Zdroj: Nora a Jakub Čaprnkovci

Inšpiratívne riešenie pre zastavané lokality: Dom v Rači pre rodinu s domácimi zvieratkami

19. 07. 2021
Zdieľať

Riešiť projekt rodinného domu, ktorý by poskytoval domácim aspoň istú mieru súkromia v hustej zástavbe, je dnes častou požiadavkou majiteľov pozemkov. V tomto prípade išlo ešte o špeciálnu rodinku, ku ktorej neodmysliteľne patrí aj viac zvieratiek, ako sme bežne zvyknutí.

Pozitívom bola veľkosť pozemku, ktorá dovoľovala uzatvoriť pred okolím nielen samotný interiér, ale aj časť exteriéru. A tak vznikol dom v dome.

Prečítajte si tiež
Rôznorodý dom pre ženu a jej psa na úžasnom mieste

Autormi sú architekti z ateliéru Sadovsky & Architects. Pozemok, na ktorom chcela sympatická rodina s deťmi a domácimi zvieratkami stavať dom, sa nachádza v relatívne hustej zástavbe, v bratislavskej mestskej časti Rača. Tieto nie práve najideálnejšie faktory do veľkej miery ovplyvnili umiestnenie domu aj celkový priestorový koncept. Výsledkom je všestranná spokojnosť. 

Vonkajší múr s otvormi

Vonkajší múr tvorí druhú kožu domu, a tak môžu majitelia a ich deti priestor medzi dvoma fasádami naplno vyžiť. Zdroj: Nora a Jakub Čaprnkovci

Súkromie medzi dvoma fasádami

Pozemok je rozčlenený na tri zóny. Obdĺžnik uprostred tvorí pôdorys samotného domu, naľavo z pohľadu z ulice je úžitková záhrada chránená od okolia múrom a skladom. Napravo od hlavnej hmoty domu sa nachádza pomerne veľký vonkajší priestor určený na nerušený relax domácich a ich miláčikov bez nechcených pohľadov. V tejto časti je aj bazén.

átrium

Pozemok je rozčlenený na tri zóny. Obdĺžnik uprostred tvorí pôdorys samotného domu, naľavo z pohľadu z ulice je úžitková záhrada chránená od okolia múrom a skladom. Zdroj: Nora a Jakub Čaprnkovci

Autori projektu dosiahli požadované súkromie domácich veľmi elegantným riešením – betónovým múrom s viacerými otvormi, ktoré pripomínajú okná a dvere. Tento vonkajší múr tvorí druhú kožu domu, a tak môžu majitelia a ich deti priestor medzi dvoma fasádami naplno vyžiť. 

Pohľad cez otvor múru v rodinnom dome

Denná zóna je z dvoch strán otvorená do vnútorných záhrad. Zdroj: Nora a Jakub Čaprnkovci

Vnútorná a vonkajšia záhrada

„Betónová perforovaná stena vytvára polopriepustnú membránu, ktorá delí záhradu na vnútornú a vonkajšiu. Kým vnútorná záhrada je svojím charakterom niekde medzi interiérom a exteriérom a poskytuje obyvateľom domu intímny kontrolovaný priestor, časť záhrady za múrom je prírodnejšia a bujnejšia,“ zdôrazňujú princíp členenia priestoru autori návrhu.

Kuchyňa s výhľadom na obývačku a záhradu

Kuchynská časť je orientovaná do úžitkovej záhrady a obývacia je bližšie k pobytovej záhrade s trávnikom a bazénom. Zdroj: Nora a Jakub Čaprnkovci

Otvorená denná zóna a rodičovský trakt

Do rodinného domu vojdete z ulice po širších schodoch. Vedú priamo do záhrady za múrmi, kde je aj priestor na hojdačku. Cez tento priestor vojdete do hlavnej obytnej zóny. Prízemie domu totiž tvorí maximálne otvorený priestor, v ktorom sú kuchyňa, jedálenská časť i obývačka bok po boku. Denná zóna je z dvoch strán otvorená do vnútorných záhrad.

Drevené schodisko v dome

Drsnosť betónu zjemňuje použitie svetlého dreva a čistej bielej farby. Zdroj: Nora a Jakub Čaprnkovci

Kuchynská časť je orientovaná do úžitkovej záhrady a obývacia je bližšie k pobytovej záhrade s trávnikom a bazénom. Výborným riešením, ktoré umocňuje svetelnosť v kuchynskej časti, je veľký stropný svetlík. 

Prečítajte si tiež
Tvarovo neobvyklý rodinný dom s pôvabným átriom

Kuchynská linka lemuje obytnú zónu zo strany ulice – je „nalepená“ na stene, kde sa nadchádza servisný box schodiska. Súčasťou tohto boxu sú skladové priestory a hygienické zázemie. V časti prízemia, ktorá je najviac vzdialená od ulice, nájdete rodičovský trakt. Pozostáva zo spálne, šatníka, kúpeľne a pracovne. Príjemným faktom je, že z pracovne vidíte do vnútornej záhrady a zo spálne na bazén.

Veľký stropný svetlík

Veľký stropný svetlík vnáša do priestoru dostatok svetla. Zdroj: Nora a Jakub Čaprnkovci

Detské izby majú okná do obývačky

Ani horné podlažie v inšpiratívnych detailoch nezaostáva. Sú tu symetricky umiestnené detské izby, medzi ktorými je hygienické zázemie. Nás špeciálne zaujalo hravé riešenie, ktoré umožňuje komunikáciu s dennou zónou nižšie a zároveň medzi oboma detskými izbami navzájom. Vďaka čiastočne otvorenému priestoru až po strechu a dreveným okeniciam (v oboch detských izbách sú nad stolíkom) môžu deti vidieť, čo sa deje dole a tiež sa rozprávať navzájom.

Zajac v záhrade pred domom

Rodina chová viaceré zvieratká. Zdroj: Nora a Jakub Čaprnkovci

Betón preniká aj do interiéru, zjemňuje ho drevo

Piliere a stropy prízemia a niektoré z múrov neskrývajú materiál, z ktorého sú vyrobené. Drsnosť betónu zjemňuje použitie svetlého dreva a čistej bielej farby.

Prečítajte si tiež
Z ulice nenápadné rodinné domy vás pri pohľade zo záhrady prekvapia

Dom pre rodinu s domácimi zvieratkami

Architektonické štúdio: Sadovsky & Architects

Autori: Ing.arch. Oliver Sadovský, Ing.arch. Matúš Vallo, Ing.arch. Branislav Husárik, Mgr.art. Marián Stanislav, Ing.arch. Silvia Rosíková, Ing.arch. Zuzana Krejčířová, Ing.arch. Martin Červienka, Ing.arch. Mateja Vonkomerová

Lokalita: Bratislava-Rača

Podlahová plocha: 280 m2

Projekt: 2016

Realizácia: 2017 – 2020 

Sabína Zavarská

Foto: Nora a Jakub Čaprnkovci

Kategória: Návšteva
Tagy: Atypická novostavba moderná architektúra rodinný dom strešný svetlík záhrada
Zdieľať článok

Diskusia