Vane a sprchové kúty: Čo ponúka súčasný trh?

03.10.2017  |     

Dlhý kúpeľ vo vani aj rýchlejšia sprcha človeka nielen očistia, ale často mu dodajú aj potrebnú dávku novej energie. Vane aj sprchové kúty ponúkajú širokú škálu možností. Čo ponúka súčasný trh?

 

Vaňa pre každého

Moderné vane ponúkajú rôzne tvarové i materiálové riešenia. Popri zaoblených líniách nájdete v sortimente aj rozmanité geometrické variácie. Nechýba pestrá škála asymetrických modelov, ktoré vyzerajú efektne a dokážu naplno využiť danosti aj menších kúpeľní. Veľkým trendom sú samostatne stojace vane, ktoré môžu byť umiestnené pri stene, ale aj priamo v priestore, čo je, samozrejme, možné len vo väčších kúpeľniach. Z materiálov je dlhodobo najpoužívanejší akrylát, no mnohí výrobcovia vyvíjajú svoje vlastné s vylepšenými vlastnosťami. Aj v prípade vaní sa stále viac dbá na užívateľský komfort – maximalizuje sa vnútorný priestor vaní a tvar sa upravuje tak, aby čo najlepšie sedel ľudskému telu. 

Sprchové kúty 

Predstavujú obľúbené riešenie v prípade, ak nemáte radi dlhé kúpele, aj pre všetkých majiteľov miniatúrnych kúpeľní, ktorých je u nás viac ako dosť. V sortimente jednotlivých výrobcov nájdete rozmanité riešenia, okrem hotových modelov mnohí ponúkajú možnosť zostaviť si sprchový kút presne podľa svojich preferencií a naplno tak zužitkovať priestorové možnosti kúpeľne. Obľúbenou voľbou sú tzv. walk-in sprchové kúty, no v ponuke nájdete aj naozaj nepreberné množstvo modelov s klasickými sprchovými dverami. Pri výbere vždy voľte modely z bezpečnostného skla a s kvalitnou povrchovou úpravou, ktorá uľahčuje čistenie a minimalizuje usádzanie vodného kameňa. Alternatívou do malých priestorov môžu byť riešenia so skladacími dverami.  

Sprchové vaničky a žľaby

Za ostatné roky prešli sprchové vaničky pomerne veľkou zmenou. Výrazným spôsobom sa zmenšila ich hrúbka a rozšírila ponuka materiálov, ktoré sú mimoriadne pevné, vďaka čomu predchádzajú nehodám. V sortimente nechýbajú vaničky vyrobené z liateho mramoru alebo ocele. Obľúbenou voľbou sú v súčasnosti bezbariérové riešenia, v rámci ktorých je sprchová vanička vsadená do roviny s podlahou, resp. je len mierne vyvýšená. Už dávno neplatí, že vanička musí byť len biela – mnohí výrobcovia ponúkajú naozaj pestrú škálu farieb, ktoré umožňujú vytvárať v kúpeľni viac či menej výrazné kontrasty. Zmeny sa dotkli aj sprchových žľabov, ktoré sú v súčasnosti naozaj subtílne a priestor opticky nenarúšajú.

 

TEXT NATÁLIA ŽÁKOVÁ
FOTO ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ časopis Môj dom 9/2017

Tagy:
kúpelňa vaňa sprcha prakticky sprchové kúty vaničky a žľaby

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 10/2019


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

Najnovšie príspevky