Samotné tepelné čerpadlá na normy A0 nestačia. Za vyššie vstupné náklady však získate veľké úspory na energiách, vraví odborník
Obnoviteľné zdroje energií majú už dnes slušne našliapnuté v segmente vykurovania. Sú šetrné nielen k životnému prostrediu, ale z pohľadu prevádzky aj k našim peňaženkám. O tepelných čerpadlách aj ďalších perspektívach vykurovania nám bližšie porozprával Ing. Peter Wolf, riaditeľ spoločnosti Vaillant Group Slovakia.
Aká je prognóza obnoviteľných zdrojov? Ktoré zdroje energie budú v najbližších rokoch dominovať v slovenských domácnostiach?
Prognózy hovoria, že nás čaká rýchla expanzia zelených energií a masívny prechod na tepelné čerpadlá. Pôjde o cielenú zelenú transformáciu, pretože budovy predstavujú až 40 percent primárnej energetickej spotreby v Európe. Vo väčšine krajín EÚ, teda aj u nás, je a bude vykurovacím systémom budúcnosti práve tepelné čerpadlo. Európska komisia predpokladá do roku 2027 inštaláciu desiatich miliónov tepelných čerpadiel na vykurovanie domácností a kancelárií v Európe. Do konca desaťročia predpovedá, že má byť inštalovaných až 30 miliónov jednotiek.
Aké vlastnosti na to predurčujú práve tieto nové zelené technológie?
Z hľadiska energetickej účinnosti a klimatickej stopy sa takmer žiadna technológia nevyrovná tepelným čerpadlám, najmä v kombinácii s elektrinou pochádzajúcou z obnoviteľných zdrojov energie. Tepelné čerpadlá dokážu bezplatne využívať až 75 % energie z obnoviteľných zdrojov, ako je zem, voda alebo vzduch, ktoré sú všade okolo nás a zadarmo. Len zlomok energie treba dodať vo forme elektrickej energie.
Míľnikom sú tepelné čerpadlá s prírodným ekologickým chladivom R290 používaným od roku 2020. Toto chladivo neobsahuje zdraviu škodlivé chemikálie, je obzvlášť šetrné k životnému prostrediu a má nízky potenciál globálneho otepľovania. Vďaka svojim vlastnostiam umožňuje výstupné teploty až 75 °C aj pri vonkajších teplotách pod nulou. To je dobrý predpoklad na využitie týchto technológií aj v starších rodinných domoch s radiátormi.
O čom sa v súvislosti s týmito zariadeniami hovorí málo?
Napríklad o tom, že každé tepelné čerpadlo je tímový hráč pripravený na budúcnosť. Dokáže totiž efektívne spolupracovať so všetkými teplovodnými systémami vykurovania, fotovoltikou či centrálne riadeným vetraním s rekuperáciou. Na ovládanie vykurovacieho systému je potrebný systémový regulátor a pomocou internetového modulu je možné aj ovládanie na diaľku cez aplikáciu v smartfóne či tablete. Málo sa hovorí aj o tom, že okrem vykurovania a ohrevu teplej vody dokážu tepelné čerpadlá v novostavbách rodinných domov v letných mesiacoch zabezpečiť aktívne alebo pasívne chladenie interiéru.
Na čo by mal myslieť staviteľ, ktorý ešte len plánuje stavbu domu a uvažuje o tepelnom čerpadle?
To je dobrá otázka, v každom prípade bude potrebovať odborníka. Ten vypracuje návrh vykurovania tak, aby sa splnili požiadavky normy A0. Viacerí projektanti a výrobcovia vykurovacích zariadení upozorňujú staviteľov domov, že predpísaná norma sa iba s použitím samotného tepelného čerpadla nedá splniť. Okrem neho bude treba rátať napríklad aj s riadeným lokálnym alebo centrálnym vetraním či fotovoltikou.
S určitosťou vieme povedať, že vstupná investícia do vykurovania, prípravy teplej vody a chladenia bude pri novostavbách síce vyššia, následne však treba očakávať nižšie prevádzkové náklady, pretože spotreba energie počas prevádzky vykurovania výrazne poklesne. Pri A0 domoch niektoré zdroje uvádzajú ušetrenie okolo 60 a viac percent prevádzkových nákladov v porovnaní s bežným rodinným domom.
Ktorú kombináciu zariadení považujete v novostavbe za najefektívnejšiu?
V novostavbách domov v energetickej triede A0 odporúčame kombinovať tepelné čerpadlá vzduch – voda s fotovoltikou a s centrálne riadeným vetraním s rekuperáciou (so spätným získavaním tepla). Takáto kombinácia síce predstavuje vyššiu vstupnú investíciu, ale z hľadiska spotreby energie počas prevádzky je najšetrnejšia.
Tepelné čerpadlo je zelená technológia, ktorá prináša úspory prevádzkových nákladov. Vetrací systém s rekuperáciou počas vetrania odvedie odpadový vzduch z interiéru domu, ale energiu z neho využije na ohrievanie privádzaného čerstvého vzduchu. Spätne sa tak získava energia, ktorá by sa pri klasickom vetraní stratila. Úspora energií v zimných mesiacoch len pri centrálne riadenom vetraní s rekuperáciou tepla je na úrovni okolo 30 %. Súčasťou systému je fotovoltika, ktorá vyprodukuje elektrickú energiu, ktorú na svoju prevádzku potrebuje domácnosť, tepelné čerpadlo i riadené vetranie.
Aké možnosti modernizácie vykurovania majú majitelia starších rodinných domov?
Ak v domácnosti dosluhuje starý plynový kotol či elektrokotol, najjednoduchším riešením môže byť práve tepelné čerpadlo typu vzduch – voda. Je možné pripojiť ho na existujúcu vykurovaciu sústavu s radiátormi, všetko však závisí od toho, čo vám na základe obhliadky domu odporučí odborník. Výrobcovia pri konkrétnych tepelných čerpadlách uvádzajú, či sú vhodné na takúto kombináciu. Ak prešiel starší dom rozsiahlejšou obnovou, ktorá zahŕňala zateplenie fasády, výmenu okien či rekonštrukciu strechy, odborník prepočíta tepelné straty domu po úpravách a od nich sa bude odvíjať navrhovaný výkon tepelného čerpadla.
Aká je životnosť tepelných čerpadiel?
V našom technologickom centre v Nemecku sa tepelné čerpadlá vyvíjajú a testujú tak, že každý model absolvuje viac ako 300 testov v deviatich rôznych laboratórnych oddeleniach. Ešte počas jeho vývoja ide napríklad o test funkčnosti v rôznych klimatických podmienkach. V klimatických komorách experti simulujú teploty od –25 do +48 °C. Tepelné čerpadlo sa tým otestuje a pripraví na prevádzku na ktoromkoľvek mieste na svete.
Simulujú aj proces jeho starnutia, striedanie ročných období, dážď a zisťujú jeho odolnosť proti vlhkosti, striekajúcej vode i soľnej hmle. Cieľom je, aby bez ohľadu na podmienky prostredia a poveternostné vplyvy spoľahlivo fungovalo mnoho rokov. Rovnako overujú elektromagnetickú kompatibilitu, aby wi-fi, smartfóny a iné zariadenia nerušili vykurovacie systémy, ich riadenie a naopak. Životnosť experti testujú do 15 000 hodín nepretržitej prevádzky, v prípade komponentov dokonca ešte viac. To je oveľa dlhšie ako mnohé motory automobilov.
Čo treba vedieť o tepelných čerpadlách?
Viete, čo to znamená, keď v súvislosti s tepelnými čerpadlami hovoríme: vzduch – voda, zem – voda alebo voda – voda? Prvé slovo vždy pomenúva primárny zdroj obnoviteľnej energie, tým je zem, voda alebo vzduch. Druhé slovo označuje vykurovacie médium, ktorým je voda.
Vzduch – voda
Vďaka najjednoduchšej inštalácii patria tepelné čerpadlá vzduch – voda k najobľúbenejším.
Najčastejšie pozostávajú z vonkajšej jednotky, ktorou je samotné tepelné čerpadlo, a vnútornej, teda interiérovej jednotky. Tá môže byť závesná alebo stacionárna so zabudovaným zásobníkom teplej vody.
Zem – voda
Tieto tepelné čerpadlá využívajú stabilnú teplotu pôdy počas celého roka. A to buď z geotermálnych vrtov (sondy zavedené zvislo do zeme), alebo s pomocou plošného zemného kolektora (na ploche pozemku v hĺbke 1,2 až 1,5 m pod povrchom). Získavanie tepla pomocou zvislej geotermálnej sondy nezaberá veľa priestoru a môže viesť až do hĺbky 100 m. Pre plošné zemné kolektory je potrebné mať dobre prístupný a dostatočne veľký pozemok a treba ich umiestniť do určitej hĺbky. Veľkosť zemného kolektora závisí od požadovaného výkonu, miesta stavby a typu pôdy.
Voda – voda
Tepelné čerpadlá typu voda – voda sú vhodné len do oblastí s dostatkom spodnej vody. Ako primárny zdroj totiž využívajú vodu z vŕtanej studne alebo iného výdatného zdroja vody vhodného na extrakciu tepla. Podmienkou je aj druhá, vsakovacia studňa, ktorou sa voda bude vracať naspäť do zeme.
Text: redakcia
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: Časopis Môj dom špeciál