Zdroj: Przemysław Turlej

Tradičné strechy, odkvapy, komíny, ešte aj plot. Aj takto môže vyzerať pocta tradíciám

28. 10. 2021
Zdieľať

Jednoduchá hra s hmotami môže viesť k fascinujúcim výsledkom. Poľskí Ultra Architects položili vedľa seba dva rovnaké obdĺžnikové domy so sedlovými strechami, ale jeden z nich posunuli viac dozadu. Týmto trikom získali zaujímavé priestorové členenie vonku i vnútri.

Prvá veta, ktorá zaznela na úvodnom stretnutí z úst investorov bola: „Chceli by sme, aby na fasáde nebolo drevo.“ O to prekvapivejší je výsledok. Od tohto momentu sa vyvíjal celý projekt, ktorý dnes vyzerá ako menšia moderná vidiecka usadlosť s prvkami typickými pre lokalitu.

Prírodné obdĺžnikové rodinné domy vedľa seba na lúke

Telo stavby je z dvoch rovnobežných častí, ktoré sú mierne posunuté. Zdroj: Przemysław Turlej

Domy, ktoré sa v okolí nachádzajú, sú jednoduché obdĺžnikové stavby so symetrickými strechami pokrytými škridlami alebo plechmi, s uhlom sklonu asi 45 stupňov, s nízkymi odkvapmi a veľkými tehlovými komínmi prerážajúcimi hrebeň. Stali sa inšpiráciou pre architektov aj pri stavbe nového domu pre Kasiu a Jureka.

Prečítajte si tiež
Ako na divokom západe! Moderná stodola pre milovníčku jazdectva a kaktusov

Oceľový plech na streche, skryté žľaby, typické komíny

Príjemná novostavba má nízko nasadené odkvapy, sedlovú strechu potiahnutú oceľovým plechom so skrytými žľabmi a typické komíny. I kvôli tomu, že si investori želali úžitkovú plochu okolo 150 metrov štvorcových (ale aj z praktického hľadiska), architekti vytvorili telo stavby z dvoch rovnobežných častí, ktoré mierne posunuli. Vďaka tomuto posunu vznikli v exteriéri dva malé priestory. Jeden z nich smerom k ulici – slúži ako priestor na parkovanie pre autá, druhý je orientovaný smerom k lúke a vytvoril miesto pre terasu.

Dva rovnaké drevené domy na lúke s terasou

Hlavný obytný priestor s kuchyňou, obývačkou a jedálňou je umiestnený čo najbližšie k lúke a obklopuje ho terasa. Zdroj: Przemysław Turlej

Denná zóna s otvoreným stropom smeruje k lúke

Hlavný obytný priestor s kuchyňou, obývačkou a jedálňou je umiestnený čo najbližšie k lúke a obklopuje ho terasa. Funkčne je rozčlenený obojstranným krbom. Priestor je otvorený až po strechu obloženú drevenými latkami.

Obývačka po krov v dome s dreveným obložením

Priestor je otvorený až po strechu obloženú drevenými latkami. Zdroj: Przemysław Turlej

V tejto časti stavby sa ešte nachádza samostatná izba a hygienické zázemie. Časť domu bližšie k ulici zahŕňa skladové a technické miestnosti a v oblasti najbližšie k lúke sa nachádza hlavná spálňa so šatníkom a vlastnou kúpeľňou.

Prečítajte si tiež
Drevostavba v Bratislave za cenu bytu púta pozornosť nielen lokalitou

Posuvné steny dokážu dom úplne uzatvoriť

Väčšina izieb má okná orientované južne – s výhľadom na lúku. Ochranu pred prudkým slnkom a jeho prestupom do interiéru architekti vyriešili tak, že vo fasádach a v posuvných stenách sú plytké výrezy. Vďaka posuvným stenám možno stavbu úplne uzatvoriť.

Obývačka po krov v dome s dreveným obložením

Orientácia na lúku ponúka úžasné výhľady. Zdroj: Przemysław Turlej

Čisto drevená konštrukcia, smrekovcové fasády

Dom bol navrhnutý a postavený výlučne z drevenej konštrukcie a fasády sú pokryté smrekovcovými doskami. Na fasáde orientovanej smerom k ulici sa nachádza malý výklenok, ktorý poskytuje prístrešok nad vchodom. Je vybavený malou lavičkou s výhľadom na cestu.

Prečítajte si tiež
Krásna drevená chata v horách vyniká jednoduchým dizajnom

Stavbu od ulice oddeľuje drevený plot, ktorý je v prvom rade poctou tradíciám – väčšina nehnuteľností v obci má rovnaké ploty. Zvyšok pozemku je neoplotený.

Drevený dom na lúke

architektonický ateliér: Ultra Architects

hlavní architekti: Marcin Kościuch a Tomasz Osięgłowski

spolupráca: arch. Łukasz Piszczałka, arch. Anna Winna

lokalita: Poľsko

plocha: 150 m²

realizácia: 2020

Sabína Zavarská

Foto: Przemysław Turlej

Kategória: Návšteva
Tagy: drevené domy drevené konštrukcie drevené obklady krov otvorený priestor presklené fasády prírodný materiál
Zdieľať článok

Diskusia