Dostaňte svah v záhrade do formy vďaka tvárniciam

09.10.2015  |     

Záhrady so svahovitým terénom nemusia byť pre majiteľa vždy nešťastím. Ponúkajú výbornú príležitosť na vytvorenie niečoho iného, zaujímavejšieho. Svah možno upraviť a skrotiť pomocou svahových oporných tvárnic alebo múrikov.

Čo ponúka trh?

Svahové oporné tvárnice (označované aj ako vegetačné) sa v súčasnosti vyrábajú v širokej škále tvarov z rôznych materiálov, s rôznou povrchovou úpravou a v zaujímavých farebných vyhotoveniach (nielen tradičnej sivej). Výhodou je, že sa dajú vysadiť rozmanitými druhmi rastlín (okrasnými, a dokonca aj úžitkovými) a časom sa tak môžu takmer stratiť v bujnej zeleni. Vysadené vertikálne plochy sú zároveň veľmi trendové. Vegetačné tvárnice výborne zaistia svah pri cestách, chodníkoch aj terasách. Vo forme vyššieho múrika sú navyše aj peknou kulisou. Dôležité je, aby tvárnice v záhrade pôsobili čo najprirodzenejšie a štýlovo, aby farebne zapadli do daného prostredia. Treba ich zosúladiť s plotmi, chodníkmi aj architektúrou domu. Ak sa rozhodnete spevniť svah pomocou oporného múrika, vzniknutú plochu si tiež môžete vysadiť – vytvoríte tak trendový vyvýšený záhon. 

Čím vysadiť tvárnice?

Svahové oporné tvárnice sa dajú vysadiť buď jedným rastlinným druhom (ideálne riešenie v prípade záhrad v minimalistickom štýle), alebo viacerými druhmi (nemalo by ich však byť priveľa). Vždy je dôležité vyberať také rastlinné druhy, ktorým vyhovujú podmienky daného miesta. Tvárnice môžete vysadiť aj sezónnymi rastlinami, napríklad letničkami alebo trvácimi rastlinami – drevinami, okrasnými trávami, cibuľovinami alebo trvalkami. 

Sezónna výsadba alebo trvalky?

V prípade výsadby letničiek bude potrebné venovať porastu intenzívnejšiu pozornosť. Tá zahŕňa pravidelnú zálievku, prihnojovanie a kontrolu zdravotného stavu. Trvácejšia výsadba bude aj pri menšej starostlivosti celoročne atraktívna. Výhodou sezónnej výsadby je možnosť každoročne meniť celkový vzhľad spevnenej plochy – a to najmä farebne. Nevýhodou je však nutnosť každoročného dosádzania, čo je pravidelná investícia. Čo sa týka trvácej výsadby, tvárnice možno vysadiť aj rôznymi druhmi listnatých (opadavých aj vždyzelených) a ihličnatých drevín. Ideálne sú nižšie kompaktnejšie a plazivé druhy, ktoré sa dajú kombinovať s nižšími a stredne vysokými okrasnými trávami, niektorými trvalkami alebo na jar kvitnúcimi cibuľovinami. 

Ďalšie riešenia

Atraktívne sú aj riešenia, keď sa tvárnice súčasne vysadia rozmanitými kvitnúcimi trvalkami a cibuľovinami. Na slnečných a suchších miestach sa bude dobre dariť aj bylinkám – levanduli, šalvii, rozmarínu či tymianu, ale aj okrasným trávam a tiež vždyzelenému skalníku. Nádherne sa tu tiež rozrastú skalničky. V polotieni a tieni sa bude dobre dariť papraďorastom, ale aj plazivému brečtanu či zimozeleni. Vo všeobecnosti sa odporúča vysádzať do vegetačných tvárnic menej rastlinných druhov – vhodnejšie je vytvárať menšie skupinky z viacerých kusov jedného druhu. Tiež je dobré orientovať sa na nižšie zakrpatenejšie druhy a kultivary rastlín, ktoré nemajú veľký koreňový systém. 

Ako postupovať pri výsadbe?

Rastliny sa vysádzajú do jednotlivých tvárnic, ktoré je potrebné naplniť kvalitným záhradníckym substrátom (použiť zeminu z výkopu nie je najvhodnejšie). Vyplatí sa vytvoriť aj drenážnu vrstvu. Hromadenie vlhkosti by totiž mohlo spôsobovať nahnívanie koreňov. Základom úspechu, a teda postupného zapojenia porastu je pravidelné zavlažovanie (vegetačné tvárnice možno prepojiť aj s automatickou závlahou), prihnojovanie a v prípade potreby aj rez. Vhodným obdobím na výsadbu svahových oporných tvárnic trvácou zeleňou je jeseň. Nasledujúcu jar sa plocha pekne zazelená. 

PRIPRAVILI DANIEL KOŠŤÁL, NATÁLIA ŽÁKOVÁ
FOTO ARCHÍV FIRIEM, DANIEL KOŠŤÁL
ZDROJ časopis Môj dom 9/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 9/2019 v predaji


8 originálnych návštev
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky