26. 09. 2005
Zdieľať

Upozornenie na vstupných dverách obchodov či iných väčších budov: „Tento objekt je zabezpečený elektronickým systémom...“ si isto všimol každý. Toto „varovanie“ je určené najmä pre zlodejov a prípadného neželaného návštevníka naozaj zväčša odradí. Aj zlodej totiž vie, že zneškodniť poplašné zariadenie je takmer nemožné.

Zatiaľ čo mechanické zabezpečenie zabraňuje neoprávneným osobám dostať sa do objektu, poplachový systém na hlásenie narušenia, v staršej terminológii označovaný ako elektronická zabezpečovacia signalizácia (skratky PSN a EZS), vstupu nezabraňuje, ale naň upozorňuje. Mozgom zabezpečovacieho zariadenia je ústredňa, ktorá vyhodnocuje signály zo snímačov, a ak nie je systém vypnutý, rozhodne o vyhlásení poplachu. PSN chráni objekt snímaním a vyhodnocovaním obvodového plášťa alebo vnútorného priestoru.

Plášťová ochrana objektu


Dom pod dohľadom

30632

Základnú plášťovú ochranu zabezpečuje magnetický detektor a detektor rozbitia skla. Magnetický detektor sníma zmeny obvodového plášťa chráneného objektu. Najčastejšie ide o otvorenie dverí, prípadne okna. V štandardnej situácii po otvorení dverí detektor upozorní ústredňu a tá čaká na vypnutie systému. Ak pomocou vopred určeného číselného kódu alebo stlačením diaľkového ovládania do určeného času sa systém nevypne, ústredňa vyhlási narušenie objektu. Kvalitné akustické detektory rozbitia skla rozlíšia zvuk s takou presnosťou, že ostatné zvuky ignorujú. V tomto prípade detektor upozorní ústredňu a tá okamžite vyhlási poplach.
Na ochranu vstupov a vonkajších priestorov sa využívajú infračervené závory, ktoré reagujú na prerušenie svetelného lúča medzi vysielačom a prijímačom.

Priestorová ochrana objektu


Dom pod dohľadom

30633

Princíp priestorovej ochrany je v zistení a vyhodnotení pohybu vnútri chráneného priestoru. Tento pohyb najčastejšie zachytávajú pasívne infračervené (PIR) snímače, ktoré na základe analýzy teplôt v miestnosti určujú pohyb človeka v priestore. Ak žije v byte pes alebo mačka, nič nie je stratené, výrobcovia ponúkajú aj snímače nereagujúce na malé zvieratá.
Iným spôsobom reagujú na pohyb mikrovlnné snímače, ktoré zachytávajú rozdiel medzi vyslanou a prijatou mikrovlnnou zložkou. Ak chcete znížiť riziko falošného poplachu, je dobré zabezpečiť si tzv. duálne snímače, ktoré sa vyrábajú ako kombinácia PIR a mikrovlnného snímača alebo dvoch PIR snímačov.

Predmetová ochrana

Predmetová ochrana sa používa pri veľmi cenných predmetoch, pri ktorých je predpoklad, že sa s nimi nikdy nebude hýbať. Narušenie zachytávajú obrazové, kapacitné a tlakové snímače.

Narušenie objektu

Narušenie objektu ústredňa vyhlási sirénou, rádiovým prenosom alebo telefónnym hlásičom.


Dom pod dohľadom

30635

Cieľom sirény je silným zvukom odplašiť páchateľa a upozorniť okolie na vniknutie do objektu. Nachádza sa v objekte alebo vonku, kde ju dopĺňa intenzívny blikač. Ochranu proti poveternostným vplyvom a mechanickému poškodeniu tvorí oceľový plášť, ktorý chráni plastový kryt proti korózii. Pri moderných sirénach je samozrejmosťou vlastný vnútorný akumulátor, ktorý sa spustí vo chvíli, keď sa narušiteľ pokúsi sirénu zneškodniť vytrhnutím zo steny alebo odpojením od ústredne.
Úlohou diaľkovej signalizácie je informovať majiteľa alebo správcu objektu o narušení objektu. Hlásič je pripojený k telefónnej linke alebo GSM bráne a okamžite po spustení poplachu vyšle na zadané telefónne čísla vopred nahranú zvukovú alebo textovú správu o vniknutí do objektu.
Najvyšší stupeň zabezpečenia predstavuje prenos informácie digitálnym komunikátorom na pult centralizovanej ochrany. Strážiaca agentúra, ktorá je v spojení s ústredňou, ihneď po prijatí informácií vyrazí k napadnutému objektu.

Klasické verzus bezdrôtové systémy

Klasické systémy sú prepojené káblami, ktorými sa prenáša napájacie napätie a všetky informácie. Káble sa inštalujú pod omietkou alebo v žľaboch. Naproti tomu bezdrôtové systémy komunikujú medzi sebou rádiovo a snímače sú napojené z batérií.
Klasické systémy sú lacnejšie ako bezdrôtové a ich výhodou je, že možno kombinovať komponenty viacerých výrobcov. Musia sa však vykonávať prehliadky systému. Bezdrôtové systémy nenarúšajú inštalačné lišty a ich montáž je čistá a rýchla. Dajú sa veľmi rýchlo rozšíriť, ale prvky viacerých firiem nie sú medzi sebou kompatibilné. Oba spôsoby prenosu sú spoľahlivé, záleží len na kvalite systému, nie na type.

Výber PSN

Poplachové systémy na hlásenie narušenia zabezpečujú majetok s väčšou hodnotou, preto pri ich výbere nemožno pozerať na cenu, ale na kvalitu systému. Ešte pred kúpou PSN si treba overiť, či je výrobok náležite atestovaný. Ak systém používa rádiové alebo telekomunikačné zariadenia, musí mať atest Telekomunikačného úradu SR. Tieto atesty sú určitou zárukou kvality a výrazne uľahčujú rokovanie s poisťovňami o akceptovaní poistenia objektu. Ak teda v rámci rekonštrukcie vášho domu premýšľate nad dobrým zabezpečením svojho majetku, poplachové systémy by vo vašich plánoch rozhodne nemali chýbať. Kvalitní by mali byť nielen výrobok a predajca, ale aj montážna firma. Tá sa preukáže, že ju výrobca alebo dodávateľ PSN vyškolil na inštaláciu daného zariadenia, poskytne záruku dlhšiu než pol roka a zabezpečí potrebný záručný i pozáručný servis. Azda netreba pripomínať, že inštalovať PSN svojpomocne sa neodporúča ani zručnému domácemu majstrovi.

Kategória: Dvere, brány
Tagy: bezpečnosť ochrana zabezpečovacie systémy zabs zariadenia
Zdieľať článok

Diskusia