17. 12. 2007
Zdieľať

Majiteľov domov a bytov vedie k zadováženiu si účinného bezpečnostného zariadenia zvyčajne až smutná skutočnosť, že ich alebo ich známych vykradli. Lenže potom je už neskoro plakať nad rozliatym mliekom. Predísť podobným udalostiam pritom nie je až také zložité. Stačí sa rozhodnúť, aký druh zabezpečenia si zvoliť. Kuša sa, samozrejme, neodporúča.




Môžete si byť istí

120227

Zabezpečenie bytov a domov sa delí na dve základné skupiny – mechanické a elektronické. Prvé, do ktorého patria napríklad bezpečnostné dvere alebo mreže či fólie na oknách, má za úlohu zlodeja odradiť alebo mu sťažiť prístup do bytu. Ak však bude mať zlodej dosť času, pravdepodobne tieto prekážky prekoná. Elektronické zabezpečenie slúži zas na upozornenie, že sa niekto do bytu alebo do domu pokúša dostať, a tak zlodejovi uberá čas. Tak čo je lepšie, snažiť sa krádeži zabrániť alebo o nej včas vedieť?


Môžete si byť istí

120226

Typy mechanického zabezpečenia bytu alebo domu

Mechanické zabezpečovacie prostriedky sú spravidla prvou hradbou, ktorá stojí proti vandalom a narušiteľom súkromia. Tie základné sa používajú oddávna a ich inštalácia je pomerne jednoduchá a lacnejšia ako inštalácia elektroniky. Aj keď ktovie, či je to tak. Ide najmä o zabezpečenie dvier, okien, garážových brán a ďalších vstupných otvorov do objektu. Rozsah mechanických zábran sa odvíja aj od toho, o aký objekt ide. Dom na samote či na konci ulice bude vyžadovať iné zabezpečovacie prostriedky (aj iné prostriedky) než byt na piatom poschodí panelového domu. Môžete si vyberať:

Bezpečnostné dvere


Môžete si byť istí

120231

Sú základným prvkom každej ochrany domu aj bytu. V porovnaní s obyčajnými vstupnými dverami majú pevnú kovovú konštrukciu s celoplošným plechovým krytím, oceľovú kostru a rázvorový systém. Obyčajné dvere sa zamykajú v jednom bode, tieto sú zabezpečené minimálne na šiestich, obyčajne na desiatich až dvadsiatich miestach. K štandardu patrí tiež kvalitná bezpečnostná uzamykacia vložka odolná proti odvŕtaniu či vyhmataniu obyčajnou aj vibračnou planžetou. V ponuke je aj možnosť – napríklad v historických objektoch – prerobiť pôvodné dvere na bezpečnostné.

Pevné mreže

Patria k najlacnejším spôsobom ochrany okien a ďalších sklenených plôch. Vyrábajú sa aj rôzne ozdobné typy, aby si človek doma nepripadal ako vo väzení. Ale pozor na správnu inštaláciu – musia byť ukotvené zvnútra. Ak budú priskrutkované zvonku, ako keby ani neexistovali.

Nožnicové mreže

Ich pohyb pripomína roztváranie a zatváranie nožníc. Ak je rodina doma, mreže sa zhrnú na bočnú stranu okien a vôbec nebránia vo výhľade. Pri odchode sa zatiahnu a zamknú. Často sa využívajú na ochranu lodžií. Ale pozor, mreža môže poslúžiť ako rebrík, po ktorom sa zlodej vyšplhá o poschodie vyššie.

Rolovacie mreže

Využívajú sa zväčša na zabezpečenie komerčných objektov a sú drahšie.

Bezpečnostné fólie

Laminovaný polyesterový film hrubý 0,3 milimetra sa lepí na vonkajšie sklo z vnútornej strany. Ak zlodej okno rozbije, črepy ostanú nalepené na fólii, ktorá odolá úderom. Fóliu na okne nevidieť a ani neuberá svetlo, chráni pred UV žiarením a deti pred porezaním.

Predokenné rolety

Ako zabezpečenie slúžia len tie hliníkové, navyše s lamelami vyplnenými polyuretánom. Zlodej ich neprekopne ani neprerazí. Vyrábajú sa v mnohých farebných vyhotoveniach vrátane imitácie dreva. Sú aj výbornou ochranou pred slnkom a v zime bránia úniku tepla.


Môžete si byť istí

120232

Elektronická ochrana – systém ako stavebnica

Ešte pred niekoľkými rokmi sa náklady na elektronické zabezpečenie pohybovali v desiatkach až stovkách tisíc korún a inštalácia často vyžadovala rozkopať takmer celý byt. Dnes to už nemusí byť pravda. Podľa situácie si môžete vybrať drôtový alebo bezdrôtový systém – ak staviate dom, nebude problém k ostatným inštaláciám pridať aj káble zabezpečovacieho systému. Ak však už bývate, asi by vám nebolo pre pár drôtov príjemné mimo plánu omietať a maľovať. Základom bezdrôtového elektronického systému je bezdrôtová súprava, ktorá komunikuje so strážnymi snímačmi. Montáž je rýchla a bez väčších zásahov do interiéru.


Môžete si byť istí

120235

Drôtové a bezdrôtové systémy sa dajú aj kombinovať – základom hybridného zabezpečenia môže byť klasická drôtová ústredňa s bezdrôtovou nadstavbou, umiestnená v pivnici, alebo v priestoroch, ktoré vedenie káblov nenaruší. Obytné priestory sa môžu chrániť bezdrôtovo. Drôtový variant je lacnejší a bezpečnejší, bezdrôtový zas v istom zmysle zraniteľnejší (na zabezpečenie domu alebo bytu však bez problémov postačí) ale v mnohých prípadoch lákavejší – každý má svoje výhody aj nevýhody.


Môžete si byť istí

120237

Bežný elektronický zabezpečovací systém obsahuje riadiacu ústredňu, telefón, ovládaciu klávesnicu, vnútornú sirénu, signalizáciu otvárania dvier a zvonček. Súčasťou je aj magnetický senzor otvárania dvier a pohybový snímač. Do veľkých bytov a domov netreba kupovať niekoľko súprav. Stačí tú základnú doplniť ďalšími snímačmi. Pri klasickom systéme sú zariadenia podstatne lacnejšie, viac si však priplatíte za prácu, pri bezdrôtovom sú náklady na montáž zanedbateľné, samotné zariadenia sú však podstatne drahšie. Za bezdrôtový magnetický snímač otvorenia okna alebo dvier zaplatíte asi 900 Sk, pri klasickej verzii je to približne 300 Sk. Túto sumu treba vynásobiť počtom okien a dvier.


Môžete si byť istí

120233

O niečo drahšie sú detektory trieštenia skla. Bezdrôtové stoja približne 3 000 Sk, klasické asi 700. Jeden však ustráži viac sklenených tabúľ. Inštalujú sa zvyčajne na stenu oproti oknám. Základným prvkom elektronického zabezpečenia je senzor pohybu za približne 1 600 Sk (klasický stojí okolo 400). Má dosah až 12 m. Väčšinou stačí jeden až dva do miestnosti. Na základnú ústredňu možno napojiť aj ďalšie bezpečnostné prvky, napríklad senzor dymu alebo úniku plynu.

Najjednoduchšie klasické zabezpečenie bežného bytu sa môže zmestiť pod 10 000 Sk (aj s prácou), bezdrôtový systém bude asi o polovicu drahší. Elektronicky zabezpečiť veľký byt stojí približne od 20 000 do 100 000 korún – záleží na požiadavkách majiteľa, ale aj na mieste, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Napríklad pri individuálnom nastavení nebudú snímače reagovať na to, že v byte ostáva cez deň mačka alebo pes, a nebudú vyvolávať plané poplachy.


Môžete si byť istí

120239

Keď nastane poplach

Ak sa zlodej pokúsi otvoriť dvere alebo rozbije okno, riadiaca ústredňa automaticky informuje majiteľa krátkou textovou správou priamo na mobil alebo vopred nahratým odkazom. Aký má však správa význam, keď sa človek nachádza ďaleko od domu? Elektronické bezpečnostné zariadenie sa preto odporúča napojiť na pult centrálnej ochrany v niektorej z bezpečnostných agentúr. Cena za ochranu súkromných objektov v posledných rokoch významne klesla a začína sa od niekoľkých stoviek korún za mesiac.

Konkrétna sadzba však závisí od viacerých faktorov – napríklad či je objekt kontrolovaný priebežne, alebo len v istých intervaloch. Správu možno poslať aj na viac telefónnych čísel a niekto zo susedstva môže byť na mieste už o pár minút. Signál tiež možno preniesť na vonkajšiu alebo vnútornú sirénu (stojí zhruba od 1 500 Sk). Sirény sú chránené proti napadnutiu, takže pri ich poškodení riadiaca ústredňa upozorní, že sa niečo deje. Majiteľ alebo bezpečnostná agentúra dostanú informáciu o narušení priestoru ešte skôr, ako sa zlodej začne dobýjať dovnútra a rozbije okno alebo zničí drahé vchodové dvere.


Môžete si byť istí

120230

Ochráni elektronika byt najlepšie?

Najjednoduchším zariadením proti zlodejom je inteligentný časový spínač, ktorý vie zapnúť televíziu, rozhlas alebo svetlo, a tak vzbudzuje dojem, že ste doma. Najlacnejšie spínacie hodiny sa dajú kúpiť už za niekoľko sto korún. Lacným variantom ochrany sú aj svetlá s priestorovými senzormi pred vchodovými dverami. Základom kvalitnej ochrany by mali byť, napriek všetkým moderným systémom, v každom prípade bezpečnostné dvere.

Podľa štatistík ministerstva vnútra sa totiž takmer polovica zlodejov dostane do bytu práve hlavným vchodom. Konštrukcia bezpečnostných dvier spočíva v sústave oceľových výstuh a vnútorného uzamykacieho systému. Väčšina modelov bezpečnostných dvier navyše ponúka aj protipožiarny efekt. Komu sa zdajú bezpečnostné dvere príliš drahé, môže využiť napríklad bezpečnostné zámky, cylindrické vložky, kovanie, závory a prostriedky proti vysadeniu dvier z pántov. Tie možno zadovážiť za niekoľko sto korún.


Môžete si byť istí

120240

Varovanie pred ohňom

Elektronické zabezpečovacie systémy sú štandardne vybavené prístrojmi, ktoré chránia pred nebezpečenstvom požiaru alebo výbuchu. Patria sem predovšetkým ionizačné, optické alebo tepelné požiarne snímače. Štandardne majú zabudovanú sirénu, ktorá v prípade nebezpečenstva varuje obyvateľov. Ak sa používa v byte pri varení alebo na vykurovanie plyn, možno si zaobstarať detektor úniku plynu. Najmodernejšie typy rozpoznajú všetky druhy výbušných plynov a v prípade zvýšenej koncentrácie aktivujú zabezpečovací systém. Súčasne signalizujú nebezpečenstvo sirénou a dokážu uzavrieť aj prívod plynu.

Trezor – dobrá ochrana

Na ochranu dôležitých dokumentov, peňazí, liekov, zbraní, zbierok, elektronicky spracovaných dát alebo drahých šperkov si možno zadovážiť trezor. Dnes to už nie je nijaký luxus. Pre firmy môže byť otázkou existencie odcudzenie alebo zničenie ich elektronických dát, rovnako ako pre jednotlivca strata rozpísanej knihy, vedeckého výskumu alebo dlhodobo vedeného účtovníctva.


Môžete si byť istí

120262

Mechanické verzus elektronické zabezpečenie

Čo je teda lepšie? Mechanické prostriedky nie sú schopné chránené objekty zabezpečiť absolútne. Preto sa oceňuje predovšetkým ich spomaľovací faktor, ktorý naznačuje, ako dlho dokážu dvere, mreže či okná odolávať hrubému násiliu spôsobenému kladivom, kliešťami alebo heverom v rukách zlodeja. Elektronické zabezpečenie zas nezabráni vlámaniu. Preto sa stále viac odporúča doplniť mechanické zabezpečenie o zabezpečenie elektronické, ktoré odhalí prípadné vniknutie do bytu alebo objektu a vyšle signál na pult centrálnej ochrany. Tam operátor vyhodnotí situáciu a pošle na miesto zásahovú skupinu. V lepšom prípade zlodeja dolapia. Na jedno zabezpečenie sme možno trochu zabudli – dobré poistenie nesklame. Takže nakoniec zisťujeme, že najlepšia je trojkombinácia.






Poistenie domácnosti pri vyššom stupni zabezpečenia
Napriklad v Českej poisťovni – Slovensko, a. s., (ďalej ČPS) pri poistení zariadenia domácnosti si poistnú sumu určuje klient. ČPS nestanovuje poistnú sumu klientovi podľa spôsobu zabezpečenia, ale necháva na poisteného, aby si poistil svoj majetok v zodpovedajúcej výške podľa vlastného uváženia. Až spôsob zabezpečenia na základe prekonaných prekážok určuje výšku poistného plnenia. To znamená, že vyšší stupeň zabezpečenia prináša klientovi možnosť vyššieho plnenia pri poistnej udalosti.

Príklad:
Pri zabezpečení domácnosti dverami uzamknutými cylindrickou vložkou alebo bezpečnostnou visacou zámkou bude výška odporúčanej poistnej sumy a nasledujúceho poistného plnenia maximálne do 500 000 Sk. Ak bude domácnosť zabezpečená bezpečnostným uzamykacím systémom a prídavnou zámkou a všetky inštalované zámky boli v čase poistnej udalosti uzatvorené, môže byť poistné plnenie až vo výške 1 250 000 Sk. Pri napojení EZS (elektronického zabezpečovacieho systému) na pult civilnej ochrany sa zvyšuje príslušný limit plnenia trojnásobne.

Kategória: Dvere, brány
Tagy: bezpečnostná zámka detektor pohybu dvere dvr
Zdieľať článok

Diskusia