Varíme s parou

13.01.2012  |     

A to do parnej sauny. Tá, či už v parnom hrnci, alebo v rúre, urobí dobre stravníkom aj pokrmu. Európsky vynález storočia to určite nie je, ale výhody pary naša kuchyňa isto ocení.

Na prípravu jedál v pare môžeme okrem klasického naparovania nad hrncom použiť špeciálne parné hrnce a dokonca aj mikrovlnky. Najvyspelejším spôsobom je však parná rúra s možnosťou multifunkčného ohrevu. Takto sa dá kombinovať pravá sýta para s klasickým teplovzdušným ohrevom (horný/spodný ohrev, gril a podobne).

 

Parné hrnce

Fritézy sa zahanbene krčia v kúte. Veľkým hitom zdravého kulinárstva sa stali parné hrnce, aj keď treba priznať, že o svoje miesto v kuchyni súperia so zabehnutým a osvedčeným varením v klasických hrncoch. Oproti nim však tie parné ponúkajú niekoľko výhod navyše: pokrmy sa pripravujú bez tuku, jedlo si zachová vitamíny a minerály, láka farbou, nestráca sa prirodzená chuť, potraviny zostávajú šťavnaté a bez pripálenín.
 

Pri jednom varení možno pripraviť až tri druhy surovín – podľa počtu varných misiek. Dĺžka varenia závisí od množstva surovín či typu mäsa. Do spodnej misky, bližšie k vyvíjaču pary, ukladáme potraviny vyžadujúce dlhší čas prípravy (mäso), do hornej napríklad zeleninu alebo misku so základom na omáčku. Hoci sa suroviny budú v hrnci potiť, jednotlivé pachy sa nezmiešajú. Pri dusení väčšieho množstva surovín sa odporúča potraviny premiešať.

Rady praktickej gazdinej
Pri varení uniká čo-to z pary aj z hrnca. Preto hrniec umiestnite tak, aby bol v dosahu elektrickej zástrčky – tam, kde para nepoškodí napríklad omietku alebo nezahmlí sklenené dvierka na horných skrinkách.
Nenáročné je vyskúšať varenie v pare v antikorovom hrnci, na ktorý usadíte dierovanú vložku. Nezabudnite ju prikryť – fyzika nepustí.
Na trhu sú aj titánové hrnce so sklenenými nadstavbami.
Soľou a korením si príliš neuctíte pokrmy pripravené v pare. Horúca para kondenzujúca na chladnejších povrchoch ich takmer všetky zmyje. Korenistú chuť možno dosiahnuť naložením do marinády.

 

Parné rúry

V kombinácii vyvíjača pary s dodatočnými výhrevnými telesami skrátili čas „potenia“ a riadne nám pri varení a pečení prikúrili. Najprv sa rozhodnite, či uprednostníte iba parnú rúru bez možnosti upiecť si kurča do chrumkava, alebo alibisticky zvolíte kombinovanú rúru. Tá dokáže úplne nahradiť klasickú aj mikrovlnnú rúru a včerajší chod bude na nerozoznanie od čerstvého.

Rúra kombinovaná s horúcim vzduchom nie je napojená na prívod vody, má iba zásobník na vodu. Pri pečení sa strieda para s takzvaným intervalovým pečením, spravidla v pomere 1 : 3.

Aké sú výhody parných rúr? Rovnaké ako pri parných hrncoch. Až na to, že rúry ich predbehnú výkonnosťou aj objemom. Umožňujú pripraviť až štyri jedlá naraz. Nedajte sa odradiť typmi na prvý pohľad náročnými na obsluhu. Sú zložitejšie typy (s nastavovaním požadovaného programu) aj jednoduchšie, ktoré program vyberú automaticky. 

Funkcie parnej rúry
Varí, a to hneď na štyri spôsoby:
1. v pare (pri teplote od 40 do 100 °C),
2. v pare a s pridaným horúcim vzduchom (vyše 200 °C),
3. najprv varí v pare, potom automaticky prejde na horúci vzduch a dopečie; pri tomto programe musí rúra pred ďalším cyklom vychladnúť,
4. pomaly pri nízkej teplote – maximálne zdravo.
Ďalej: zohrieva, zavára, sterilizuje, rozmrazuje a prípravu domácej parenej knedle alebo pečenie bábovky považuje za výzvu. Len na vykurovanie ju nepoužívajte!

Inakosti parnej rúry
• Vyžaduje napojenie na prívod a odvod vody.
• Nepozná problém s čistením – para nečistoty rozpustí, stačí ich zľahka zotrieť.
• Varenie v parnej rúre treba ukončovať opatrne: niektoré ohrievacie telesá sa musia najprv schladiť.
• Pozor na paru pri záverečnom otváraní!


O delikátnosti varenia v pare ma už dávno presvedčil tzv. rímsky hrniec. Nadchol ma nielen šťavnatý pokrm ako výsledok, ale aj jeho príprava. Ťažkú nádobu z vypálenej hliny treba aj s vrchnákom na pol hodiny ponoriť do studenej vody. Potom treba misu naplniť pochúťkami a vložiť na spodný rošt do studenej rúry. Bez tuku, soli a pridanej vody. Rúru zapnúť na 100 °C a piecť. Pri pečení sa z pórov hliny uvoľňuje nasiaknutá voda a vniká v podobe pary do pokrmu. Aj tento pomocník sporí: v tomto prípade vitamíny a živiny. Asi ho predsa len zasa oprášim. Ako tip na recept odporúčam klasiku – kura so zeleninou. ?

Jitka Vaňová,
stála spolupracovníčka redakcie

 

Keď sa varí pod tlakom

Mnohí z nás určite majú niekde v komore odloženú starú hliníkovú kuchtu (po novom tlakový hrniec) a mnohí ju ešte aj dnes využívajú. V súčasnosti sú na trhu vynovené verzie tlakových hrncov – z ušľachtilých kovov a so skrotenou výbušnou povahou. Samozrejme, kto má nepríjemné skúsenosti s tlakovým hrncom, bude zastávať svoje stanovisko napriek technologickému pokroku.

 

Prečo variť v tlakovom hrnci?
1. Čas varenia sa skracuje až o dve tretiny.
2. Šetrí energiu – niektoré typy tlakových hrncov dokonca až o 70 % v porovnaní s klasickým spôsobom prípravy jedál v hrnci.
3. Sú vybavené bezpečnostnými poistkami (ventilmi). Väčšiu istotu z hľadiska bezpečnosti zaručia značkové tlakové hrnce, ktoré sú však o niečo drahšie.


„Varenie v tlakových hrncoch plne vyhovuje môjmu rýchlemu životnému štýlu, pretože pri ňom strávim len polovicu času ako pri tradičnom varení. V jednom hrnci môžem variť až dve jedlá naraz. Navyše, varenie v pare spĺňa aj moje požiadavky na zdravé jedlá.“

Janka Ardanová,
stála spolupracovníčka redakcie

 

Náš tip

Pri varení v tlakovom hrnci je vhodné naplniť ho do dvoch tretín. Podľa množstva jedla, ktoré bežne pripravujete, si potom viete vybrať aj vhodnú veľkosť tlakového hrnca.

 

Para + mikrovlny

Priaznivcov pary medzi mikrovlnnými rúrami spoznáte podľa funkcie Steam – predávajú sa s nádobou na varenie v pare a senzory 6. zmyslu teplotu a množstvo pary stále kontrolujú. Samy si zistia, akú teplotu má vložený pokrm, a prispôsobia sa požadovanej úprave.


Text: Jitka Vaňová;
Foto: archív firiem
Zdroj: časopis môj dom ekoBývanie

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 12/2019-1/2020 v predaji


Neveľký dom pre veľkú rodinu
Predplatné

 

kúpiť na e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky