Maľovanie stien a dlážok cez šablóny

26. 06. 2006
Zdieľať

Maľovanie vzorov cez šablónu je univerzálny dekoratívny spôsob, ktorým nanášame farbu a vzor na všetky druhy povrchov. Určite vás poteší vlastnoručne vytvorený vzor.

Postup

Najprv si nakreslite na kus PVC voskovou ceruzkou vzor. Potom ho vyrežte nožíkom, čím vytvoríte šablónu. Bordúrové šablóny sú mimoriadne pôsobivé v dolnej časti stien alebo po obvode dlážky, kde fungujú ako rám pre ostatnú dekoráciu miestnosti. Môžete použiť kombinácie šablón a vzorov na steny a dlážky a jednu alebo aj viac farieb. Skôr ako začnete maľovať na stenu alebo dlážku, oplatí sa vyskúšať rôzne farby na kuse papiera, aby ste si boli istí svojím výberom.

Technológia je všade rovnaká, či sú to steny, dlážky alebo kusy nábytku. Šablóny si môžete vyrobiť aj sami, čím vložíte do maľovania osobný prínos. Dajú sa zhotoviť z tenkého kartónu alebo z PVC. Šablóny z PVC vydržia dlhšie a ľahšie sa čistia ako kartónové.

Potrebujete


Maľovanie stien a dlážok cez šablóny

57081

Papier, ceruzku, tvrdú podložku, kartón alebo PVC, voskovú farbičku, orezávací nožík, skladací centimeter, šablónu, malý plochý štetec, papierovú lepiacu pásku, tupovacie štetce.

Materiál

Farba na šablóny, emulzná farba, lak (podľa potreby).

Zhotovenie šablóny

1 Nakreslite si vzor na kus papiera a dbajte, aby boli línie kresby výrazné. Ak nie ste v maľovaní veľmi zruční, môžete si vzor odkopírovať. Treba však podotknúť, že často práve tie najjednoduchšie vzory sú najpôsobivejšie.

2 Obkreslite vzor na kartón alebo PVC pomocou voskovej farbičky. Položte na tvrdú podložku a vzor opatrne vyrežte ostrým nožíkom.Maľovanie stien a dlážok cez šablóny

57082


Maľovanie stien a dlážok cez šablóny

57083


Použitie šablóny

1 Podkladová farba môže zvýrazniť účinok vzoru naneseného cez šablónu. V tomto prípade sa použila obrubová šablóna, ktorá lemuje dlážku miestnosti po obvode. Odmerajte šírku šablóny, aby ste mohli naplánovať jej správne umiestnenie na dlážke.

2 Nakreslite si na dlážku rozmery podkladovej plochy, potom ich po obvode oblepte lepiacou páskou. Menším plochým štetcom naneste podkladovú farbu. Dajte pozor, aby ste nepresiahli vonkajší okraj lepiacej pásky.Maľovanie stien a dlážok cez šablóny

57084


Maľovanie stien a dlážok cez šablóny

570853 Keď nanesiete podkladovú farbu, odstráňte lepiacu pásku. Po obvode miestnosti sa vám ukáže dokonale ohraničená podkladová plocha. Ak farba prenikla pod pásku, dá sa ošmirgľovať.

4 Na podkladovú plochu upevnite šablónu. Na farbenie potrebujete štetec na šablóny. Pred nanášaním farby odstráňte zo štetca prebytočnú farbu. Pri maľovaní ho držte po celý čas kolmo na dlážku.Maľovanie stien a dlážok cez šablóny

57086


Maľovanie stien a dlážok cez šablóny

570875 Ten istý vzor môžete použiť aj na steny. V tomto prípade sme použili na zvýraznenie rohov miestnosti doma zhotovenú šablónu. Ak chcete dosiahnuť trojrozmerný dojem, pri okrajoch vzoru naneste farbu hustejšie.

6 Doma zhotovený vzor sa dá použiť aj na skrášlenie dlážky a vzájomné prepojenie oboch vzorov. Počas maľovania občas opláchnite šablóny v teplej vode, aby ste z nich odstránili prebytočnú farbu. Vďaka tomu získate pekný a čistý vzor. Ak chcete farbu po uschnutí ochrániť, pretrite ju vrstvou laku.Maľovanie stien a dlážok cez šablóny

57088


Maľovanie stien a dlážok cez šablóny

57089


Maľovanie nábytku cez šablóny


Maľovanie stien a dlážok cez šablóny

57090

K maľovaniu nábytku cez šablóny treba pristúpiť rovnako ako k ostatným maliarským prácam. Treba pripraviť povrch a naniesť naň správny počet vrstiev farby, aby vznikol solídny podklad na vzor. Až potom môžete uvažovať o použití vzoru. Ešte kým začnete nanášať farbu a venovať pozornosť detailom, je veľmi dôležité presne umiestniť šablóny. Ak použijete viac farby na niektorých miestach šablóny, vytvoríte trojrozmerný efekt. Použitie maliarskeho štetca na jemné detaily môže byť veľmi efektívne.

Kategória: Nezaradené
Tagy: farba hobby inšpirácie do bytu maketa
Zdieľať článok

Diskusia