Zdroj: RossHelen/iStock

Platíte za energie príliš veľa? 10 tipov, ako doma udržať teplo a ušetriť na vykurovaní

03. 02. 2024
Zdieľať

Na udržanie tepelnej pohody v domácnosti bývajú zimné mesiace pomerne náročné. Cieľom je zabezpečiť tepelný komfort a zároveň šetriť výdavky na energie. Tu je 10 užitočných tipov, ako si vytvoríte príjemné prostredie a zároveň znížite náklady na vykurovanie.

1. Skontrolujte izoláciu okien a dverí

Teplo môže unikať aj cez nepatrné medzery či praskliny v izolácii. Skontrolujte preto nielen nastavenie okien na zimný režim, ale aj stav izolácie. V prípade, že niekde cítite prúdenie chladného vzduchu dovnútra, je čas na výmenu izolácie. Investícia do kvalitnej izolácie môže výrazne znížiť stratu tepla a tým aj nákladov na kúrenie.

2. Ťažké závesy nie sú len na dekoráciu

Slnko dokáže vyhrievať aj v zime, preto cez deň pustite slnečné lúče dnu. V noci však potrebujete bariéru proti studenému vzduchu, ktorý sa môže dostávať do miestnosti cez okná. Ťažké závesy z hrubých látok sú nielen dekoratívnym prvkom, ale aj účinnou tepelnou izoláciou. V noci ich teda zatiahnite, aby ste minimalizovali tepelné straty.

Pohľad do spálne s posteľou a dlhými závesmi.

Hrubé závesy sú dobrým spôsobom, ako počas noci zabrániť chladu od okien prenikať dovnútra. Zdroj:iStock

3. Vykurovanie miestností podľa potreby

Ak máte väčší byt či dom, stáva sa, že sa nezdržiavate vo všetkých miestnostiach. V práčovni, hosťovskej izbe či spálni cez deň nemusíte míňať drahé energie, ak sa tam nikto nenachádza. Preto v nich znížte, prípadne úplne vypnite vykurovanie a zatvorte dvere. Spálňu si naopak môžete vyhriať pred spaním a potom na noc zavrieť dvere, aby teplo neunikalo von.

4. Zabráňte zbytočným únikom tepla

Zateplenie domu je prvým krokom k minimalizovaniu únikov tepla. Ak už máte toto vyriešené, ďalšou možnosťou je umiestnenie reflexnej fólie za radiátory či iné vykurovacie telesá. Takto nebude teplo unikať, ale odrazí sa naspäť do miestnosti.

Prečítajte si tiež
Na mokré oblečenie na radiátoroch radšej zabudnite! Ako v zime správne sušiť bielizeň, aby vnútri nebolo príliš vlhko?

5. Nastavte termostat správne

Nastavte termostat na optimálnu teplotu. Každý stupeň, ktorý uberiete, môže výrazne znižovať náklady na vykurovanie. Zvážte inštaláciu inteligentných termostatov, ktoré môžete programovať, a tým efektívnejšie riadiť vykurovanie. Časovač vám umožní nastaviť kúrenie tak, aby sa zaplo, prípadne zvýšilo teplotu pred vaším príchodom z práce, či ráno pred tým, než vstanete.

Žena nastavuje termostat na stene.

Moderné termostaty môžete nastavovať aj pomocou mobilnej aplikácie. Zdroj: iStock

6. Skontrolujte vykurovací systém

Zabezpečte, aby bol váš vykurovací systém pravidelne servisovaný a v top stave. K tomu patrí napríklad aj odvzdušnenie radiátorov, ale aj revízia kotla a prípadne jeho výmena za nový model.

7. Akú teplotu v miestnosti naozaj potrebujete?

Hoci je vnímanie tepelného pohodlia subjektívne (niekto má rád teplejšie, niekto chladnejšie prostredie), v zime naozaj nemusíte prekurovať, aby ste sa doma cítili dobre. Niekedy postačí aj obliecť si o jednu vrstvu viac a nájsť v skrini teplé ponožky. Za ideálnu teplotu v domácnosti sa považuje 21°C cez deň v obytných miestnostiach a 18°C na spanie.

Prečítajte si tiež
10 zásad, ako kúriť tuhým palivom: Takto znížite emisie a vyťažíte z neho maximum!

8. Nezablokujte si teplo z radiátorov

Skontrolujte priestory okolo radiátorov. Ak pred nimi stojí komoda či kreslo, bránite teplu správne prúdiť a ohrievať miestnosť. Podobne pôsobia aj príliš dlhé záclony a závesy. Dbajte preto na ich správnu dĺžku, ktorá by mala končiť nad radiátorom.

V zime máme tiež tendenciu prehodiť vyprané kúsky oblečenia cez radiátor, aby sa rýchlejšie vysušili. Nenechávajte ich tam však zbytočne dlho, keďže blokujú účinné prúdenie tepla.

9. Koberce a textílie

Koberce na podlahe slúžia ako izolácia. A miestnosť s textilnými doplnkami navyše pôsobí útulne. Ak máte radi nekonvenčné riešenia, môžete niektoré druhy kobercov (napríklad kilim koberce) zavesiť aj na stenu, prípadne si zaobstarať zaujímavé tapisérie. Hodia sa hlavne do boho interiérov a odizolujú chladné steny.

Miestnosť so sedačkou, stolíkom a vzorovaným kobercom.

Koberce izolujú chlad od podlahy a navyše miestnosti dodajú mäkkosť a útulnosť, Zdroj: iStock

10. Aj varenie je zdroj tepla

Aj obyčajné varenie a pečenie dokáže zvýšiť teplotu v domácnosti. Neraz až natoľko, že môžete na čas vypnúť kúrenie v kuchyni. Po skončení pečenia nechajte rúru otvorenú, takto vám vyhreje miestnosť namiesto zbytočného udržiavania tepla v prázdnej rúre.

Text: Daša Barková
Foto: iStock

Kategória: Energia
Tagy: náklady na vykurovanie šetrenie v domácnosti tepelná energia vykurovanie domu zatepľovacie systémy
Zdieľať článok
Veľký prieskum o vykurovaní: Čím najčastejšie kúria slovenské domácnosti?ASB.sk

Veľký prieskum o vykurovaní: Čím najčastejšie kúria slovenské domácnosti?

6 dôležitých pravidiel pri kúrení drevom! Len, ak ich dodržiavate, kúrite účinne, ekologicky, a pritom najlacnejšieUrob si sám

6 dôležitých pravidiel pri kúrení drevom! Len, ak ich dodržiavate, kúrite účinne, ekologicky, a pritom najlacnejšie

Aj vášmu fikusu pravidelne opadávajú listy? Odborníčka radí, ako tomu predchádzaťZáhrada

Aj vášmu fikusu pravidelne opadávajú listy? Odborníčka radí, ako tomu predchádzať

Staré tehly vám skrášlia záhradu i domDom z tehly

Staré tehly vám skrášlia záhradu i dom

Diskusia