Praktické rady, ktoré vám pomôžu pri zariaďovaní kúpeľne

21.03.2016  |     

Hoci bola kedysi naozaj zaznávaná, dnes čoraz viac z nás venuje jej zariaďovaniu pozornosť, ktorú si bezpochyby zaslúži. Hygiena zostáva stále prvoradá, ale kúpeľňa sa nespája už len s ňou. Pridáva sa aj funkčnosť či dizajn.

Umývadlo

Jedným z najdôležitejších a najpoužívanejších zariaďovacích predmetov v kúpeľni je umývadlo. Je praktické, ak sa nachádza čo najbližšie k vstupným dverám, nie však v dosahu ich krídla. Štandardná šírka umývadla je okolo 55 až 65 cm. Rozmerovo úspornejšie modely majú šírku okolo 35 cm, no v sortimente môžete nájsť i menšie. Na druhej strane, v ponuke sú aj oveľa veľkorysejšie varianty s dĺžkou 120 cm. Hĺbka umývadla sa pohybuje na úrovni od 28 do 50 cm.

Platí, že okraje štandardne širokého umývadla by mali byť od iných predmetov vzdialené 10 až 15 cm a pred ním treba ponechať aspoň 65, optimálne 90 cm, aby bolo dobre prístupné. V kúpeľni pre priemerne vysokých ľudí by sa malo nachádzať vo výške 82 až 85 cm. Umývadlo môže byť zavesené na stene alebo upevnené na pulte či zapustené do skrinky. Najvhodnejšie je voliť taký systém, ktorému nebude prekážať často striekajúca voda a nebude náročný na čistenie. Priam sa ponúka využiť priestor pod umývadlom na skrinku alebo iný odkladací priestor.

Umývadlá dnes ponúkajú naozaj nevídané tvarové možnosti. Voliť môžete aj rôzne asymetrické druhy, rohové varianty či dvojumývadlá, ktoré oceníte najmä vo väčšej domácnosti. Z materiálov prevláda glazúrovaná keramika a akrylát. V ponuke však nájdete aj umývadlá zo skla alebo dreva. Sklené modely môžu byť aj rôzne pomaľované, čo dodá kúpeľni netradičný vzhľad.

O bezpečnosť sa pri ich použití báť nemusíte, sú vyrobené z bezpečnostného skla. Pri použití keramického umývadla sa zase nemusíte pridŕžať len tradičnej bielej farby, nájdete aj modely v svetloružovom odtieni, ktoré kúpeľni dodajú nevídaný šarm. 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom špeciál 3/2019


Veľký sprievodca novými bytmi
kúpiť v eshope

Najnovšie príspevky