Záhrada, ktorá je dokonalým obrazom nespútanej prírody

13.12.2013  |     

V deň, keď sme chceli v meste Venlo na juhu Holandska navštíviť zopár záhrad, bolo od rána zamračené a daždivo. Nebol to ideálny čas, no po počiatočnom váhaní sme jednu návštevu zrealizovali. Vďaka tomu sme pochopili, že aj v daždi sa vyplatí objavovať a obdivovať.

Prvé kroky

Pomerne rozľahlá záhrada, do ktorej sme vošli cez moderný prízemný dom, sa rozprestiera uprostred umelého jazera, aké by ste našli aj v prírode. Záhrada susedí s lesom, a tak má aj zaujímavé pozadie. Prírodne ladená kompozícia pôsobí, akoby bola pevnou súčasťou lesa a nielen umelo vytvoreným územím. Všetko sa to začalo návštevou mladých majiteľov u známych v Dánsku, kde obdivovali podobný dom, záhradou obdivuhodne nadväzujúci na okolitú prírodu. Inšpirácia bola natoľko silná, že vyústila do oslovenia krajinného architekta. Dômyselný, hoci na danú lokalitu odvážnejší projekt do finálnej podoby premenila špecializovaná záhradnícka firma, ktorá sa podpísala aj pod ďalšie nápady, ako je napríklad moderne pôsobiaca vegetačná stena s priehľadmi do záhradného priestoru. 

Čaro prírodných záhrad

Prírodné záhrady sú momentálne v kurze a predbiehajú aj tie s presne nalinajkovanými záhonmi, živými plotmi a trávnatými plochami. Majú mnoho predností a tou najväčšou je pohoda, ktorá z nich vyžaruje. Vybudované môžu byť na vidieku aj v meste. 

Najkrajšie pohľady na záhradu sa naskytajú z dreveného móla, ktoré je zároveň centrom života celého exteriéru.

Aj svojpomocne

Záhrada však nie je len dielom odborníkov – čo-to vytvorili aj majitelia. Svoje nápady však konzultovali s odborníkom, aby predišli možným problémom. Majiteľka záhrady, obdivovateľka moderného dizajnu, sa dokonca odvážila uskutočniť malý experiment a do typicky stredoeurópskej záhrady vniesla kontrastné prvky. Na drevenom móle sú vo vegetačných nádobách sústredené mohutne pôsobiace palmy a vysadila aj figovník. Ústrednou časťou záhrady je už spomínané jazero, v ktorom sa majitelia v lete aj kúpu. Zaujímavosť mu pridáva umelý vodopád ostro kontrastujúci s modernejšie pôsobiacimi prítokmi vody. Záhradu možno obdivovať už z dreveného móla nadväzujúceho na dom, kde sa počas leta odohráva rodinný i spoločenský život. Príjemné a originálne zákutia ukrýva aj samotná záhrada – stačí zísť z móla. Záhradou sa kľukatia prevažne pieskové chodníky, ktoré  odkrývajú detaily a výsadby. Počas celej sezóny tu vždy niečo rozkvitá a prekvapuje, no sú to skôr porasty jedného druhu. Tak ako v prírode, dominuje zelená. Ďalším dôkazom prírodného smerovania je rozmanitosť rastlinných druhov a prírodné materiály – drevo a kameň. 

V zadnej časti si nechali domáci vybudovať aj záhradnú saunu.

Plánovanie sa nekončí

S úpravou záhrady majitelia ešte neskončili. Ich cieľom je vybudovať v jazere originálny biotop a sústrediť doň zaujímavé rastlinstvo či živočíchy. To je len jeden z mnohých plánov, na ktoré budú potrebné financie aj čas.  

V rukách prírody

Oceniteľné je aj to, že tu zostalo niekoľko stromov z pôvodnej výsadby, napríklad vŕby. Zvláštny pôvab sem vnášajú aj vysadené borovice, brezy či lieska, ktorá aj rodí. Záhrada sa pýši aj peknými trvalkami, mnohé pripomínajú tie, ktoré nájdete v prírode. Domov si tu našlo aj niekoľko druhov okrasných tráv či cibuľoviny, vďaka ktorým má záhrada na jar tie najkrajšie farby. Majitelia si pobyt tu naplno užívajú. Veľa nechávajú na samotnú prírodu – čomu sa tu nedarí, už ďalej nepestujú, a tam, kde nič nerastie, napríklad pod stromami, vysadia pôdopokryvný brečtan. Ak sa uvoľní kameň z niektorého z múrikov, nechajú ho na mieste dopadu a vysadia k nemu nízku okrasnú trávu a do múrika trvalku, ktorá miesto zacelí a spevní. Aj pôvodný trávnik nahradili prírodne pôsobiacou kvetinovou lúkou, ktorú netreba sústavne kosiť.

Miesto si tu našiel aj exotickejší figovník. 

O záplavu kvetov sa počas celého leta starajú ruže a šalvie. 


Text: Daniel Košťál
Foto: autor
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Z mesta na vidiek: Druhú šancu na kúpu tohto domu už neprepásli

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 5/2019 v predaji


21 horúcich jesenných trendov
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky