Chalúpka pod lesom alebo chata pri vode
A tak snívam často o chatě, kde spal bych jako ve vatě, kde neničí mně jehličí a kam vítr nefičí... sa spieva v jednej českej pesničke, ktorej autor asi tiež túžil po malom rekreačnom objekte niekde, niekde... Niekde, kde je dobre, niekde, kde si môže oddýchnuť od každodenných starostí, niekde, kde sa bude rád vracať.
Ak aj vy hľadáte podobné miesto, kde si budete môcť vychutnávať oddych vo vlastnom malom domčeku alebo chalupe, prečítajte si zopár informácií, ktoré vám pomôžu a poradia, na čo si dávať pozor pri výbere vhodnej lokality a pozemku.
Na samote alebo v chatovej osade
Každý z nás je iný, a preto bude mať aj odlišné požiadavky na umiestnenie vlastného rekreačného objektu – chaty či chalupy. Niektorí vyhľadávajú pokoj a samotu v nedotknutej prírode na samote, iní chcú mať chalupu čo najbližšie, a preto sa uspokoja s neďalekými chatovými osadami. Chatári, ktorí potrebujú cítiť minulosť a dejiny, sa zameriavajú na objekty, ktoré už čo-to pamätajú. Veľmi obľúbeným trendom pri chalupárčení sú opustené alebo kratšiu dobu nevyužívane rodinné domy po starousadlíkoch v rôznych dedinkách, usadlostiach a na samotách roztrúsených po celom Slovensku.
Ak plánujeme využívať rekreačnú chatu počas roka na prenájom, je dobré zvoliť lokalitu blízko rekreačného alebo turistického centra, ktoré ponúkne ubytovaným dostatok príležitostí na prázdninové a dovolenkové vyžitie. Dôležitým faktorom, ktorý môže ovplyvniť výber lokality, je charakter a stav prístupovej komunikácie. Často sa stáva, že objekt na samote je prístupný iba poľnou cestou alebo cestou tretej kategórie, ktorá nemá zabezpečenú údržbu, o zimnej ani nehovoriac, a preto je len ťažko prejazdná osobným automobilom. V takom prípade sa nám môže stať, že sa na chalupu počas zimy alebo v daždivejšom období nedostaneme, a keď, tak len po vlastných.
Na samotách a v odľahlejších kútoch sa cesty a prístupové komunikácie budovali aj na súkromných pozemkoch, pričom sa pozabudlo na zaznamenanie novej situácie do katastrálnej mapy. Pri zmene vlastníka dotknutého pozemku, na ktorom sa nachádza prístupová cesta k vašej chalupe, môže prísť k problému, keď bude nový majiteľ požadovať zrušenie komunikácie. Preto sa pri obhliadke vyhliadnutej lokality pýtajte aj na prístupovú cestu.
Nie je pozemok ako pozemok
Pri výbere lokality nezabúdajme ani na charakter a vlastnosti parcely. V podstate sa môžeme rozhodovať medzi rovinatým alebo svahovitým pozemkom. Každý má svoje výhody i nevýhody. Rovinatý pozemok sa ľahšie užíva a aj prístup býva jednoduchší. Svahovitý terén ponúka pri dobrej orientácii ochranu pred poveternostnými vplyvmi, priestor na podpivničenie stavby, ako aj príležitosť vytvoriť zaujímavú architektúru objektu. Aj keď rekreačný objekt neslúži na trvalé obývanie, neuškodí, ak budeme pozemok vyberať aj vzhľadom na orientáciu k svetovým stranám a smeru prevládajúcich vetrov.
Medzi výhodné orientácie patria južné a juhozápadné parcely v prostredí bez veľkých nárazových studených vetrov, prípadne aj na miernom svahu. Takáto výhodná orientácia spolu s kvalitnou dispozíciou domu (južná strana = okná, severná strana = plné steny), ktorú používali už naši prapredkovia, nám môžu ušetriť množstvo nákladov pri vykurovaní a prevádzke objektu. Ak zistíme prevládajúci smer vetrov, neprekvapí nás ani nepríjemný zápach z neďalekého družstva. Ani v prípade, ak kupujeme starší objekt, nezanedbajme zloženie základovej pôdy a prítomnosť, respektíve neprítomnosť podzemnej vody.
Málo súdržná pôda alebo vysoká hladina podzemnej vody nám výrazne ovplyvnia náklady na rekonštrukciu, ako aj na novostavbu. Ak chceme zistiť, na čom sme, nemusíme hneď organizovať geologický prieskum. Na začiatok stačí, ak sa prejdeme po okolí a porozprávame sa s majiteľmi susedných pozemkov. Ak nemali problémy so zakladaním a ich objekt nevykazuje trhliny spôsobené sadaním, je viac-menej pravdepodobné, že ich nebudeme mať ani my.
Zákutie s potôčikom Romanticky založeným chatárom určite poskočí srdiečko, keď zistia, že cez vyhliadnutý pozemok alebo v jeho blízkosti preteká potôčik či malá bystrina. Vodný tok na pozemku však zo sebou prináša aj negatíva. Ak potok pretína prístupovú cestu, musíme rátať s nákladmi na údržbu potoka i mostíka, prípadne jeho vybudovanie. V prípade prívalových dažďov alebo pri jarnom odmäku nám môže hroziť záplava, takže budeme musieť vytvoriť protizáplavové opatrenia, zaizolovať stavbu vzhľadom na zvýšenú vlhkosť a rátať zároveň aj s vyššou poistkou. Na druhej strane môžeme vodu z potoka využívať na polievanie záhrady alebo, pri dostatočnom prietoku, aj na výrobu elektriny.
Chalupa v chránenej časti krajiny
Ak sa rozhodneme pre výstavbu nového rekreačného objektu v chránenom území, musíme počítať s množstvom administratívnych úkonov, pretože v chránenej časti krajiny z dôvodov ochrany verejného záujmu nie sú dovolené alebo sú obmedzené určité činnosti, takže akákoľvek stavebná aktivita môže byť zakázaná alebo výrazne redukovaná.Chalupa ako pamiatkovo chránený objekt
Neopakovateľné čaro má rekreačný objekt, ktorý si už čo-to pamätá a patrí nielen vo svojom okolí k výnimočným stavbám, takže je chránený. Chalupári, ktorí vlastnia pamiatkovo chránený objekt, sa však pri jeho obnove a prestavbe môžu stretnúť s nasledovnými problémami:- Na základe zásahov pamiatkového úradu v priebehu realizácie obnovy sa niekedy menia projekty stavieb, čím sa zvyšujú náklady na výstavbu (niektoré zdroje uvádzajú navýšenie o 20 až 30 %).
- V prípade obnovy kultúrnych pamiatok dochádza v stavebnom konaní k súbehu dvoch schvaľovacích procesov (stavebný a pamiatkový) upravovaných zákonom o správnom konaní, čím sa predlžuje prípravná etapa.
- Finančne náročnejšia je realizácia stavebných zásahov umelecko-remeselného a materiálového charakteru (väčšina tradičných materiálov a technológií je ťažšie dostupná, a teda drahšia, drahšie sú aj novodobé, špeciálne pre potreby ochrany pamiatkového fondu vyvinuté materiály a technológie, drahší je aj špecializovaný a odborne kvalifikovaný personál na ich realizáciu).
- Majitelia pamiatkových objektov sú často nepripravení na časovo náročnejší proces prípravy a realizácie stavebného zásahu na pamiatkovom objekte, ktorá vychádza z neznalosti toho, čo kultúrna pamiatka predstavuje (aké sú jej komplexné kultúrne a pamiatkové hodnoty), prípadne na ďalšie problémy (nereálny odhad potrebného času a investícií).
- Nedostatočná je kvalifikačná výbava stavebných inžinierov, projektantov i bežných stavebných firiem pri aktivitách na kultúrnych pamiatkach, čím vznikajú problémy vo fáze schvaľovania projektov aj pri realizácii zásahu (dochádza k nepochopeniu a neakceptovaniu pokynov a požiadaviek pamiatkárov). K výhodám obnovy a užívania pamiatkovo chránených objektov však patria jestvujúce daňové úľavy pre tých, ktorí ich využívajú len na vlastné účely.
Susedov si nevyberiete
Výber pozemku i samotného rekreačného objektu závisí len od našich požiadaviek, čo však neovplyvníme, je výber nových susedov. Dávajme si pozor na plánovanú výstavbu v blízkosti nášho pozemku. Je dobré, ak ešte pred kúpou navštívime miestny úrad a vypýtame si informácie o plánovaných stavebných aktivitách, aby sa nám nestalo, že o niekoľko rokov budeme mať pri chalupe priemyselný park. Na dobré susedské vzťahy myslíme už od začiatku, napríklad aj tak, že budeme brať ohľad na našich susedov už počas plánovania a následnej výstavby alebo obnovy rekreačného objektu. Zamyslime sa nad tým, čo by nám prekážalo, keby sme boli na ich mieste a nesnažme sa presadzovať naše požiadavky za každú cenu. Veď dobre vychádzať so susedmi je predovšetkým na chalupe na nezaplatenie.