Aby bol prvý dojem naj…

25. 04. 2007
Zdieľať

Vstupný priestor záhrady či zjednodušene – predzáhradka je dôležitá partia, ktorá o vás veľa prezradí každému, kto prejde okolo a vie sa dívať. Minimálne ukáže, aký máte vkus, či a do akej miery ste konzervatívni, originálni, poriadkumilovní... Je tvorcom prvého dojmu.

Oprava vstupnej partie domu má vždy len okrasný charakter. Výnimkou je azda len parcela, na ktorej sa dom nachádza celkom vzadu a prístupová cesta vedie cez celú záhradu. Aj tu stojí za úvahu oddeliť malú prednú časť pozemku nejakou optickou clonou, napríklad živým plotom, v pohľade z ulice ju reprezentatívne upraviť a vnútri vytvoriť obytnú záhradu.

Prispôsobiť sa okoliu


Aby bol prvý dojem naj...

88362

Pri upravovaní predzáhradky by ste mali brať ohľad na architektúru domu a jeho okolie. Je samozrejmé, že výsadba pri modernej vile v meste by mala vyzerať inak ako pred starým vidieckym domom. K modernej architektúre sa väčšinou najlepšie hodí jednoduchá kompozícia, ktorú tvoria drobné ihličnany a okrasné trávy. Vo všetkých prípadoch sa však vyplatí umiernenosť. Vždy je lepšie zvoliť len niekoľko druhov rastlín, ktoré vysadíte do skupín (väčší počet rovnakých kusov). Nechcite vysadiť všetko, čo vás v okrasnej škôlke upútalo. Vytvoríte tak síce pestrú, ale zmätenú zmes.

Členenie predzáhradky


Aby bol prvý dojem naj...

88360

To väčšinou vyplynie logicky – keď spevníte vstupné plochy, vjazdy a odkvapové chodníky. Aby celá úprava bola kompozične vyvážená, musíte krom a stromom ponechať dostatok voľného priestoru. Ten v malej predzáhradke tvorí najmä spevnená plocha vstupu a vjazdu, vo väčšej (približne nad šírku tri metre) už zapôsobí aj trávnik. Dôležité je, aby bol kvalitný – nízky, hustý, sýtozelený koberec. Samozrejme, nie všade sú preň vhodné podmienky. Môže sa stať, že priestor je priveľmi zatienený, suchý, poškodený stavbou či behaním domáceho strážcu, prípadne nebude jednoduché dostať sa s kosačkou do každého kúta. V takom prípade je vhodné porozmýšľať nad náhradou trávnika. Môžete sa rozhodnúť pre pôdopokryvné rastliny alebo sypané materiály.


Aby bol prvý dojem naj...

88361

Zo sypaných materiálov sa najčastejšie využívajú okruhliaky, ktoré sú efektné a lacné, alebo drvená kôra. Oba materiály vyzerajú dobre a s ich údržbou je podstatne menej starostí ako s trávnikom. Dôležité je, aby ste dobre premysleli výsadbu v ich okolí, pretože vyhrabávať na jeseň opadané lístie bez kamienkov jednoducho nejde, rovnako ako v zime odhŕňať sneh. Preto tieto materiály použite len tam, kde sneh môže zostať ležať „bez ladu a skladu“. Okolo okruhliakov alebo drvenej kôry vysádzajte vždyzelené, teda ihličnaté alebo neopadavé rastliny.

Aké rastliny sú vhodné

Keď rozvrhnete celkovú kompozíciu predzáhradky, teda určíte spevnené, zatrávnené či „vysypané“ plochy a tvarovo si vymedzíte aj priestor na výsadbu rastlín, vyberte si druh, ktorý spĺňa vaše predstavy. Ale…!


Aby bol prvý dojem naj...

88359

Pri predzáhradkách treba dať dvojnásobný pozor na vzrast zvolenej rastliny – vždy majte na pamäti, že pracujete s obmedzeným priestorom. Ideálne je kúpiť staršie, dostatočne vyrastené pomaly rastúce druhy. Ich obstarávacia cena je síce vyššia, ale keďže predzáhradka je malá, stačí, ak ich kúpite len niekoľko a do budúcna si tak ušetríte veľa zbytočných starostí. Rýchlo rastúcimi druhmi síce vytvoríte plánovanú kompozíciu v relatívne krátkom čase, ale potom budete musieť neustále behať s nožnicami a zastrihávať a rezať (a neskôr možno aj rúbať). Preto si v okrasnej škôlke spolu s rastlinami do predzáhradky kúpte aj čas, je to predsa to najväčšie bohatstvo – na tom sa zhodnú filozofi profesionáli i amatéri.

Pre predzáhradky sú teda najlepšie skupinové výsadby menej vyrastených zakrpatených drevín a okrasných tráv, ktoré môžete oživiť trsmi vhodných trvaliek a cibuľovín. Snažte sa uprednostniť druhy, ktoré sú dlhodobo dekoratívne, preto voľte rastliny najmä podľa ich listov – tie vydržia dlhšie ako kvety.
 


Aby bol prvý dojem naj...

88373


Aby bol prvý dojem naj...

88374

Správne zostavená skupina rastlín v predzáhradke je atraktívna v každom ročnom období (letný a zimný pohľad na tú istú skupinu rastlín): 1 – lieska (Corylus avellana ‚Contorta‘), 2 – vŕba previsnutá (Salix caprea ‚Pendula‘), 3 – karagana stromovitá (Caragana arborescens ‚Pendula‘), 4 – svíb biely (Cornus alba ‚Sibirica‘), 5 – kéria japonská (Kerria japonica ‚Pleniflora‘), 6 – ozdobnica japonská (Miscanthus japonicus), 7 – ozdobnica čínska (Miscanthus sinensis ‚Gracilimus‘), 8 – metlica (Deschampsia caespitosa), 9 – ovsica (Hlictotrichon sempervirens), 10 – rozchodník (Sedum spectabile), 11 – bergénia (Bergenia cordifolia), 12 – plamienka (Phlox subulata)

Rada pre radové domčeky

Úpravy predzáhradiek, ktoré sú celkom otvorené, teda bez plotov, výrazne ovplyvňuje obytný priestor ulice. Typickým príkladom sú predzáhradky pri radových rodinných domoch v mestách. Uplatnia sa v nich jednoduché rastlinné skupiny vysadené buď v trávniku, alebo celoplošne – obidva varianty vyzerajú dobre.


Aby bol prvý dojem naj...

88363

Vzhľad predzáhradiek v niektorých mestečkách a dedinách však občas budí v pozorovateľovi rozpaky. Domčeky nalepené jeden na druhom tvoria ucelenú líniu ulice a pred nimi je súvislý pás predzáhradiek, väčšinou po oboch stranách cesty. Možno tu vidieť prečudesnú zmes štýlov – od klasickej pestrej trvalkovej výsadby cez koniferovo-trávnatú klasiku mestských záhrad až po kamenné japonské záhradky. Samozrejme, nechcem nikomu zasahovať do súkromia, ale myslím si, že by pre všetkých bolo prínosom aspoň čiastočne zjednotiť štýl úpravy. Stačil by nízky živý plôtik, ktorý by sa v jednotlivých úsekoch striedal s drevinami a ťahal by sa celou ulicou. Celok by tak vyzeral inak, a to aj vtedy, keby za plotmi kvitli pri každom dome iné kvety či vykukovali len trsy okrasných tráv.

Kategória: Nezaradené
Tagy: záhrada záhradný architekt
Zdieľať článok

Diskusia