Zdroj: Oni Studio

Z dvoch prepravných kontajnerov si za jeden deň vytvorili priestor na relax i prácu

03. 02. 2022
Zdieľať

Čoraz viac ľudí dnes, v časoch pandémie, hľadá útočisko uprostred prírody. A to nielen kvôli relaxu. Chatka v lese či pri jazere môže výborne slúžiť aj ako domáca kancelária. Upokojujúce riešenie, ktoré vás automaticky zbaví stresu. Podobne uvažoval odvážny pár, ktorý fascinuje hľadanie zaujímavých a prispôsobiteľných priestorov. Výsledkom je ich chata z dvoch prepravných kontajnerov.

Realizácia mobilnej chatky, ktorá zároveň slúži aj na prácu na diaľku, sa ukázala ako skvelá reakcia na súčasnosť. Hoci je chata premiestniteľná, aktuálne sa nachádza v záhrade pri parku Szelagowski v Poznani. V blízkej budúcnosti ju chcú investori premiestniť do lesa a nakoniec má stáť dokonca na vode.

Obývačka kontajnerovej chatky s výhľadom

Vďaka vysunutiu vznikol na streche spodných kontajnerov priestor pre veľkú terasu. Zdroj: Oni Studio

Postavená za deň aj s veľkou terasou

Fantastickým momentom bola rýchlosť montáže chaty. Vo výrobnej hale boli kontajnery kompletne pripravené na montáž so všetkým, čo k tomu bolo treba. Potom ich stačilo prepraviť a zmontovať na mieste, kde mala chata stáť. Montáž na pozemku trvala len jeden deň, potom stačilo vyriešiť posledné vnútorné dokončovacie práce.

Prečítajte si tiež
Modulárny domček je zhmotnením absolútnej pohody a pokoja. Najkrajší výhľad ponúka z postele

Pri aktuálnom projekte stoja prispôsobené lodné kontajnery na streche iných kontajnerov, ktoré slúžia ako úložný priestor pre záhradu. Kvôli svahovitému terénu a výhľadom sú spojené obytné kontajnery konzolovito vysunuté nad nižšie priestory skladu. Vďaka tomuto vysunutiu vznikol na streche spodných kontajnerov priestor pre veľkú terasu. Vysunutá časť obrátená k neďalekej rieke sa zase priblížila k pozemku a vytvorila priestor pre vstup do chatky priamo zo svahu.

Obývačka kontajnerovej chatky s výhľadom

Interiér zahŕňa obývaciu izbu s kuchyňou, pracovňu, spálňu a kúpeľňu s vaňou. Zdroj: Oni Studio

Ako sa dá z dvoch kontajnerov urobiť súvislý obytný priestor?

Chatka pozostáva z dvoch nákladných prepravných kontajnerov s rozmermi 12 x 2,5 m a výškou 2,9 m. Ich spojením vzniklo
54 m2 úžitkovej plochy a 24 m2 plochy na terase. Interiér zahŕňa obývaciu izbu s kuchyňou, pracovňu, spálňu a kúpeľňu s vaňou. Steny prenosnej kabíny sú izolované striekanou penou a doriešené brezovou preglejkou, ktorá dodáva interiéru jedinečnú atmosféru. Použitím vhodných materiálov sa autorovi projektu, ktorým je Adam Wiercinski, podarilo získať 2,6 m vnútornej svetlej výšky a skryť preklad vytvorený pri spájaní kontajnerových rámov.

Prečítajte si tiež
Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Fasáda z trapézového plechu zostala

„Zámerne sme ponechali charakteristickú fasádu z hrubého trapézového plechu – zdôrazňuje úprimnosť surového stavebného materiálu. Steny sú natreté matnou zelenou farbou, ktorá spája objekt s okolím. Na miestach fasády, kde sa nachádzali kovové brány, boli osadené okná, ktoré prinášajú výhľady na okolie priamo z hlavného denného priestoru. Na opačnej strane sme okná umiestnili v strede výšky steny, aby zostalo viac možností na usporiadanie interiéru. Okná sú štvorce, ktoré štýlovo dokonale zapadajú do jednoduchých tvarov chaty,“ vysvetľuje architekt Adam Wiercinski.

chodba a obývačka kontajnerovej chatky

Brezová preglejka dodáva interiéru jedinečnú atmosféru. Zdroj: Oni Studio

Chata, ktorá nie je viazaná na jedno miesto

Celú chatku dopĺňajú vonkajšie oceľové schody a charakteristické oblúkové zábradlie na terase. Wiercinski-studio taktiež navrhlo nábytok použitý v interiéri – lavicu, stôl a stoličku s okrúhlym operadlom. Azda najväčšou výhodou tohto zaujímavého projektu je jeho mobilita.

Prečítajte si tiež
Chatka z lodného kontajnera vám poskytne príjemné útočisko bez zložitých papierovačiek

Obytný priestor prestáva byť viazaný na konkrétne miesto. Pri zmenách, ktoré sprevádzajú životy majiteľov, je možné ho jednoducho presunúť na iné miesto. A stále budú doma, respektíve vo vlastnej chate.

Kuchyňa a obývačka kontajnerovej chatky

Interiér zahŕňa obývaciu izbu s kuchyňou, pracovňu, spálňu a kúpeľňu s vaňou. Zdroj: Oni Studio

Portable cabin

architektonický ateliér: wiercinski-studio

autor: Adam Wiercinski

lokalita: Poznaň

plocha: 60 m2

realizácia: 2020

dodávateľ: Modulo

Sabína Zavarská

Foto: Oni Studio

Kategória: Stavba
Tagy: chata chatka kontajnerový dom kontajnery minimalizmus modulové domy preglejka svahovitý pozemok
Zdieľať článok

Diskusia