Zdroj: Kevin Dolmaire

Okrem kruhového pôdorysu sú oblé aj okná! Malá chatka vás dostane svojou atmosférou

02. 05. 2021
Zdieľať

Na brehu Ženevského jazera vo Švajčiarsku sa pred pár týždňami objavila nezvyčajná chatka. Na malé chatky a mini ubytovne v prírode sme už zvyknutí, ich trend neustále rastie a tvoria únik pred každodenným stresom či preplnenými mestami.

Autori tejto mini chaty však projekt oživili originálnym riešením – okrem toho, že má kruhový pôdorys, aj okná tvoria polovicu fasády. Sú zaoblené a dajú sa úplne otvoriť zasunutím do stien.

Panoramatický výhľad z chatky

Vďaka oblému preskleniu, ktoré sa dá úplne otvoriť, sa z časti chaty stane priestor, ktorý splynie s okolím. Zdroj: Kevin Dolmaire

Za návrhom aj realizáciou chaty pre súkromného klienta stojí francúzska spoločnosť LUMICENE. Zaoberá sa práve vývojom kruhových a reverzibilných okenných profilov a preto nie je čudné, že chata má práve takýto tvar. Predchodcom „LumiPodu 6“ je LumiPod ešte menších rozmerov. Nové miesto na relax je síce umiestnené uprostred prírody, zároveň však poskytuje priam luxusné hotelové vybavenie. Takéto spojenie je vidieť len málokedy.

Prečítajte si tiež
Modulárnu malú chatku posadili na piliere bez nutného zásahu do terénu
Modul chatky

Interiér chatky zahŕňa kuchynský kút, jedálenský kút, kúpeľňu a vstavanú skriňu. Zdroj: Kevin Dolmaire

Luxus na 26 metroch

Dvadsaťšesť metrov štvorcových neznie ani zďaleka veľkolepo a už vôbec nie luxusne, ale tvorcom LumiPodu sa podarilo vytvoriť interiér, za ktorý by sa nemusel hanbiť ani päťhviezdičkový hotel. Bonusom navyše je panoramatický výhľad na jazero. Práve vďaka oblému preskleniu, ktoré sa dá úplne otvoriť, sa z časti chaty stane priestor, ktorý splynie s okolím. Nepresklené časti sú opláštené drevom z duglasky.

Modul chatky

Dvadsaťšesť metrov štvorcových neznie ani zďaleka veľkolepo a už vôbec nie luxusne, ale tvorcom LumiPodu sa podarilo vytvoriť interiér, za ktorý by sa nemusel hanbiť ani päťhviezdičkový hotel. Zdroj: Kevin Dolmaire

Centrom je spálňa, nechýba kuchynský a jedálenský kút a ani šatník

Interiér chatky zahŕňa kuchynský kút, jedálenský kút, kúpeľňu a vstavanú skriňu. Je plne vybavený inteligentným domácim systémom, ktorý maximalizuje pohodlie a ponúka jedinečný zážitok zo spojenia s prírodou priamo z postele. Každý detail bol vypracovaný podľa minimalistických princípov, ale bez toho, aby utrpela kvalita použitých materiálov. Stolárske produkty sú vyrobené na mieru z dyhy z prírodného dubového dreva, stropné panely sú kryté vlnenou plsťou a posteľ pôsobí ako zavesená do plytkého výklenku, obkolesená panoramatickým presklením.

Prečítajte si tiež
U našich susedov to vyriešili. Dve chatky ako odpoveď na epidemiologickú situáciu
spálňa v chatke

Posteľ pôsobí ako zavesená do plytkého výklenku, obkolesená panoramatickým presklením. Zdroj: Kevin Dolmaire

Motorizované clony zvyšujú pohodlie

Zasúvateľné okná nezvyčajného tvaru LUMICENE® vznikli z konceptu, ktorý vytvorila spoločnosť Saint-Gobain. Eliminujú hranice medzi interiérom a exteriérom, a tak vytvárajú miesto pre nezabudnuteľný zážitok. Celé sklo zvnútra pokrývajú motorizované zakrivené clony – samozrejme, zatiahnete ich len keď chcete. Okrem toho, že chránia súkromie, podľa potreby dokážu blokovať denné svetlo.

Postavená z dvoch modulov, za dva dni

Mini – chaty LumiPod sa vyrábajú vo francúzskom Lyone, aktuálne sú k dispozícii v troch veľkostiach – od 18 m² až po rodinnú chatku s rozlohou 42 m². Silným pozitívom takéhoto riešenia relaxu v prírode je, že chata minimalizuje vplyv na životné prostredie. Je zložená z dvoch prefabrikovaných modulov, ktoré sú namontované na mieste počas dvoch dní a bez zásahu do terénu. Rovnako, nie je problém ani odstrániť ju – zmizne prakticky bez stopy.

Chatka s výhľadom na more

Bonusom je panoramatický výhľad na jazero. Zdroj: Kevin Dolmaire

LumiPod 6

Autor/výrobca: LUMICENE

Lokalita: Švajčiarsko

Projekt: 2021

Realizácia: 2021

Plocha: 26 m2

Prečítajte si tiež
Šikovnú sebestačnú chatku môžete naplno prispôsobiť svojim potrebám (VIDEO)

Sabína Zavarská

Foto: Kevin Dolmaire

Kategória: Stavba
Tagy: chata chatka dubové drevo prefabrikáty presklené plochy prírodné materiály
Zdieľať článok

Diskusia