5 dôvodov, prečo nezabúdať na pravidelnú prehliadku kotla

29. 12. 2020 Zdieľať

Autorizovaného servisného technika zavolajte aspoň raz za rok. Ušetríte tak na opravách a závady odhalíte skôr. Pre aké ďalšie dôvody nechať kotol pravidelne skontrolovať? Dozviete sa v článku.

Neplytváte energiou a peniazmi

Neustálym spaľovaním a opotrebovaním sa účinnosť kotla znižuje. Zabrániť tomu však môžete vďaka pravidelnej servisnej prehliadke. Počas nej vám technik skontroluje kotol a jeho fungovanie prispôsobí tak, aby vám prinášal čo najvyššiu účinnosť.

V praxi to znamená, že skontroluje spaľovanie, preverí dôležité komponenty a v prípade potreby ich vymení. Nakoniec bude kotol opäť fungovať, ako keď ste ho kúpili. A to nie je všetko. Vďaka prehliadke bude kotol znova využívať palivo čo najefektívnejšie a vy nebudete plytvať ani energiou, ani peniazmi.

vykurovacie zariadenia Immergas

Zdroj: Immergas.com

Závadu odhalíte skoro a ušetríte tak na opravách

V prípade, že si necháte kotol pravidelne skontrolovať, je väčšia pravdepodobnosť, že závadu odstránite rýchlo a jednoducho. Naopak, ak sa kvôli zanedbanej prehliadke závady zhoršia, môže vás to vyjsť draho. A to doslovne. Nechajte si teda kotol pravidelne skontrolovať, pretože sa vám tak podarí odhaliť závadu čo najskôr.

Do budúcna navyše predchádzate ďalším opravám, a tým šetríte peniaze. V najhoršom prípade sa môže stať, že kvôli zanedbaným poruchám budete musieť vymeniť celý kotol. A ten už stojí viac ako hocijaká oprava.

50 eur v peňaženke

Zdroj: Shutterstock.com

Udržujete platnosť záruky

Keď si kúpite nový kotol, dostanete naň záruku. Pri kondenzačných kotloch od Immergasu platí záruka až 5 rokov na celý kotol. Aby ste si záruku mohli uplatniť po celú dobu, musíte si nechať skontrolovať kotol každý rok.
Samozrejme, aby kotol slúžil čo najdlhšie, musíte sa oň starať aj vy. A to napríklad aj tým, že ho necháte pravidelne skontrolovať.

servisná prehliadka kotlov

Zdroj: Immergas.com

Ak prehliadky zanedbáte, hrozí vám, že záruka zanikne. Niektorí dodávatelia totižto záruku poskytujú len za predpokladu, že majiteľ nechá kotol každoročne skontrolovať autorizovanému servisnému technikovi. Aby ste o túto možnosť neprišli, robte to aj vy.

Ste v bezpečí

Zo zle zabezpečeného kotla s poruchami môže unikať palivo (napríklad plyn) alebo oxid uhoľnatý, ktorý vzniká pri nesprávnom spaľovaní. V najhoršom prípade môže dôjsť k výbuchu či požiaru. Vtedy už nejde o peniaze, ale o zdravie a bezpečnosť vašej rodiny. Preto vám radíme, aby ste si kotol minimálne raz za rok nechali preveriť.

kondenzačný kotol Immergas

Zdroj: Immergas.com

Dodržujete zákon

Vedeli ste, že aj zákon nariaďuje pravidelnú servisnú prehliadku kotla? Jeho zámerom je podnecovať majiteľov, aby kúrili čo najefektívnejšie, nevypúšťali do ovzdušia viac emisií a, samozrejme, aby nijako neohrozovali domácnosť. Zákon o vykurovacích a klimatizačných systémoch uvádza presne, kedy máte servisnú prehliadku vykonať nariaďuje vykonať servisnú prehliadku každý rok.

Ako sme však spomínali vyššie, servisná prehliadka je dôležitá z viacerých dôvodov. Keď ju budete absolvovať pravidelne, predlžujete životnosť kotla, šetríte peniaze aj energiu a taktiež udržujete domácnosť v bezpečí.

Zdroj: PR článok IMMERGAS EUROPE S.R.O

Kategória: Energia
Tagy: kondenzačné kotly kotly vykurovacie systémy
Zdieľať článok