Zdroj: Wienerberger

Ako postaviť dom s takmer nulovou spotrebou energie

12. 04. 2021
Zdieľať

Vzorový dom, ktorý nedávno dokončili v obci kúsok od českých Průhoníc, nie je klasickou 3D verziou projektu z katalógu. Táto sympatická novostavba má za cieľ ukázať možnosti dnešných stavebných materiálov a dostupný spôsob, ako vytvoriť príjemné bývanie, ktoré bude mať zároveň minimálne nároky na spotrebu energie.

Vzorový dom, ktorý pred pár mesiacmi skolaudovali, nemá byť len „vzorkou“, ktorú si môžete prezrieť v reálnej veľkosti. Má ambíciu byť príkladom hodným nasledovania, a to najmä pokiaľ ide o parametre stavby, vďaka ktorým je bývanie v dome príjemné a zároveň energeticky (a tým aj finančne) úsporné. Keďže za celým projektom stojí výrobca keramického murovacieho systému a pálenej strešnej krytiny, dom je, pochopiteľne, postavený z týchto materiálov. A to tak, aby sa verejnosť mohla presvedčiť o ich možnostiach pri energeticky úspornej výstavbe a aj o reálnych kvalitách bývania v modernej murovanej stavbe. Aký je teda vzorový rodinný dom z Wienerbergeru?

Dom postavili pre reálnu štvorčlennú rodinu – manželov s dvoma dcérami – podľa návrhu Ing. arch. Bohumila Brůžu, ktorý zvíťazil v architektonickej súťaži vyhlásenej výrobcom. Dokonale splnil hlavné zadanie súťaže, ktorým bola stavba murovaného domu s takmer nulovou spotrebou energie, a zároveň ponúkol pohodlnú dispozíciu aj príjemnú verziu súčasnej vidieckej architektúry. Samozrejme, prakticky pritom využíva konštrukčné možnosti stavebného systému Porotherm.

Prečítajte si tiež
Rodinný dom so zelenou strechou je z diaľky takmer neviditeľný

Majitelia mali v predstavách o svojom novom bývaní od začiatku jasno: „Chceli sme tehlovú stavbu s vysokou tepelnou akumuláciou, teda aj teplotnou zotrvačnosťou, no bez dodatočného zateplenia, ktoré výstavbu zdržuje, nehovoriac o jeho kratšej životnosti,” približuje domáci pán.

Materiály použité na stavbu vzorového domu ich predstavu naplnili. Obvodové murivo je jednovrstvové, bez dodatočného zateplenia, pričom tehlová konštrukcia spĺňa vysoké nároky na oba dôležité tepelnotechnické parametre – tepelnú izoláciu aj akumuláciu, čím sa významne znižuje spotreba energie na vykurovanie aj chladenie. Tepelnoizolačnú schopnosť účinne zvyšuje minerálna vlna, ktorou sú vo výrobe vyplnené dutiny v keramických tvarovkách, vysoká akumulačná schopnosť (a tým aj tepelná zotrvačnosť) je prirodzenou vlastnosťou pálenej hliny.

Hoci tento parameter norma neurčuje, pre vnútornú klímu je dôležitý – akumulačná hmota, ktorá dokáže podľa situácie teplo z okolia odoberať alebo ho doň uvoľňovať, totiž stabilizuje vnútornú teplotu, čo obyvatelia ocenia najmä v lete a v prechodných obdobiach. Čím je totiž akumulačná schopnosť obvodových stien vyššia, tým pomalšie reaguje ich vnútorný povrch na zmenu vonkajšej teploty, takže napríklad v horúcom letnom dni nebude zo stien domu sálať teplo.

Aký by mal byť ideálny dom dneška? Samozrejme, pekný, praktický a pohodlný. No mal by byť aj energeticky úsporný a poskytovať príjemné zdravé bývanie, zároveň by mal byť finančne dostupný a slúžiť aj ďalším generáciám… Jednu z ciest, ako to všetko spojiť, ukazuje tento vzorový dom.

Sedlová strecha pokrytá pálenými škridlami vychádza z tradičného tvaroslovia vidieckych domov, no súčasná jednoduchosť a detaily dávajú stavbe moderný vzhľad. Dostatočný tepelný odpor strešnej konštrukcie zabezpečujú dve vrstvy izolácie – sklenená vata medzi krokvami, ktorá zároveň zaisťuje ochranu pred hlukom z ulice, a difúzne otvorené dosky z tvrdej PIR peny nad krokvami. Výhodou PIR dosiek je vysoká izolačná schopnosť pri malej hrúbke, systém s nadkrokvovou izoláciou navyše zamedzuje vznik tepelných mostov.

Prečítajte si tiež
Klasický dom so sedlovou strechou? Jedinečný dom vás presvedčí, že existujú aj iné riešenia

Strecha s ľahkou konštrukciou reaguje na zmeny vonkajšej teploty oveľa rýchlejšie než „ťažké“ steny, tento hendikep tu však eliminuje ťažká krytina a reflexná parotesná fólia, pod ktorou je vzduchová medzera a potom vnútorná sadrokartónová doska. Počas horúcich slnečných dní reflexná fólia znižuje sálanie tepla zo strechy do interiéru asi o 10 %, v zime zas bráni prechodu sálavého tepla z vnútorného sadrokartónu do strechy.

Vzorový dom s presklenými plochami

Zdroj: Wienerberger

Veľké zasklené plochy orientované do záhrady zabezpečujú príjemný kontakt interiéru s exteriérom aj potrebné solárne zisky. Pred nadmerným prehrievaním vnútorných priestorov zároveň chráni čiastočné zastrešenie terasy spolu s vonkajšími žalúziami. Bielu omietku, ktorá na fasáde dominuje, tu decentne dopĺňa keramický obklad Terca.

Vzorový dom sa realizoval podľa návrhu Ing. arch. Bohumila Brůžu – práve jeho projekt totiž zvíťazil v architektonickej súťaži, ktorú pod záštitou Českej komory architektov usporiadal výrobca a ktorej hlavným zadaním bola stavba s takmer nulovou spotrebou energie. Dom je teda navrhnutý a postavený tak, aby po tepelnotechnickej stránke spĺňal požiadavky na výstavbu po roku 2020, a keďže ide o vzorový dom, firma bude počas celého tohto roka zbierať a vyhodnocovať dáta z reálneho života v ňom.

Pôdorys v tvare T

Zdroj: Wienerberger

Pôdorys v tvare T poskytuje intimitu terase a záhrade za domom.Na plošne dominantnom prízemí je situovaná podstatná časť rodinného života, pričom základným prvkom dispozície je tu prepojenie obytnej kuchyne, obývačky a priestrannej terasy. V podkroví je nočná zóna s dvoma detskými izbami, kúpeľňami a spálňou. Celkové dispozičné riešenie pritom charakterizujú nielen logické vzťahy, ale aj dostatok úložných priestorov.

Dom s bielou omietkou

Zdroj: Wienerberger

Základný tvar domu vychádza z ľudových stavieb so sedlovou strechou, no súčasný vzhľad mu dávajú minimalistické detaily a farebnosť, v ktorej dominuje kombinácia bielej omietky, čiernej strešnej krytiny a sivých detailov. Striedmosť v použitých materiáloch a povrchových úpravách korešponduje s princípmi tradičnej ľudovej architektúry a zároveň drží na uzde finančnú náročnosť realizácie.

Sedlová a plochá strecha

Zdroj: Wienerberger

Rozdelenie objemu na časť so sedlovou a časť s plochou strechou dodáva domu jemnejšiu mierku a zároveň umožňuje vytvoriť pohodlnú, logickú a nápaditú dispozíciu. Na plochú strechu vtipne nadväzuje kúpeľňa v podkroví, je tu tiež vhodné miesto na fotovoltické panely alebo solárne kolektory. 

Prečítajte si tiež
Svojpomocne aj ekologicky: Multifunkčné riešenie podkrovia pri trnavskom štadióne

Materiály a konštrukcie

Základy: základové pásy z debniacich betónových tvárnic a betónová základová doska.

Základy vzorového domu

Zdroj: Wienerberger

Obvodové murivo: keramické tvarovky s minerálnou izoláciou Porotherm 44 T Profi, murované na tenkovrstvovú maltu. Bez dodatočného zateplenia spĺňa podmienku hodnoty súčiniteľa prestupu tepla pre domy s takmer nulovou potrebou energie U ≤ 0,19 W/(m2. K).

Obvodové murivo

Zdroj: Wienerberger

Nadokenné preklady: nosné preklady Porotherm Vario UNI s vnútorným priestorom na umiestnenie roletového alebo žalúziového boxu.

Preklady

Zdroj: Wienerberger

Strop nad prízemím: skladaná stropná konštrukcia z priehradových nosníkov a keramických vložiek Miako.

Strop nad prízemín

Zdroj: Wienerberger

Komín: modulový komínový systém Schiedel Kingfire Parat s integrovanou kozubovou vložku. Ide teda o komín a kozub v jednom.

Komín

Zdroj: Wienerberger

Zastrešenie: sedlová strecha s pálenou krytinou Tondach Figaro, dreveným krovom a kombináciou zateplenia medzi krokvami (sklenená vata) a nad krokvami (PIR dosky Tondach iRoof). Strešné okno VELUX.

Zastrešenie

Zdroj: Wienerberger

Profil

Majitelia

Karel, súdny znalec, jeho manželka Iva, momentálne na materskej dovolenke, a ich dve dcéry –Verunka (10 rokov) a Kristýnka (2 roky).

Nehnuteľnosť

Murovaný rodinný dom s obytným podkrovím v Újezde u Průhonic. Stavbu, ktorá je českým vzorovým projektom firmy Wienerberger, skolaudovali v decembri 2020.

www.e4dum.cz

O dome

Zastavaná plocha: 243 m2
Úžitková plocha prízemia: 177 m2
Úžitková plocha podkrovia: 80 m2
Celková úžitková plocha: 257 m2

Začiatok výstavby: apríl 2019

Dokončenie hrubej stavby: október 2019

Kolaudácia: december 2020

Text: Erika Kuhnová

Foto: Wienerberger

Kategória: Stavba
Tagy: nízkoenergetický dom rodinný dom sedlová strecha tehlové domy tepelnoizolačné materiály Wienerberger
Zdieľať článok
Prečo je nízkoenergetický dom dobrá investícia?Dom z tehly

Prečo je nízkoenergetický dom dobrá investícia?

Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?Dom z tehly

Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?

Dom, aký ste ešte nevideli: Šesťuholník s dvoma fasádamiDom z tehly

Dom, aký ste ešte nevideli: Šesťuholník s dvoma fasádami

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechouDom z tehly

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechou

Diskusia