Zdroj: BoysPlayNice

Ekologický dom z nezvyčajného materiálu: Počuli ste už o konopnom betóne? Aké sú jeho výhody?

23. 08. 2021
Zdieľať

Ekologický dom v priamom kontakte s prírodou pre muža, ktorý miluje prírodu, a jeho rodinu. Prekvapuje materiálom. Sám majiteľ si po krátkej úvahe zvolil konopný betón, pre mnohých doposiaľ nepoznanú novinku.

„Pre mňa ako architektku to bola obrovská výzva a neľahká úloha. S konopným betónom nemáme v Českej republike skúsenosti. Moja naučená švajčiarsko-japonská precíznosť trpela, bol to boj a pre mňa ďalšia skvelá škola. Zároveň ma tento materiál fascinoval svojimi vlastnosťami, dlhoročnou históriou, možnosťou vrstvenia a následne aj tým, že dom z neho si môže každý postaviť aj sám. Konopný betón mnoho rokov petrifikuje a odčerpáva zo vzduchu oxid uhličitý. Má výborné izolačné schopnosti, je recyklovateľný, odolný voči škodcom, ohňu aj plesniam. Stavba je difúzne otvorená,“ vysvetľuje výhody nezvyčajného materiálu architektka Lina Koníček Bellovičová.

Prečítajte si tiež
Českí architekti postavili dom na diaľku. Sebestačná drevostavba využíva solárnu energiu a dažďovú vodu

Ako dva kamene

Dom na prvý pohľad pôsobí ako dva sivé kamene, do ktorých sú včlenené okná s voľným priestorom medzi nimi. Jeden „kameň“ je väčší, druhý menší a oba, aj s centrálnym priestorom, sú ukryté pod doskou zelenej strechy. Presklená stredná časť prízemia patrí spoločnej dennej zóne – nachádza sa tu kuchyňa s ostrovčekom, jedálenským stolom a obývacou časťou.

Dom z konopného betónu v lese

Dom na prvý pohľad pôsobí ako dva sivé kamene, do ktorých sú včlenené okná s voľným priestorom medzi nimi. Zdroj: BoysPlayNice

Za posuvnými dverami pri „obývačke“ je vstup a jedna menšia spálňa. Druhá – väčšia, so šatníkom je na druhej strane domu – za kuchynskou linkou. V tejto časti sa nachádza aj kúpeľňa s vnorenou vaňou. Obytný priestor „medzi dvoma kameňmi“ nie je otvorený len opticky, veľkými preskleniami. Tieto okná sa zasúvajú do predsteny v interiéri a bezbariérovo prepájajú interiér a exteriér.

Sivá kuchyňa a jedáleň v drevenom interiéri

Presklená stredná časť prízemia patrí spoločnej dennej zóne – nachádza sa tu kuchyňa s ostrovčekom, jedálenským stolom a obývacou časťou. Zdroj: BoysPlayNice

Čo je v suteréne?

Celý dom je funkčne podpivničený. Podobne ukrytý je aj vstup do suterénu. Dvere sú vlastne posuvnou časťou terasy, ktorá odhalí schody dole. Aj v suteréne je zachované členenie podľa „kameňov“ vyššie. V centrálnej časti je spoločenská miestnosť, v menšej časti fotokomora a hygienické zázemie, na druhej strane stavby sklad a technická miestnosť.

Sivá strohá kuchyňa v drevenom interiéri

Kuchyňa. Zdroj: BoysPlayNice

Terasa pod strechou a po celom obvode

Majiteľ domu sa dažďa nebojí, naopak, túži tráviť vonku čo najviac času, aj keď prší. Aj preto vznikol nápad, celý interiér obklopiť vonkajšou zastrešenou terasou. Keď už sme pri streche, tá je pokrytá zeleným kobercom, ktorý poskytuje izoláciu a zároveň nevšedný dom splýva s prírodou. Stavba maximálne využíva zastavaný priestor, nie je tu žiadna chodba ani slepé miesto. Architektke sa podarilo vytvoriť bývanie, ktoré nezaťažuje okolitú prírodu svojou prítomnosťou.

Prečítajte si tiež
Pasívny dom pre štvorčlennú rodinu: Moderné bývanie s tradičnou formou

Zrastie s okolím, prispôsobí sa starnutiu domácich

Dom má tendencie postupom času zrásť s okolím. Všetko je naplánované. Po čase, keď stavba splní úlohu domu pre rodinu s dvoma malými deťmi, bude fungovať ako chata a nakoniec ako dom pre dvoch seniorov.

Dom z konopného betónu v lese

Celý interiér je obklopený vonkajšou zastrešenou terasou. Zdroj: BoysPlayNice

RD z konopného betónu

Architektonické štúdio: Ateliér Lina Bellovičová

www.l-o.cz

Autorka: Lina Koníček Bellovičová

Lokalita: Chřiby, Dlouhá Řeka, ČR

Projekt: 2017

Realizácia: 2020

Zastavaná plocha: 195 m²

Hrubá podlahová plocha: 160 m²

Úžitková plocha: 160 m²

Plocha pozemku: 20 000 m²

Sabína Zavarská

Foto: BoysPlayNice

Zdroj: linka.news

Kategória: Stavba
Tagy: drevený nábytok ekologický dom ekologický stavebný materiál konopný betón prírodné materiály rodinný dom tepelnoizolačné materiály
Zdieľať článok

Diskusia