Záhrada pre rodičov, deti a psa

Záhrada pre rodičov, deti a psa

29. 11. 2005
Zdieľať

Záhrada, ktorú vám dnes predstavíme, vznikla na pozemku typickom pre naše dediny – dlhom a úzkom. Jej majitelia, mladá rodina s malým chlapčekom a psom, sa chceli viac než starostlivosti venovať jej užívaniu. Za pomoci záhradnej architektky tak vznikla záhrada, kde sa dá v príjemnom prostredí tráviť voľný čas naozaj rozmanitými spôsobmi.

Aj keď túto záhradu nájdete v menšej obci na západnom Slovensku, teda na vidieku, nie je predstaviteľkou vidieckeho štýlu. Rodinný dom je totiž moderne upravený a najmä jeho obyvatelia žijú moderným dynamickým spôsobom, preto aj ich predstava o využívaní záhrady bola veľmi súčasná. Chceli, aby čo najväčšiu časť roka bola ďalším obytným priestorom – aby tu bolo miesto na hry ich malého synčeka, aby sa tu mohol vybehať psík, aby sa tu dalo v lete kúpať a grilovať, aj keď nie je úplne ideálne počasie, aby sa mohli vonku občas naobedovať alebo vypiť si kávičku…

Praktické riešenie


Záhrada pre rodičov, deti a psa

36652

Majitelia oslovili záhradnú architektku, ktorá spojila úžitkové prvky, umožňujúce aktívny aj pasívny odpočinok, s okrasnou vegetáciou a vytvorila jednoduchú, praktickú a príjemnú záhradu. Záhrada je rozdelená na tri časti – okrasnú pred domom, ktorej časť zaberá drevený prístrešok na auto, odpočinkovú a rekreačnú priamo za domom a úžitkovú, v ktorej sa pestujú ovocie a zelenina.


Záhrada pre rodičov, deti a psa

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

36653

Väčšina diania sa teda odohráva za domom, v jeho tesnej blízkosti. Hneď za domom je plocha spevnená betónovou dlažbou. Tu je miesto na posedenie pod veľkým slnečníkom aj vhodná plocha na hranie pre deti. Príjemné zákutie dotvára drevený domček na náradie, doplnený popínavou ružou a kvetináčmi, v ktorých domáca pani pestuje liečivé rastliny a koreniny. Najväčšiu plochu záhrady tvorí trávnik s automatickou závlahou, založený z trávnatých kobercov. Na mäkkej zelenej trávičke sa môžu do sýtosti vybehať dieťa aj pes.


Záhrada pre rodičov, deti a psa

36657

Zelené plochy dopĺňa pestrý kvetinovo-drevinový záhon, ktorý lemuje pravú stranu záhrady po celej jej dĺžke. Výškové dominanty v jeho kompozícii vytvárajú vŕba previsnutá (Salix caprea ‘Pendula’) a tuje smaragdové (Thuja occidentalis ‘Smaragd’), ich protipólom je nízka funkia (Hosta sp.) s veľkými mäkkými listami, nenáročný dráč (Berberis thunbergii), okrasné trávy. napríklad perovec (Pennisetum compressum), kostrava (Festuca) a ozdobnica čínska (Miscanthus chinensis) a pôdopokryvné trvalky ako materina dúška (Thymus serpyllum) alebo rozchodník (Sedum acre). Hru farieb dotvárajú kvety v rôznych odtieňoch fialovej a ružovej, liečivé rastliny ako napríklad echinacea purpurová (Echinacea purpurea), kvitnúce trvalky (napríklad zvonček Campanula), cibuľoviny, ale aj ružovo kvitnúca vajgela (Weigela) či vresovce (Erica).


Záhrada pre rodičov, deti a psa

36656

Celok dopĺňa imitačný potôčik z kamienkov. Záhony sú vysypané kôrou, ktorá má príjemný estetický účinok a okrem toho zabraňuje rastu burín a udržuje vlhkosť. Na opačnom konci trávnika sú bazén a altánok so záhradným posedením, ku ktorým vedie dláždený chodník. Veľký drevený altánok poskytuje nielen príjemný tieň, ale aj všetko potrebné na grilovanie – prenosný gril a skrinku na odkladanie nádob a náradia. V tesnej blízkosti altánka je kruhový plastový bazén s filtráciou a ohrievačom. Dočasne je ohradený pletivom, pretože chlapček je ešte malý a voľne prístupná voda by mohla byť preňho nebezpečná.


Pred domom


Záhrada pre rodičov, deti a psa

36661

V prednej časti záhrady je okrem prístupového chodníčka k rodinnému domu aj spevnená plocha na parkovanie a drevený prístrešok na auto, pozemok z oboch strán lemujú okrasné záhony. Dominantou tejto časti je skalka s množstvom skalničiek a okrasných drevín, zaujímavých farbou, tvarom a textúrou. Okrem typických skalničiek (napr. astra alpínska, Aster, alebo rozchodník, Sedum) a skalných ruží sú v nej aj dreviny ako vŕba previsnutá (Salix caprea ‘Pendula’), borievka na kmienku (Juniperus), dráč Thunbergov (Berberis thunbergii), bršlen (Euonymus fortunei), borovica kosodrevina (Pinus mugo) a ďalšie rastliny – napríklad materina dúška (Thymus serpyllum), levanduľa úzkolistá (Lavandula angustifolia), jarné cibuľoviny a okrasné trávy.

V blízkosti skalky sa nachádza aj studňa, na ktorej je zatiaľ provizórny kryt. V budúcnosti by však mala dostať drevenú striešku, ktorá bude zladená s ostatnými drevenými prvkami v záhrade.

Malý záhon pri garáži vznikol dodatočne. Sú na ňom zastúpené druhy ako tavoľník Bumaldov (Spiraea bumalda), echinacea purpurová (Echinacea purpurea), šalvia lekárska (Salvia officinalis), veronika (Veronica), nátržník (Potentilla fruticosa).

Kategória: Nezaradené
Tagy: rodepes záhrada
Zdieľať článok

Diskusia