Vkusná mestská záhrada, ktorej potenciál majitelia túžili využiť naplno

06.11.2017  |     

Nazrite spolu s nami do príjemnej mestskej záhrady, ktorej potenciál využili majitelia vďaka skúsenému tímu záhradných architektov naplno.

„Bola to jedna z prvých záhrad, ktorú sme realizovali, kde majitelia hovorili, že im súčasný stav nestačí a chcú od nej viac.“

Ferdinand Leffler, záhradný architekt 

 

Na vyššiu úroveň

Mať peknú záhradu niekomu občas nestačí a chce ju posunúť na ešte vyššiu úroveň. Príkladom je rodina z Prahy, ktorá sa rozhodla tú svoju revitalizovať a vďaka skúseným záhradným architektom z Atelieru Flera dotiahnuť do dokonalosti. „Mnohí ľudia by záhradu v pôvodnom stave považovali za hotovú. Keď si nás zavolali, boli sme čiastočne zaskočení. Záhrada celkom dobre fungovala, hoci sme, samozrejme, videli viacero prvkov, ktoré by sa dali urobiť lepšie,“ približuje začiatky spolupráce zakladateľ ateliéru Ferdinand Leffler.

Keďže záhrada bola pomerne jednoliata, rozhodli sa do nej architekti vniesť viacero zákutí, ktoré pôsobia efektne a zároveň majiteľom poskytujú pocit súkromia a nový priestor na oddych. Jedným z kľúčových krokov bolo aj umiestnenie exteriérového sedenia hlbšie do záhrady, vďaka čomu si majitelia môžu naplno vychutnávať pekné výhľady.

Keďže v záhrade dovtedy dominovali predovšetkým stromy a kry, rozhodli sa veľkú trávnikovú plochu rozdeliť prostredníctvom trvalkovej výsadby, ktorá tu dovtedy úplne chýbala. K výhodám trvaliek patrí aj to, že sa rýchlo ujmú a rozrastú, preto sa záhrada už rok po výsadbe ukázala v plnej kráse. 


Natáliin pohľad

Pri zariaďovaní svojho domova sme čoraz náročnejší, chceme sa cítiť dobre a mať vo svojej domácnosti príjemné zákutia, kde môžeme na chvíľku vypnúť, čo platí nielen pre interiér, ale aj exteriér. Táto záhrada prináša so sebou zaujímavý príbeh manželov, ktorých záhrada síce bola príjemná, no majitelia z nej chceli „dostať“ ešte viac. Na pomoc si prizvali skúsených architektov, ktorí záhradu premenili na miesto presne podľa predstáv majiteľov a priniesli aj mnohé nové – vytvorili efektný vodný prvok a dali vyrobiť originálny kozub podľa svojho vlastného návrhu. 

ZÁHRADNÝ ARCHITEKT

Ferdinand Leffler

Atelier Flera navrhuje a projektuje záhrady v Českej republike, na Slovensku i vo svete. Na realizáciu odporúča niektorú z osvedčených firiem a na práce autorsky dohliada. Je držiteľom viacerých ocenení v rámci súťaže Zahrada roku.

www.flera.cz

 

mestská záhrada

pozemok: 800 m2

lokalita: Praha, Česká republika

TEXT: NATÁLIA ŽÁKOVÁ
FOTO: ATELIER FLERA
ZDROJ: časopis Môj dom 10/2017

Tagy:
okrasné trávy okrasné dreviny Atelier Flera mestské záhrady záhradní architekti okrasné záhrady

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Z mesta na vidiek: Druhú šancu na kúpu tohto domu už neprepásli

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 9/2019
v predaji


Zimný rez stromov a krov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

Najnovšie príspevky