Útulne zariadená moderná obývačka s nadčasovým nábytkom v neutrálnych tónoch.
Zdroj: elroce /Stock.adobe.com

Urobte zo svojho aktuálneho bývania ekologické bývanie

09. 07. 2024 Zdieľať

V minulosti znamenalo ekologické bývanie najmä triedenie odpadu. Doba však pokročila a vy môžete pri šetrení vlastnej peňaženky i životného prostredia urobiť oveľa viac. Ako pozmeniť svoj domov, aby bol viac eko?

Čo znamená ekologické bývanie?

Zjednodušene sa dá povedať, že ekologické bývanie je také, ktoré má čo najmenšie negatívne dopady na životné prostredie. Už pri stavbe nového domu môžete zvažovať použitie materiálov a postupov, ktoré nedrancujú našu planétu. Ak bývate v staršom dome alebo byte, máte tiež mnoho možností, ako znížiť negatívne dopady bývania na prírodu.

Úsporné riešenia pre aktuálne bývanie

Vedeli ste, že aj keď bývate v staršom dome alebo byte, máte mnoho možností, ako znížiť jeho energetickú náročnosť? Medzi najobľúbenejšie úpravy patrí:

  • Výmena existujúcich okien a dverí – práve oknami a dvermi odchádza približne 30 % tepla. Oplatí sa ich vymeniť za nové a úsporné, ktoré udržia teplo v interiéri.
  • Vonkajšie žalúzie a rolety – vonkajšie tienenie pomáha v zime udržiavať teplo vo vnútri a v lete bráni prehrievaniu interiéri. Ušetríte tak za kúrenie, ako aj za prevádzku klimatizácie. Bonusom je navyše zníženie hluku, ktorý preniká zvonka do interiéru.
  • Výmena zdrojov svetla – ak máte doma staré wolframové žiarovky, vymeňte ich za úsporné. LED žiarovky majú až o 85 % nižšiu spotrebu v porovnaní s klasickými žiarovkami. Vzhľadom na súčasné ceny energie môžete ušetriť tisíce korún ročne.
  • Využívanie alternatívne zdroja energie – na vykurovanie, svietenie, varenie atď. môžete využiť energiu, ktorú vyrábajú solárne panely alebo tepelné čerpadlá.

Vyššia počiatočná investícia sa vám vráti

Výmena okien v celom dome či byte, inštalácia vonkajšieho tienenia, nákup solárnych panelov alebo tepelného čerpadla nestoja zrovna málo. Záleží na tom, pre ktoré opatrenia sa rozhodnete. Niektoré sa pohybujú v stovkách, iné v tisíckach eur. Na niektoré môžete čerpať dotácie.

Napriek tomu, že sú počiatočné investície vyššie, vrátia sa vám v podobe úspory na financiách. Úpravy svojho bývania môžete financovať z tzv. revolvingového úveru. Čo je to revolvingový úver? Ide o pôžičku, pri ktorej môžete opakovane čerpať peniaze, ktoré splatíte. Nemusíte teda opakovane žiadať o ďalšie pôžičky.

Niektoré nebankové spoločnosti požičiavajú v stovkách až tisícoch eur na čokoľvek. Ako poznáte spoľahlivého poskytovateľa revolvingových úverov? Má známe meno a za sebou dlhú históriu. Disponuje oprávnením NBS na poskytovanie spotrebiteľských úverov. V zmluve o pôžičke uvádza hodnotu RPMN, ktorá vás informuje o tom, koľko celkovo za pôžičku ročne zaplatíte.

Zdroj: PR článok Homecredit

Kategória: Ekolife
Tagy: ekologické domy úspora energie úvery na bývanie vonkajšie rolety
Zdieľať článok
Sviatky pokoja či odpadu a mrhania energiami? 8 tipov pre ekologickejšie VianoceASB.sk

Sviatky pokoja či odpadu a mrhania energiami? 8 tipov pre ekologickejšie Vianoce

Zákaz kotlov na fosílne palivá aj povinné solárne zariadenia? Nová smernica vyvolala diskusiuASB.sk

Zákaz kotlov na fosílne palivá aj povinné solárne zariadenia? Nová smernica vyvolala diskusiu

Chcete ušetriť energiu? Pomôže vám tepelnoizolačná omietkaDom z tehly

Chcete ušetriť energiu? Pomôže vám tepelnoizolačná omietka

Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre je o niečo zelenšia. Ušetrí za vykurovanie aj elektrinuASB.sk

Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre je o niečo zelenšia. Ušetrí za vykurovanie aj elektrinu