Zdroj: Martin Zeman

Drevostavba na kľúč, ktorá popiera mýty o stavbách z dreva

17. 01. 2022
Zdieľať

Napriek moderným technológiám ešte i dnes existujú mýty o stavbách z dreva. Ani majitelia pozemku v obci Klokočná pri Prahe neboli spočiatku drevostavbe veľmi naklonení. Predstavovali si, že v dome z dreva je priveľmi teplo alebo naopak zima, že ľahko môže zhorieť, poškodí ju hmyz či huby. Napriek tomu sú dnes hrdými majiteľmi „Domu so žltými oknami“, ktorý bol postavený na kľúč z masívnych drevených panelov.

Jednopodlažná stavba so sedlovou strechou pôsobí v mnohom tradične, hoci má veľa prvkov japonskej architektúry – napríklad presahy striech, ktorým v našej ľudovej architektúre hovoríme gánok. Tieto presahy jednak chránia dom pred poveternostnými podmienkami a letným prehrievaním, a jednak umožňujú vonkajšie posedenie na terase za každého počasia.

Prečítajte si tiež
Dom so zeleným srdcom: Uprostred drevostavby patio so zeleňou

K juhu sa otáča chrbtom

Avšak v jednej oblasti úplne narúša zvyky a pravidlá nielen starších, ale aj moderných domov. Stavba sa totiž neotvára na juh, ako to býva, ale
naopak – na sever. Hoci sa môže toto riešenie zdať ako veľmi zlé vzhľadom na prirodzené svetlo a teplo v interiéri, letné dni ukázali, že opak je pravdou. Vďaka tomuto riešeniu domácich neobťažuje hluk z cesty. Na sever sú orientované všetky spálne a oddychové zóny, bonusom navyše je výhľad na les.

Jednopodlažná drevostavba s presklením a japonskou záhradou

Dom je postavený na kľúč z masívnych drevených panelov. Zdroj: Martin Zeman

Žlté rámy, drevo ani kov si nevedeli predstaviť

Ďalšou zaujímavosťou sú žlté rámy okien a dverí. Stavbu oživujú, spestrujú, zároveň poukazujú na to, že v nej žijú tvorivé osobnosti so zmyslom pre vtip a netradičné riešenia. Domáci si totiž nevedeli popri drevenej fasáde, ktorú chceli, predstaviť ani drevené ani kovové rámy okien. Žlté rámy im sadli už na prvý pohľad.

Jednopodlažná drevostavba s presklením a japonskou záhradou

Žlté rámy okien a dverí stavbu oživujú, spestrujú, zároveň poukazujú na to, že v nej žijú tvorivé osobnosti so zmyslom pre vtip a netradičné riešenia. Zdroj: Martin Zeman

Živý interiér, kde sú všetci stále spolu

Pokiaľ ide o zariadenie interiéru, nebudeme ďaleko od pravdy, keď povieme, že interiér je ako živá bytosť s veľkou dávkou atmosféry a pozitívnej energie. Neexistujú tu žiadne tmavé miesta ani známky nerovnováhy. Nenájdete tu ani zbytočné chodby.

Prečítajte si tiež
Pohodlná drevostavba pre rodinu? Typový dom si upravili k maximálnej spokojnosti

Časť interiéru je otvorená až do krovu. V dome nechýba ani práčovňa. Technická miestnosť je umiestnená na poschodí, pretože ju investori považovali za zbytočnú. Bojler i rekuperácia sú umiestnené pod šikminu, kde nikomu neprekážajú a pomáhajú sušiť bielizeň.

Centrálna časť domu s krbom a kuchyňou

Centrálnu časť bytu tvoria rôzne funkcie v otvorenom priestore usporiadané okolo krbu. Zdroj: Martin Zeman

Spomienky na Japonsko i Singapur

Pre domácich majú veľkú hodnotu spomienky, ktoré si priviezli z mnohých ciest do zahraničia. V novostavbe sú stvárnené rôznymi spôsobmi – od dekorácii, cez niektoré kusy nábytku až po architektonické prvky – všetko má svoj význam. Veľké množstvo kníh umiestnili do širokej vstupnej haly riešenej taktiež na japonský spôsob.

Jedýleň s masívnym stolom v prírodnej obývačke s krbom

Jedálenskú časť charakterizuje tmavý masívny stôl s rozličnými stoličkami taktiež z dreva. Zdroj: Martin Zeman

V tejto časti sa nachádza aj herňa pre deti, detské izby sa dajú posúvacími dverami úplne otvoriť a je možné z nich priamo vojsť do záhrady. Je úžasné sledovať, koľko aktivít môžu deti robiť priamo doma. Pôsobivé je aj riešenie sieťky nad izbou, do ktorej sa dostanete po rohovom schodisku slúžiacom zároveň ako úložný priestor.

Prečítajte si tiež
Nízkoenergetická vidiecka vila pri Trnave poskytuje maximálny komfort bývania s minimálnou údržbou

Terasa z dreva garapa

Centrálnu časť bytu tvoria rôzne funkcie v otvorenom priestore usporiadané okolo krbu. Svetlá drevená kuchyňa je dotvorená viacerými zaujímavými detailmi z histórie a prírodnými textíliami.

Veľká svetlá drevená kuchyňa s drevenou podlahou

Svetlá drevená kuchyňa je dotvorená viacerými zaujímavými detailmi z histórie a prírodnými textíliami. Zdroj: Martin Zeman

Jedálenskú časť charakterizuje tmavý masívny stôl s rozličnými stoličkami taktiež z dreva. Podkrovie stavby je tiež využité – nachádza sa tu izba pre hostí s kúpeľňou. Za výbornú investíciu majitelia považujú terasu z dreva garapa, ktorá sa ani po rokoch používania nemení.

Jednopodlažná drevostavba s presklením a japonskou záhradou

Jednopodlažná stavba so sedlovou strechou pôsobí v mnohom tradične, hoci má veľa prvkov japonskej architektúry. Zdroj: Martin Zeman

RD Klokočná

architektonický ateliér: 3AE s.r.o.

lokalita: Klokočná, ČR

podlahová plocha (úžitková): 238,40 m²

zastavaná plocha: 270,00 m²

dispozícia: 6+kk / 6+1

konštrukčný systém: vrstvené drevo

súčiniteľ prestupu tepla stenou: U = 0,180 W/m²K

realizácia: 2018

Sabína Zavarská

Foto: Martin Zeman

Kategória: Návšteva
Tagy: drevostavba jednopodlažné domy nízkoenergetický dom novostavby rodinný dom záhradné jazierko
Zdieľať článok

Diskusia