Záhradné jazierko je oživením každej záhrady. Ako nepokaziť jeho výsadbu?
Vodný prvok je príjemným oživením každej záhrady. Môže mať rôzne podoby, no preferovaným riešením zostávajú rozmanité záhradné jazierka. Ich výsadba však nie je vždy zvládnutá úplne najlepšie, v dôsledku čoho jazierko často nepôsobí práve ukážkovo.
6 rád pri výsadbe jazierka
1. Vodné a pobrežné rastliny s koreňovým balom môžete vysádzať až do konca jari.
2. Na pestovanie lekien a ostatných vodných rastlín použite špeciálny substrát, nikdy nie bežný záhradnícky substrát alebo záhradnú zeminu.
3. Nielen v prípade kúpacieho jazierka je dôležité vytvoriť aspoň z jednej strany pohodlný prístup k vode.
4. Vhodne vybraná zeleň umiestnená od brehov jazierka až po jeho dno je predpokladom dokonalosti diela.
5. V prípade strmších brehov je vhodné umiestniť rastliny do vreciek z kokosových vlákien alebo jutoviny.
6. Brehy jazierka nikdy neprepĺňajte množstvom druhov. Radšej vytvorte skupinky zložené z jedincov toho istého druhu. {R1}
Prírodné jazierka
Jazierka sa s obľubou umiestňujú do stredu záhrady, pričom často zvádza vysadiť k nim tie najatraktívnejšie kvitnúce rastliny. Nebýva to však vždy najlepšie riešenie. Vzor, podľa ktorého treba postupovať pri výbere rastlín, je potrebné hľadať v prírode, resp. sa ňou aspoň inšpirovať. Takýto prístup je dôležitý najmä v prípade jazierok prírodného charakteru, pri tých moderných sa vyžaduje skôr striedmosť (stále ale treba mať na pamäti, že ide o vodnú plochu).
Obľúbená levanduľa napríklad nikdy pri jazierkach prirodzene nerastie, rovnako ani mnohé bylinky, letničky alebo sukulentné trvalky. K jazierkam vysádzajte iba rastliny, ktoré znesú vyššiu pôdnu aj vzdušnú vlhkosť, nebudú znečisťovať vodnú hladinu alebo sa príliš rozrastať. V ponuke nájdete pestrú ponuku prirodzených druhov, ktoré v blízkosti vodných plôch pôsobia naozaj atraktívne.
Výrazným uľahčením prác sú plastové jazierka s priečinkami v rôznych výškach.
Ako nakupovať kvety
Základom pekného jazierka je výber vhodných druhov a nákup zdravých rastlín. Jazierka (najmä tie menšie) nie je dobré prepchávať množstvom rastlín – jedna tretina vodnej plochy musí zostať voľná. Oveľa lepšie riešenie je vybrať menší počet rastlinných druhov a z každého použiť viacero jedincov (aspoň tri na 1 m2).
V predajni vždy vyberajte vitálne pôsobiace dostatočne prekorenené rastliny s vyvinutými listami alebo kvetnými pukmi a určite sa vyhnite jedincom vykazujúcim známky hniloby, škodcov alebo iného poškodenia. Zbystriť treba pri rôznych akciových ponukách – vodné a pobrežné rastliny sa vždy odporúča nakupovať u osvedčených predajcov. Po kúpe je dobré rastliny ihneď vysadiť.
Lekná v záhradnom jazierku
Lekná sú bezpochyby najkrajšie vodné rastliny. Ich kvety sa dopoludnia otvoria a popoludní zatvoria, pričom každý kvitne asi týždeň. Kvety niektorých kultivarov sú obrovské, iné ich zase majú miniatúrne, no objavujú sa vo väčších množstvách. Lekná sú vhodné najmä do vodných plôch prírodného charakteru so stojatou vodou.
Ponuka je v súčasnosti taká bohatá, že si vyberie každý – v sortimente nájdete kultivary do malých, veľkých, plytších aj hlbších jazierok. Základom je vyberať lekná podľa hĺbky jazierka. Najkrajšie rozkvitnú na slnečných miestach (s celodenným slnkom). Lekná môžu v závislosti od druhu a kultivaru kvitnúť od začiatku júna do konca jesene. Rastlinám vždy doprajte dostatok priestoru, niektoré druhy vyžadujú plochu 3 až 5 m2. Na jednom mieste by mali lekná rásť asi päť rokov, na jar ich potom treba rozsadiť.
Praktickým pomocníkom, ktorého si teba zaobstarať hneď po založení jazierka, sú teleskopické nožnice.
Vhodné rastliny k záhradnému jazierku
Rastliny vždy vyberajte a následne aj vysádzajte podľa výšky vodného stĺpca (od 10 do 40 cm). Záružlie, pálka, ježohlav alebo sitina vyžadujú výšku vody do 10 cm. Vachta, pontedéria, šípovka, mäta vodná, žabník, okrasa, kosatec, steblovka, truskavec, perutník a puškorec uprednostnia výšku vodného stĺpca od 20 do 40 cm. Efektné a užitočné sú plávajúce rastliny (azola, eichhornia alebo pistia), ktoré postačí po kúpe len položiť na hladinu.
Obvykle sú však citlivé na chlad, preto je potrebné zazimovať ich. V hlbokej zóne jazierka možno okrem lekien pestovať aj leknicu žltú. Najväčšie možnosti výsadby ale ponúka vlhká pobrežná zóna. Okrem vybraných okrasných tráv (ozdobnica) a cibuľovín (korunka kockovaná) sú vhodné najmä rôzne trvalky – prvosienky, žltohlavy, čerkáče, túžobníky, astilby, kosatce, vrbice, ľaliovky, funkie, bergénie, alchemilky alebo pakosty.
Starostlivosť o vodnú zeleň v lete
O vysadenú pobrežnú a vodnú zeleň sa treba vhodne postarať. Vo väčšine prípadov nevyžadujú tieto rastliny toľko zásahov ako bežná záhradná zeleň – základom úspechu je pravidelná kontrola a udržiavanie rastlín v rozumných rozmeroch. Mnohé majú totiž tendenciu rýchlo sa rozrastať a často aj vytlačiť pomalšie rastúce druhy.
Rastlinám je potrebné priebežne odstraňovať odkvitnuté kvety a leknám aj žlté a odumreté časti. Do jazierka pravidelne dopĺňajte vodu a dbajte na jej prevzdušňovanie. Hlavne počas letných dní pravidelne odsávajte kal a odstraňujte riasy. V prípade, že sa rozmnožia, zvážte použitie špeciálnych prípravkov, ideálne na biologickej báze.
Správna výsadba
Lekná a iné vodné rastliny sa vysádzajú do špeciálnych plytších a širších plastových košov na vodné rastliny alebo do špeciálnych vreciek z jutoviny či kokosových vlákien. Koše by mali byť dostatočne priestranné, aby mali rastliny dostatok priestoru na rozvoj koreňového systému. Pri výsadbe treba na dno plastového koša vystlaného netkanou textíliou alebo jutovinou umiestniť vrstvu drobnejšieho štrku (asi 5 cm) a naň špeciálny substrát na vodné rastliny.
Po výsadbe sa povrch substrátu ešte zasype štrkom vyššej frakcie, čím sa zabráni vyplaveniu substrátu a kôš sa zároveň zaťaží. V prípade lekien sa vyplatí do substrátu zapracovať aj trochu rohovinovej múčky (do stredu, aby nedošlo k jej vyplaveniu). Po vysadení nádoby dobre zalejte a opatrne ich umiestnite do jazierka.
Atraktívne pozadie jazierka
K jazierkam a umelým vodným plochám patrí aj decentné pozadie, vďaka ktorému pôsobia prirodzenejšie ako v prípade, keď sú situované na rovine a obkolesené iba nižšími rastlinami. Pozadie môže mať rôzne podoby. Dobrým riešením sú vyššie živé ploty, treláže porastené vždyzelenými popínavkami, ale aj (kompaktné) dreviny.
Od jazierka by mali byť dostatočne vzdialené, aby ho nezanášali peľom alebo lístím. Nie všetky dreviny sú však do tohto prostredia vhodné – ideálne sú tie, ktorým vyhovuje vyššia vzdušná vlhkosť. Atraktívnou voľbou sú formy s prevísajúcou korunkou, napríklad kultivar cédra ’Pendula’, japonské javory, rododendrony, liesky, pierisy, vybrané vŕby alebo kaliny. Z ihličnanov je osvedčeným riešením aj tisovec, jedľovec a tis.
Kúpacie jazierko
Jedným zo záhradných trendov súčasnosti sú kúpacie jazierka, ktorých dôležitou súčasťou je zeleň. V rámci takéhoto jazierka je potrebné rozlíšiť niekoľko zón. Prvou je močiarna zóna, ktorú charakterizuje vodný stĺpec s výškou od 10 do 50 cm. Túto zónu obľubujú viaceré pekne sa rozrastajúce rastliny, ktoré po niekoľkých rokoch vytvoria prirodzene pôsobiace hranice. Samozrejme, nie je dobré nechať zarásť celý breh jazierka.
Do tejto zóny, ktorá sa výraznou mierou podieľa na produkcii kyslíka a zároveň môže byť aj zdrojom príjemného tieňa, možno vysadiť rôzne druhy pálok (Typha), žabníky (Alisma plantago-aquatica), kosatce žlté (Iris pseudocarus), ježohlav (Sparganium erectum), pontedérie (Pontederia cordata), záružlie (Caltha palustris), steblovku (Glyceria maxima), truskavec (Hippuris vulgaris), vrbicu (Lythrum salicaria), škripinu (Scirpus sylvaticus), okrasu (Butomus umbellatus) alebo puškvorec (Calamus calamus).
Nezastupiteľné miesto v kúpacích jazierkach majú plávajúce rastliny, ktoré môžu voľne plávať na hladine alebo vyrastať nad hladinu (sú vysadené v substráte). Rastliny by sa, samozrejme, nemali nachádzať v kúpacej časti, pretože by tu prekážali pri plávaní. Mimoriadne dôležité sú v kúpacích jazierkach filtračné rastliny. Použiť môžete hneď viacero druhov, k osvedčeným patrí stolístok (Myriophyllum) alebo elodea (Elodea densa). Okrem nich môžete biojazierko doplniť aj leknami.
TEXT: DANIEL KOŠŤÁL
FOTO: DANIEL KOŠŤÁL, BARCA, ISIFA/SHUTTERSTOCK
ZDROJ: časopis Môj dom