Aby garáž naozaj slúžila
K rodinnému domu patrí garáž rovnako, ako zvonček pri vchode, či schránka na poštu. Jej výhody oceníte najmä v zime, keď uzatvorená a v lepšom prípade aj zateplená miestnosť chráni auto pred teplotnými výkyvmi a okrem tradičného zoškrabovania námrazy z okien odpadajú aj problémy so štartovaním či mrznutím paliva v nádrži. Tuhé zimy posledných rokov u nás preverili nielen kvalitu vozového parku, ale aj garáží.
{R1}
Najslabším článkom garáže býva často jej brána. Pritom práve ona je najmenej náročná na opravu či rekonštrukciu. Ak sa rozhodnete vymeniť ju za novú, môže vám pri výbere pomôcť niekoľko užitočných informácií.
Kupovať dnes garážovú bránu nie je totiž vôbec jednoduchá záležitosť, pokiaľ chcete kúpiť dobre. Každý výrobca ponúka jedinečnú technológiu a množstvo európskych patentov. Ale ako je to naozaj? Ako sa v tejto džungli vyznať? Na čo si dať pri výbere garážovej brány pozor? Je dôležitá jej hrúbka? A akú úlohu hrajú tepelné mosty?
Zameriame sa na sekcionálne brány, ktoré sú u nás najrozšírenejšie, a ukážeme si, na čo sa pri nich treba pozrieť podrobnejšie. V prvom kroku je pritom praktické urobiť si na kus papiera stručnú tabuľku – jednoducho si tak porovnáte parametre brán, ktoré sa vám páčia. Môžete ich oznámkovať ako v škole a vypočítať priemer, alebo sa rozhodnúť pre najlepšiu bránu v tej či inej kategórii s vedomím, že viete o jej slabinách, ale uprednostnili ste niektorú z jej výnimočných vlastností. Zlaté pravidlo však hovorí – určite sa neuspokojte s prvou ponukou.
Základné vlastnosti
Na prvý pohľad zrejmým kritériom, ktoré môže napovedať o kvalite brány, je hrúbka panela – tá totiž logicky súvisí s prechodom tepla. Ak teda chcete pomocou brány zlepšiť tepelné parametre garáže, potom je potrebné sledovať hrúbku panela, ktorá priamo súvisí s prechodom tepla. Neuspokojte sa iba s konštatovaním, že tepelnoizolačné vlastnosti sú „dobré“, zaujímajte sa o parameter, ktorý sa označuje veľkým písmenom U (W/m2 . K) a nazýva sa súčiniteľ prechodu tepla. Hodnota U vyjadruje, koľko tepla vo Wattoch prenikne cez jeden štvorcový meter zatvorenej brány pri rozdiele teplôt medzi interiérom a exteriérom jeden Kelvin. Čím je pritom U menšie, tým lepšie. Dajte si však pozor, aby sa toto číslo skutočne týkalo celej brány, a nie iba jej jednotlivých sekcií. Pokiaľ ho výrobca či predajca nechce uviesť, niečo nie je v poriadku.
Ani ten najlepší kožuch vás totiž v zime neochráni pred vetrom a mrazom, ak ho necháte rozopnutý. Podobne aj zatvorená brána musí v otvore garáže výborne tesniť – aj vďaka tomu môže prechod tepla dverami dosiahnuť deklarovaný parameter U. Výhodou je, ak firma nepoužíva tesnenie z gumy, ale z polyméru EPMD, ktorý je trvalo plastický aj pri nízkych teplotách. Brána tak tesní aj po mnohých rokoch i v tuhom mraze.
Dvaja kohúti v jednej garáži
Hrúbka panelu má, samozrejme, priamy vplyv aj na pevnosť brány. Na trhu sú v ponuke dve koncepcie – brány so sekciou s uzatvoreným alebo otvoreným obvodom. V spojoch medzi uzatvorenými panelmi vznikajú tepelné mosty, takáto konštrukcia je však odolnejšia proti tlaku. Naproti tomu otvorený panel nie je taký pevný, ale lepšie zadržiava teplo. V tomto prípade je rozumné konfrontovať oba typy prostredníctvom koeficientu U. Pri malom rozdiele v hodnotách U záleží iba na vás, ktorej technológii dáte prednosť – napríklad, ak garáž slúži ako bránka na tréning vášho futbaluchtivého potomstva, je lepšie zvýhodniť pevnosť. V prípade veľkého rozdielu v tepelnoizolačných vlastnostiach je však lepšie zvoliť typ s lepšími parametrami v tomto smere, teda s nižším U.
Kvalita v detaile
Istým znakom, ktorý vypovedá o kvalite dverí, je hrúbka bočných vodiacich dráh. Ak je väčšia ako 1,5 mm, znamená to, že výrobca nešetrí na materiáli a chce, aby brána jazdila po pevnej trajektórii a tvorila čo najpevnejšiu prekážku proti nepriazni počasia aj zlodejom. Navyše, solídne vodiace dráhy a kvalitné kovanie sú jedným z predpokladov, že prevádzka brány bude tichá. Isto nechcete, aby váš neskorý nočný príchod sledovala celá ulica.
Ak chcete skúmať konštrukciu brány naozaj detailne, spýtajte sa aj na hrúbku plechu, z ktorého sú vyrobené jednotlivé sekcie. Štandardom je plech hrubý 0,45 mm, menšia hrúbka znamená menšiu tuhosť krídla, horšie ukotvenie konzol a pántov a rýchlejšie opotrebovanie spojov. Hrúbka materiálu má priamy vplyv aj na životnosť brány. Technicky zdatní záujemcovia môžu preskúmať aj to, v ktorom mieste sa do panelu montujú pánty. Zvyčajne sa tu stretávajú plechy sekcií a tvoria svojím lisovaným ohybom pevnú lištu. Do nej sa kotvia pánty, ktorými sa jednotlivé sekcie spájajú. Logické je, že tri vrstvy plechu budú držať lepšie ako dve vrstvy a plastová vložka.
Doplnky pre sekcionálne brány, ktoré zlepšujú ich fungovanie, znižujú hluk pri otváraní a zatváraní na minimum a zvyšujú bezpečnosť obsluhy na maximálnu možnú mieru. Takto vybavené garážové brány spĺňajú smernice Rady Európskej únie a podmienky CE. (foto: Jolly Joker) | ||
Robustnosť a spoľahlivosť
Materiál brány je síce podstatnou, nie však jedinou súčasťou systému. Nechajte si vysvetliť, aké kovanie sa na bráne použilo – niektoré firmy začali ponúkať pánty z nehrdzavejúcej ocele v základnej cene. Tento materiál je lepším variantom ako pozinkovaná oceľ. Aj keď z funkčného hľadiska sa veľmi nelíši – hliníkovou lyžicou sa najete rovnako dobre ako antikorovou, ale prečo si za rovnaké peniaze nekúpiť lepšiu?
Taktiež by vás malo zaujímať, ako sú dimenzované vyvažovacie pružiny, prípadne koľko cyklov otvorenia a zatvorenia garantujú. Samozrejme, túto vlastnosť ocenia skôr majitelia hromadných garáží v bytových domoch, je ale je dobré zvážiť, čo je pre vás dostatočná garancia. Bežné pružiny by mali zvládnuť až 25 tisíc cyklov a za príplatok 198 alebo 215 € môžete získať záruku na 50 a 100 tisíc cyklov. Za výmenu prasknutých pružín neskôr zaplatíte aj viac ako 400 € podľa typu a veľkosti brány (a to vzhľadom na dlhú životnosť brány môžete pri ich poddimenzovaní zaplatiť aj niekoľkokrát). Skúste si zrátať, ako často budete dvere garážovej brány otvárať. Aj keď doma nemáte hromadnú garáž, životnosť pružín sa vás týka. Solídne struny na garážovej bráne určenej do rodinného domu by mali vydržať aspoň 25 tisíc cyklov, mali by byť pozinkované alebo lakované antikoróznym náterom.