VIDEO Oživte svoju záhradu farbami!

29.08.2012  |     

Najväčšou chybou pri zakladaní záhrady je, že trávniku venujeme príliš veľkú plochu. V konečnom dôsledku bude vždy plocha trávnika dominovať, takže si aj v tej najmenšej záhrade možno dopriať aspoň malý trvalkový záhon. Skúste si práve teraz taký založiť.

Ďalším krokom je, že na vyznačenej ploche odstránite trávnu mačinu. Narežte si ju na pásy pílkovým nožom a postupne pásy odtrhávajte. Ak ste mali pod trávnikom sieť proti krtom, pôjde to ľahko. v prípade, že sieť nemáte a trávnik je veľmi husto prekorenený, pomáhajte si nožom a pásy postupne podrezávajte. Keď máte všetok trávnik odstránený, dajte mačinu nabok, pretože teraz vás čaká ešte jeden dôležitý krok. Posunutie trysiek zavlažovacieho systému. Najskôr si opatrne odkopte pôdu pri tryskách smerom do stredu trávnika. Nájdite prívodnú hadicu a jej cestu. Potom odkopte potrebnú dĺžku a trysku s hadicou presuňte na nové rozhranie záhona a trávnika. Nezabudnite, že vždy by mali byť trysky v rohoch. Nakoniec vodovodný prívod zakopte a trysky nanovo nastavte. Teraz sa už môžete pustiť do záhona. Pokojne použite aj odstránenú mačinu a skúste ňou napríklad zvýšiť zakladaný záhon tak, že ju poukladajte na plochu hore nohami.

Trvalky kombinujte podľa nárokov na stanovište a pri výbere druhov nezabudnite kvitnutím pokryť celé vegetačné obdobia. Určite by v záhone nemali chýbať čemerice, gerániá, lobelky, stračonôžky, astry, rudbekie, gailardie, vresy, vresovce a chryzantémy. Ako dominanta môže celkom dobre poslúžiť katalpa odroda "Nana". Svojou nízko postavenou guľovitou korunkou "rozbije" negatívne pôsobenie hradby živého plota z tují, ktoré záhon obopínajú.
 

Na väčšinu plochy sa snažte dať aj textíliu proti burinám, v miestach ktoré sú však vysadené trvalkami, nechajte voľné pasáže, nech sa môžu trvalky rozrastať. Platí to najmä pre druhy, ktoré majú vankúšovitý rast, ako sú gerániá alebo sa rozmnožujú samovýsevom ako napríklad rudbekie.

Celkom na záver celý záhon nasteľte. Je pekné, ak použijete viacero druhov nástielky, záhon bude vyzerať pestro a zaujímavo už hneď po založení. Na efekt kvitnutia si budete musieť ešte počkať do ďalšieho roka, nasledujúcich asi päť rokov však bude záhon stopercentnou ozdobou vašej záhrady. Potom bude treba niektoré trvalky obnoviť.   


Zdroj: Hurá do záhrady

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Z mesta na vidiek: Druhú šancu na kúpu tohto domu už neprepásli

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 11/2019 v predaji


Rebelské Vianoce
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky