špeciálnu povrchovú úpravu. 

Pracovná doska je najvyťaženejším povrchom v kuchyni. Mala by byť preto mimoriadne odolná a nenáročná na údržbu.

 

TEXT: KATARÍNA BAROŠOVÁ
FOTO: ARCHÍV FIRIEM, isifa/shutterstock
ZDROJ: časopis Môj dom 10/2018

Tagy:
pracovné dosky kuchynské zásteny zariaďovanie kuchyne kuchynské linky kuchynské drezy

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 11/2019 v predaji


Rebelské Vianoce
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky