01. 09. 2005
Zdieľať

Rodičia s jednou dcérou bývali na sídlisku, ale čoraz viac túžili po lepšom bývaní. Muž pochádza z vidieka, kým jeho manželka je skôr typický sídliskový typ, ale obaja chcú bývať v rodinnom dome. Manželia si chceli postaviť dom tak, aby prípadne vyhovoval aj budúcej generácii. Výsledkom je dom, v ktorom je radosť bývať.

Dom pre celú rodinu

„Naše plány boli veľkolepé. Pôvodne sme napríklad chceli v dome bazén, dokonca sa s ním počítalo aj v základnom projekte, ale nakoniec nás ho priatelia pre veľkú technickú i finančnú náročnosť od neho odhovorili. Rodinná situácia nás prinútila uvažovať o bývaní najstaršieho člena rodiny. Takže na mieste, kde sa pôvodne uvažovalo o bazéne, sme zriadili samostatné bývanie pre seniora – izbu, sprchovací kút, WC, šatňu. Vysnívali sme si dom pre veľkú rodinu, pretože sme chceli bývať všetci spolu. Roky sme stavbu domu plánovali, takže s financiami nebol až taký problém, väčšinu vyriešilo stavebné sporenie,” opisuje stavebné začiatky pán domu.

Vtáčia symfónia


Dom splnených želaní

28552
Pavel Rydl

Najväčším problémom bolo zohnať stavebný pozemok. Chceli sme zostať v meste, kde sme žili. Prešli sme aj všetky okolité dediny, kde pozemky sú, a dokonca lacnejšie. Prihliadali sme aj na potreby dcéry, ktorá chodila do školy a v meste mala kamarátov. Dôležitá bola aj dostupnosť športového vyžitia a kultúry. Chceli sme bývať na pokojnom mieste, ale v meste, najlepšie na okraji. Pomohla tak trocha náhoda a na inzerát sme zohnali presne to pravé. Keď sme sem prišli prvýkrát, bolo tu len pole, ale veľmi sa nám tu páčilo. Srnky tu nebojácne behajú, výhľad máme až k lesu, je to bokom od cesty a pritom nie ďaleko na zastávku k mestského autobusu. Jednoducho je tu ako na vidieku. Ráno nás prebúdza kohútie kikiríkanie, zvon oznamuje ráno, poludnie i večer, a inak je tu ticho a pokoj. Máme radi hudbu, ale nikdy by sme si ju nepustili v záhrade. Tam počúvame zvuky prírody, je to tá najkrajšia symfónia. Vtáci tu spievajú, stromy šumia…,“ opisuje idylické bývanie pani domu.

Súzvuk s architektom


Dom splnených želaní

28553
Pavel Rydl

„Susedia začali stavať o dva roky skôr, a pretože sa nám ich dom páčil, odporučili nám ich architekta – Ing. arch. Jaroslava Němca. Spolupráca s ním bola naozaj príkladná. Našou predstavou bol rozumný dom, klasický a praktický, nič prehnané, aby sa v ňom dobre žilo. Dostali sme na vyplnenie obsiahly dotazník. Spočiatku sa nám zdalo zbytočné oznamovať, čo, kto, kedy a ako robí, ale od týchto informácií sa odvíjala celá ďalšia spolupráca. Podstatné bolo aj to, kto chce mať doma pracovňu, či pani, alebo pán domu, či si predstavujeme na prízemí jeden prepojený obytný priestor, alebo samostatné miestnosti, a ako chceme priestor členiť aj výškovo, stupňovito alebo aké nám vyhovujú okná – veľké alebo malé a tak ďalej.

Ideálny projekt


Dom splnených želaní

28559
Pavel Rydl

Približne o mesiac sme dostali na posúdenie prvé návrhy. Projekt sa nám hneď na prvýkrát zapáčil, takže úpravy neboli veľmi zásadné. Architekt rešpektoval naše predstavy a nesnažil sa za každú cenu vnucovať nám svoje vízie. Chceli sme, aby v dome bol dostatok svetla a veľké okná, výhľad do záhrady a dom otočený na juh a východ tak, aby doň celý deň svietilo slnko. To všetko v projekte bolo, aj veľká obytná miestnosť, kde sa odohráva rodinný život, k nej voľne pripojená jedáleň s kuchyňou, aby manželka mala prehľad a mohla komunikovať s ostatnými. V našom pôvodnom byte bola v kuchyni úplne bokom od diania v rodine. Chceli sme, aby aj prízemie malo sociálne zariadenie, ktoré by mohli používať hostia, lebo na poschodí sme chceli mať súkromie. Tu sa nachádza spálňa s veľkou kúpeľňou, dve ďalšie izby a otvorená terasa s úchvatným výhľadom. Dolná terasa, na ktorú sa vstupuje z obývacej izby, je krytá, takže aj keď páli slnko, je tu príjemný tieň.

Nechať si poradiť


Dom splnených želaní

28557
Pavel Rydl

Na sídlisku sme nemali ani balkón, takže viac ako dom si užívame záhradu. Milujeme slniečko, máme radi kvety a prírodu. Dopriali sme si aj prepych bazéna, ktorý sme sa rozhodli umiestniť do záhrady. Za ten čas, čo tu bývame, sme nenašli podstatnú vec, ktorú by sme chceli zmeniť. Základnú koncepciu, ktorú sme si vysnívali, sa nám podarilo zrealizovať. I niektoré ďalšie príjemné a užitočné detaily, ktoré sa nám zdali nepodstatné, a pán architekt nás o nich presvedčil. Dnes sme radi, že sme jeho rady a skúsenosti prijali, aj keď občas sme sa s ním preli a pre neznalosť videli veci inak. Napríklad veľké okno v spálni: obávali sme sa, že nám tam bude zima, ale nie je, naopak, ráno sa prebudíme a priamo z postele vidíme na trávnik, na kvety, slnko, jednoducho – príjemný začiatok nového dňa. Je to nádhera. Skôr ako sa začala samotná realizácia projektu, na odporúčanie sme oslovili stavebnú firmu Vlček. A aj tentoraz sme mali šťastnú ruku, aj táto firma odviedla kvalitnú prácu,” končí svoje rozprávanie majiteľ domu…

Súlad v interiéri


Dom splnených želaní

28554
Pavel Rydl

… a jeho manželka dopĺňa: „Keď sme dom dostavali, mali sme veľké krásne priestory – a teraz čo ďalej? V priebehu stavby sme v určitej časovej tiesni museli rýchlo vybrať dlažbu, aby ju stavebná firma položila. Vybrali sme si červenohnedú dlažbu, ale neskôr sa nám zdala príliš tmavá. Farba veľkej plochy podlahy sa v priestore výrazne presadzuje. Obrátili sme sa na dizajnérku Martu Lukešovú, aby nám pomohla vyriešiť interiéry. Mali sme dlažbu a svetlý sedací nábytok. Všetko ostatné už navrhla a obstarala ona. Zvolila farbu stien, navrhla drevené police, jedálenský stôl, stoličky a barové sedenie. Chceli sme svetlé farby a prírodné materiály. Všetko sa vyvíjalo mnoho mesiacov, viaceré kusy nábytku sme museli prácne zháňať. Vo všeobecnosti sme však mali šťastie na ľudí, s ktorými sme spolupracovali. Myslíme si totiž, že každý má robiť to, čo vie, a nebojíme sa zveriť do rúk odborníkov, veď prečo by sme si nemali dať poradiť? Dôležitá je komunikácia, zákazník musí vedieť vyjadriť svoje želania a predstavy.”

Záhrada je naša láska


Dom splnených želaní

28550
Pavel Rydl

„Autorom projektu záhrady je pán Truxa. Chceli sme obytnú, rekreačnú záhradu, ktorá nám bude poskytovať krásu i odpočinok. Pekný rovný trávnik, nejaké dreviny, nie príliš veľa listnáčov, aby lístie nelietalo do bazéna, zelené a kvitnúce kríky, rododendrony, azalky, magnólie… Dom je obklopený množstvom kvetov, na oknách sú debničky s petúniami a muškáty, na záhonoch kvitnú dálie, fuksie, margarétky… Sme tu veľmi spokojní, postavili sme si skvelý, slnečný, pohodlný a účelný dom. Nevymýšľali sme zbytočné dekorácie len pre oko, ktoré nie sú funkčné a nemajú praktické využitie. Je to dom, v ktorom sa nám dobre žije.”

Kategória: Návšteva Stavba a rekonštrukcia
Tagy: návšteva rodinný dom spln
Zdieľať článok

Diskusia