Zdroj: Vaillant

Chcete vymeniť starý kotol za tepelné čerpadlo? Pozrite si, čo radia odborníci a aké máte ďalšie možnosti

25. 11. 2023
Zdieľať

Dosluhuje vám plynový kotol a rozmýšľate o jeho výmene? Najlepšie urobíte, ak si ešte predtým necháte poradiť odborníkmi. Na to, aké možnosti pri tom máte, sme sa pozreli spoločne s Alžbetou Jendrichovskou z technického oddelenia firmy Stiebel Eltron, Jurajom Malíkom, produktovým manažérom značky Vaillant; Petrom Heyderom, technickým špecialistom značky Viessmann a technickým a marketingovým riaditeľom spoločnosti Schiedel Slovensko Marošom Plškom.

Pri výmene starého kotla za nový prichádzajú do úvahy viaceré možnosti. Napríklad ho môžete vymeniť za tepelné čerpadlo, nový kondenzačný plynový kotol, elektrokotol či kotol na biomasu. Ak to nové vykurovacie teleso umožňuje, môžete ho zároveň vhodne skombinovať so solárnymi alebo s fotovoltickými panelmi.

1. Vymeniť starý plynový kotol za tepelné čerpadlo?

Návrh, výber a inštalácia tepelného čerpadla patria do rúk skúsených a vyškolených odborníkov. Najjednoduchšou a najčastejšou voľbou pri modernizáciách starších domov sú splitové alebo monoblokové tepelné čerpadlá typu vzduch – voda. Ich inštalácia si totiž nevyžaduje náročné stavebné úpravy.

Tepelné čerpadlo vzduch – voda zároveň možno pripojiť na existujúcu vykurovaciu sústavu, a to do staršieho vykurovacieho systému iba s radiátormi, prípadne s podlahovým vykurovaním a s radiátormi. Treba sa však detailne poradiť s odborníkom, lebo všetko závisí od konkrétnych podmienok na mieste.

Odborník po obhliadke domu zhodnotí, či je vôbec možné použiť tento typ vykurovania a aké kroky či stavebné úpravy bude treba urobiť. V niektorých veľmi starých domoch totiž toto riešenie nemusí byť reálne. Tepelné čerpadlá tohto typu sú však veľmi výhodné, pretože dokážu až 75 % energie zabezpečiť z prírody, len zhruba 25 % energie je potrebné dodať vo forme elektrickej energie.

Dvojpodlažná obytná stavba z exteriéru s tepelným čerpadlom.

Monoblokové tepelné čerpadlo vzduch – voda umožňuje efektívne využívať teplo na vykurovanie aj chladenie. Zdroj: Viessmann

Najprv zabezpečte tepelnú obálku domu

Návrh závisí v prvom rade od tepelných strát domu. Pri starších domoch treba tepelné straty znovu prepočítať, najmä ak v domácnosti prebehli zásadné zmeny (výmena okien, radiátorov, zateplenie obvodového plášťa, rekonštrukcia strechy či rozšírenie domu o prístavbu).

„Môže sa stať, že odborník vám po prepočítaní tepelných strát odporučí starý dom bez predchádzajúcej rekonštrukcie dodatočne zatepliť, prípadne vymeniť okná, aby ste znížili tepelnú stratu, a až potom bude možné inštalovať tepelné čerpadlo,“ upozorňuje Juraj Malík, produktový manažér značky Vaillant.

Prečítajte si tiež
V novej epizóde môjdom podcastu vyberáme vykurovacie zariadenie. Pre ktoré sa rozhodnúť?

„Ak riešime výmenu starého neefektívneho zdroja tepla v rodinnom dome, najčastejšie sa stretávame s vyššími tepelnými stratami v porovnaní s novostavbou. Ak uvažujete o zámene starého kotla za obnoviteľný zdroj, akým je tepelné čerpadlo, najprv zvážte, či máte v poriadku tepelnú obálku domu – zaizolované obvodové steny, kvalitné okná či strechu. Riešiť by ste to mali predtým, ako sa pustíte do rekonštrukcie kotolne. Znížite si tak nároky na potrebu tepla na vykurovanie domu,“ dopĺňa Alžbeta Jendrichovská z technického oddelenia firmy Stiebel Eltron.

Budova, pred ktorou je nainštalované tepelné čerpadlo a bicyklom.

Tepelné čerpadlo vzduch – voda dosahuje veľmi vysokú účinnosť, vďaka čomu znižuje prevádzkové náklady. Zdroj: Protherm

Na potrebu znížiť tepelné straty domu poukazuje aj technický špecialista značky Viessmann Peter Heyder. Až potom možno podľa neho vybrať vhodný výkon tepelného čerpadla.

Dnes sú už v ponuke aj tepelné čerpadlá, ktoré sú konštruované priamo do rekonštruovaných objektov a ponúkajú vyššie výstupné teploty aj v nízkych vonkajších teplotách, čo je mimoriadne vhodné pri použití v systéme s vykurovacími telesami,“ hovorí.

Výrobcovia pri konkrétnych tepelných čerpadlách vzduch – voda uvádzajú výstupnú teplotu, ktorú sú zariadenia schopné dosiahnuť (max. teplota vykurovacej vody). Ak ide o systém s radiátormi, bude v určitých prípadoch potrebná vyššia teplota, napríklad až do 65 °C.

Prečítajte si tiež
7 tipov, ako ušetriť na vykurovaní

Na vyšší teplotný spád upozorňuje aj Alžbeta Jendrichovská z technického oddelenia firmy Stiebel Eltron.

„Záujemcov o tepelné čerpadlo často znepokojuje otázka, či je vhodné na inštaláciu v kombinácii s konvekčným vykurovaním (panelové alebo článkové telesá), ktoré je samozrejmosťou v takmer každom skôr postavenom rodinnom dome. Pri tomto vykurovaní je požadovaný vyšší teplotný spád (55 °C až 70 °C) ako napríklad pri nízkoteplotnom podlahovom vykurovaní (35 °C až 40 °C). Obavy však nie sú namieste. V portfóliu totiž máme výkonné a vysokoúčinné tepelné čerpadlá, ktoré ohrejú vodu až do teploty 75 °C,“ približuje.

Rodinný dom, pred ktorým je tepelné čerpadlo.

Pri rekonštrukcii rodinného domu s existujúcou vykurovacou sústavou fungujúcou na vyšší teplotný spád (radiátory) je vhodné inštalovať tepelné čerpadlo vzduch – voda, ktoré dokáže ohriať vodu až na 65 či 75 °C. Zdroj: Stiebel-Eltron

Na čo treba myslieť?

Tepelné čerpadlo typu vzduch – voda sa môže umiestniť do záhrady, k vonkajšej stene domu alebo na strechu garáže. Jeho interiérová jednotka sa väčšinou inštaluje do technickej miestnosti v pivnici, prípadne na prízemí domu. Dôležité bude prepojenie vonkajšej a vnútornej jednotky cez stenu domu, ich vzájomná vzdialenosť by nikdy nemala presiahnuť odporúčania výrobcu. Nesmie sa zabudnúť ani na realizáciu odtoku kondenzátu.

Na ovládanie vykurovacieho systému je potrebná montáž systémového regulátora, prípadne aj internetového modulu. Tie umožňujú ovládanie systému, a to aj na diaľku cez aplikáciu v smartfóne či tablete. „Ak máte doma podlahové vykurovanie aj radiátory, rôzne výstupné teploty zabezpečí akumulačný zásobník a čerpadlové skupiny so zmiešavacími ventilmi.“

Prečítajte si tiež
Prírodný dom plný zelene narušil stereotyp ulice. Majitelia si splnili sen o príjemnom bývaní blízko mesta

„Takisto sa odporúča namontovať bezpečnostný termostat. Ten odstaví zdroj tepla po prekročení teploty nad stanovenú hranicu, ochráni podlahové vykurovanie pred prehriatím a predídete tým možným poškodeniam,“ vysvetľuje Juraj Malík.

„Keďže hovoríme o obnoviteľnom zdroji energie, ktorého prevádzka môže byť obmedzená najmä pri veľmi nízkych vonkajších teplotách, treba myslieť aj na záložný zdroj tepla. Mnohokrát sú tepelné čerpadlá dodávané so zabudovaným elektrickým ohrievačom alebo sa využíva pôvodný zdroj tepla,“ upozorňuje Peter Heyder.

Juraj Malík odporúča ponechať si ako záložný zdroj starý plynový kotol. „Slúži len ako doplnkový zdroj pri veľmi nízkych vonkajších teplotách alebo v prípade poruchy samotného tepelného čerpadla. Záložný zdroj môže byť elektrický, integrovaný priamo v tepelnom čerpadle či vo vnútornej jednotke alebo externý, napríklad spomínaný starý plynový kotol.“

Kondenzačný plynový kotol nainštalovaný v domácnosti.

Pri tepelných čerpadlách je vhodné nechať si nainštalovaný aj plynový kotol ako záložný zdroj, napríklad pri veľmi nízkych vonkajších teplotách. Zachrániť môže aj v prípade poruchy tepelného čerpadla. Zdroj: Protherm

Aké možnosti máte?

Monoblokové tepelné čerpadlá typu vzduch – voda (s hermeticky uzavretým chladivovým okruhom z výroby) sa vyznačujú najjednoduchšou inštaláciou spomedzi všetkých typov tepelných čerpadiel. Systém sa skladá z tepelného čerpadla (vonkajšej jednotky) a vnútornej jednotky (s integrovaným zásobníkom teplej vody alebo bez neho), prípadne z vnútornej jednotky a externého zásobníka teplej vody.

Splitové tepelné čerpadlá typu vzduch – voda disponujú technológiou oddeleného chladivového okruhu, čo znamená, že medzi vonkajšou jednotkou, teda tepelným čerpadlom, a vnútornou jednotkou je chladivový okruh. Prepojenie chladivového okruhu medzi vonkajšou a vnútornou jednotkou musí inštalovať odborník s certifikovaným oprávnením na prácu s chladivami.

Prečítajte si tiež
Po zatvorení dverí sa poschodie mení na samostatný byt. Ako vyzerá dom architekta, v ktorom má súkromie prioritu?

Komplikovanejšie a finančne náročnejšie stavebné úpravy si vyžadujú tepelné čerpadlá typu zem – voda. Potrebná je realizácia plošného zemného kolektora (musí sa umiestniť na pomerne veľkej ploche pozemku, prípadne po jeho obvode, v hĺbke 1,2 až 1,5 m pod povrchom) alebo geotermálnych vrtov (vertikálne sondy zavedené zvisle do zeme až do hĺbky 100 m).

Tepelné čerpadlá typu voda – voda využívajú ako primárny zdroj vodu z vŕtanej studne alebo iného výdatného zdroja vody vhodného na extrakciu tepla. Toto riešenie sa odporúča len do oblastí s dostatkom spodnej vody. Prítomná musí byť aj druhá, vsakovacia studňa, ktorou sa voda bude vracať naspäť do zeme.

Kondenzačný plynový kotol nainštalovaný v kuchyni.

Mnohé kondenzačné plynové kotly dokážu prispôsobiť svoje spaľovanie meniacej sa kvalite plynu. Plyn sa vďaka tomu spaľuje efektívnejšie, množstvo spalín je menšie, čím sa šetrí životné prostredie. Zdroj: Protherm

2. Vymeniť starý plynový kotol za nový a moderný?

Riešením, ako mesačne a každoročne minúť v dome menej zemného plynu, môže byť aj najmodernejší kondenzačný kotol. Ak ho totiž porovnáme so starým 20-ročným nekondenzačným plynovým kotlom, ktorým ešte mnohé domácnosti vykurujú, zistíme, že v niektorých prípadoch dokáže znížiť spotrebu plynu takmer o štvrtinu. Výmena veľmi starého plynového kotla za nový preto nemusí byť až taký zlý nápad.

Prečítajte si tiež
Pomôžu vám ušetriť nemalé sumy za elektrinu a chránia životné prostredie. Ako si vybrať energeticky úsporné spotrebiče?

Nové kotly disponujú najmodernejšou kondenzačnou technológiou, čím dosahujú úspory plynu aj nižšie emisie. A zatiaľ čo zastaralé vykurovacie zariadenia nadmerne zaťažujú životné prostredie, moderné technológie významne prispievajú k ochrane klímy. Najmodernejšie kondenzačné kotly znižujú emisie o viac ako 30 %. Celkom prekvapujúce teda nie je len to, koľko plynu sa dá ušetriť, ale aj množstvo ušetrených emisií.

Aj v tomto prípade návrh závisí od tepelných strát domu. Pri starších domoch bude potrebné tepelné straty znovu prepočítať, ak v domácnosti prebehli zásadné zmeny (renovácia okien, radiátorov či výmena strechy).

Kondenzačný plynový kotol nainštalovaný v stene.

Viaceré plynové kondenzačné kotly sú vhodné aj na zapojenie do starého vykurovacieho systému. V ponuke sú aj také, ktoré umožňujú rozšírenie o tepelné čerpadlo, solárne panely alebo vetranie s rekuperáciou. Zdroj: Vaillant

3. Vymeniť starý plynový kotol za elektrokotol?

Juraj Malík upozorňuje, že aj v tomto prípade sa treba detailne poradiť s odborníkom, lebo všetko závisí od konkrétnych podmienok na mieste inštalácie. Najmä pri veľmi starých a nezrenovovaných rodinných domoch nemusí byť elektrický kotol vhodnou voľbou. Treba však povedať, že trend zateplenia starších domov (ich obvodových múrov, striech) a použitia kvalitných okien razantne znížil tepelné straty domov. Tie už nepotrebujú toľko energie na vykurovanie ako kedysi.

Prečítajte si tiež
Súlad na prvý pohľad: Majitelia drevostavby na kľúč si vytvorili bývanie podľa vlastných predstáv

„Vďaka novej technológii elektrokotlov, ktorá zahŕňa nové spôsoby regulácie, sú tieto vykurovacie zariadenia zároveň šetrnejšie než staršie kotly tohto druhu. Majiteľov nehnuteľností môže tento druh vykurovania osloviť spoľahlivým fungovaním a úplne tichou prevádzkou, ale najmä nenáročnou montážou a ľahkým uvedením do prevádzky. Elektrická energia je pre domácnosti na Slovensku stále najdostupnejším energetickým zdrojom,“ hovorí Juraj Malík.

Závesný elektrický kotol nainštalovaný v kúpeľni.

Elektrický kotol môže ľudí osloviť nenáročnou montážou, tichou prevádzkou aj spoľahlivosťou pri fungovaní. Zdroj: Protherm

4. Vymeniť starý plynový kotol za kotol na biomasu?

Ak sa rozhodnete starý plynový kotol nahradiť kotlom na biomasu, musíte počítať s tým, že miesto inštalácie musí navštíviť odborník na tento typ kotlov, aby mohol konkrétnu situáciu individuálne posúdiť. Samozrejme, s ohľadom na stav vykurovanej budovy z hľadiska energetickej náročnosti a prípadných tepelných strát. Okrem toho musí zhodnotiť stav a využiteľnosť priestorov existujúcej kotolne a skladu paliva. Ak je to potrebné, musí sa vypracovať projektová dokumentácia a vykonajú sa nevyhnutné stavebné úpravy. Ďalej treba zhodnotiť stav spalinovej cesty, vykurovacej a elektrickej sústavy domu. Len tak totiž možno zabezpečiť, aby sa navrhlo funkčné a optimálne riešenie pre konkrétneho investora.

Pohľad na strechu rodinného domu s komínom a fotovoltickým panelom.

Nový kotol na biomasu môžete pripojiť aj na starý komín. Ak starý komín nevyhovuje, zvoľte radšej nový. Zdroj: Schiedel

Nový kotol a starý komín

S inštaláciou kotla na biomasu súvisí, samozrejme, aj jeho pripojenie na komín. Nový kotol možno pripojiť aj na starý komín. „Nerozhoduje vek komína, ale jeho materiálové zloženie. Komín musí byť viaczložkový, s vnútornou vložkou tepelne a dilatačne oddelenou od vnútorného plášťa komína. Vnútorná vložka musí byť odolná proti vyhoreniu sadzí,“ približuje problematiku komínov Maroš Plško, technický a marketingový riaditeľ spoločnosti Schiedel Slovensko.

Prečítajte si tiež
Máte už pripravené palivové drevo na zimu? Tieto druhy sú na vykurovanie najvhodnejšie

Povinnosťou používateľa je komín pripraviť na použitie tuhých palív. Ideálne je pozvať kominára alebo špecialistu spoločnosti, ktorá sa zaoberá predajom komínových systémov, na obhliadku a vyžiadať si poradenstvo k nevyhnutným úpravám. „Je potrebné skontrolovať vhodnosť komínového telesa na použitie tuhých palív, teda či je komín schopný odolať vyhoreniu sadzí. Ak nie je, treba ho prevložkovať materiálom odolným proti ich vyhoreniu. Kominár, osoba odborne spôsobilá, musí skontrolovať nielen vhodnosť materiálov a konštrukcie komína, ale aj to, či spalinová cesta spĺňa bezpečné odstupové vzdialenosti. Tie určuje výrobca alebo dodávateľ komína,“ pokračuje Maroš Plško.

Zvláštnosťou použitia peliet ako zdroja tepla je nevyhnutnosť odolnosti spalinovej cesty aj na vlhkú prevádzku, známe označenie GW3 (komín odolný pri vyhorení sadzí, vhodný na vlhkú prevádzku a pre všetky typy palív, napr. Schiedel ABSOLUT). Podklady na výpočet spalinových ciest dodáva výrobca či dodávateľ vykurovacieho zdroja.

Moderná drevostavba s veľkoformátovými oknami a komínom.

Ak komín nie je schopný odolať vyhoreniu sadzí, treba ho prevložkovať materiálom odolným proti ich vyhoreniu, radí Maroš Plško z firmy Schiedel Slovensko. Zdroj: Shutterstock

Hlavné rozdiely pri kúrení kotlom na biomasu

Na rozdiel od kotlov na kusové drevo, pri ktorých treba počítať s ručným prikladaním, sú kotly na štiepku alebo pelety automatizované, podobne ako kotly na plyn. Palivo si môžete vďaka tomu naskladniť na dlhšie obdobie a kotol si automaticky zo skladu odoberá potrebné množstvo.

Kvalitné kotly na biomasu už disponujú diaľkovým ovládaním a monitorovaním, to znamená, že používateľ má prehľad, v akom stave sa jeho vykurovacia sústava v danom momente nachádza. Poruchové hlásenia kotla mu chodia prostredníctvom SMS alebo mailu. Tieto kotly bývajú väčšinou už napojené na servisné oddelenie výrobcu alebo dodávateľa technológie. Majú automatický systém zapaľovania, zabudované automatizované mechanizmy na čistenie a automaticky odstraňujú popol zo spaľovacej komory. Používateľ si nastaví tak časy, ako aj teploty vykurovania na jednotlivých okruhoch, časy ohrevu vody v bojleri a pod. Náročnosť obsluhy takýchto kotlov vďaka tomu nie je omnoho vyššia ako pri klasickom kotle na plyn.

Pred kúpou kotla je vhodné zamyslieť sa nad tým, aký typ paliva je pre konkrétneho používateľa najvhodnejší, a to napríklad aj z praktického hľadiska. Či vám neprekáža plniť kotol na drevo ručne, alebo by ste uprednostnili, aby sa kotol plnil automaticky. Zároveň je dôležité vedieť, či máte prístup k lokálnemu zdroju dreva, štiepky alebo peliet, prípadne si viete palivo zabezpečiť z vlastných zdrojov.

Záber na solárne panely na streche domu.

Kombinácia kotla so solárnym systémom sa oplatí najmä väčším domácnostiam s vyššími nárokmi na teplú vodu. Najjednoduchšou možnosťou je pripojiť solárny systém ku kotlu, ak to zvolené produkty budú umožňovať. Zdroj: Shutterstock

Aké kombinácie prichádzajú do úvahy?

Vzhľadom na súčasné turbulentné zmeny na trhu s energiami čoraz viac investorov volí kombináciu niekoľkých zdrojov tepelnej energie. Jednou z hlavných motivácií je práve diverzifikácia zdrojov energie a eliminovanie závislosti len od jedného dodávateľa alebo druhu paliva. Vhodnou možnosťou je napríklad inštalácia kotlov na biomasu v kombinácii so solárnymi alebo s fotovoltickými panelmi. Kombinované riešenie vyžaduje posúdenie odborníkom.

Text: Andrea Poláková
Foto: archív firiem
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Energia
Tagy: elektrický kotol kotol na plynový kondenzačný kotol tepelé čerpadlá
Zdieľať článok
Od tradičnej polievky po zaváranie: 4 vynikajúce recepty z kyslej kapustyUrob si sám

Od tradičnej polievky po zaváranie: 4 vynikajúce recepty z kyslej kapusty

Nazbierajte si za hrsť fialiek! Využijete ich na liečivý sirup, tinktúru či obľúbenú pochúťku cisárovnej SissiZáhrada

Nazbierajte si za hrsť fialiek! Využijete ich na liečivý sirup, tinktúru či obľúbenú pochúťku cisárovnej Sissi

Prečo ešte nezarodili 10-ročné kivi? Ovocinár vysvetľuje možné príčinyZáhrada

Prečo ešte nezarodili 10-ročné kivi? Ovocinár vysvetľuje možné príčiny

Erik si doma svojpomocne vyrába parádne vikingské sekery. Výsledok vás dostane!Urob si sám

Erik si doma svojpomocne vyrába parádne vikingské sekery. Výsledok vás dostane!

Diskusia