Zdroj: Protherm

Máte starý kotol? Teraz je správny čas na výmenu

24. 08. 2021
Zdieľať

Nečakajte, kým starý kotol doslúži a nechá vás v štichu v tú najnevhodnejšiu chvíľu. Mimo vykurovacej sezóny je ten správny čas poobzerať sa po novom – účinnejšom, úspornejšom a bezpečnejšom. Na čo pri tom pamätať?

Radí odborník Milan Mach, technický špecialista značky Vaillant 

Ak váš pomaly dosluhuje, nečakajte s jeho výmenou, kým úplne nevypovie poslušnosť. Určite by to totiž znamenalo váš diskomfort – či už na dlhší, alebo na kratší čas. Keď navyše vymeníte asi 20-ročný klasický plynový kotol za nový kondenzačný, vďaka jeho efektívnejšiemu fungovaniu môžete spotrebovať až o 30 % menej plynu. Samozrejme, konkrétna výška úspory závisí od viacerých faktorov. Či ste doteraz kúrili kotlom na tuhé palivá alebo plynovým, pri výbere nového spotrebiča by ste mali pamätať na týchto šesť vecí.

Poraďte sa s odborníkom

Môžete sa obrátiť na servisného technika, ktorý sa vám staral o starý kotol, alebo vyhľadať overenú montážnu firmu z vášho regiónu. Výber vhodného riešenia totiž závisí od tepelných strát, a tie by sa mali znovu prepočítať.
Je to dôležité najmä vtedy, ak v dome alebo byte prebehla rekonštrukcia,
v rámci ktorej sa napríklad vymenili okná alebo radiátory, zateplila sa fasáda či strecha, prípadne ste urobili prístavbu. Odborník zohľadní veľkosť vykurovaného priestoru, počet osôb v domácnosti a tiež to, či sa bude kotol využívať aj na prípravu teplej vody (či bude vhodný prietokový ohrev, zabudovaný alebo externý zásobník teplej vody).

Kotol ecoTEC plus v technickej miestnosti

Zdroj: Vaillant

Vaillant ecoTEC plus (10 – 35 kW) je inovovaný kondenzačný kotol s praktickým plochým tvarom a s novými vlastnosťami i funkciami. Predstavuje univerzálne riešenie pre jedno- aj viacgeneračné domy, pričom je pre domácnosti výbornou voľbou vďaka optimálnemu pomeru ceny a výkonu. S technológiou IoniDetect automaticky rozpozná výkyvy zloženia plynu, dokáže sa im prispôsobiť, a preto pracuje vždy najefektívnejšie. 

Pozor na správny výkon

Ak vám doslúžil klasický plynový kotol, na výmenu už podobný nekúpite. Keďže tieto zariadenia boli energeticky nehospodárne, od septembra 2015 obmedzila ich predaj v EÚ smernica ErP. Môžete ho nahradiť úspornejším kondenzačným plynovým kotlom, no je veľmi dôležité, aby mal správny výkon. Ak sa totiž navrhne príliš vysoký výkon, kotol bude cyklovať (vypínať a zapínať), čo sa odrazí na jeho životnosti. Ak bude výkon prinízky, vašu domácnosť dostatočne nevykúri. Výkon preto podrobne konzultujte s odborníkom. Kvalitný kotol by mal tiež pracovať s čo najvyššou účinnosťou pri regulovanom výkone v rozsahu 12 až 100 %. Veľkú časť vykurovacej sezóny totiž stačí kúriť len asi na polovicu až štvrtinu plného výkonu kotla, preto je úsporná prevádzka pri nižšom výkone dôležitá.

Závesný alebo stacionárny?

Rozdiel je napríklad vo veľkosti a hmotnosti. Závesné kotly sú ľahšie, takže ich možno nainštalovať aj v horšie dostupných priestoroch a na ktoromkoľvek poschodí. Stacionárne kondenzačné kotly ponúkajú niektorí výrobcovia v balíčku s príslušenstvom, ktoré uľahčí výmenu starého kotla za nový. Niektoré kondenzačné kotly sú vhodné aj do starých systémov s veľkým objemom vykurovacej vody, majú totiž veľký prierez rúrok výmenníka. Nie je potom potrebné meniť hydraulické pripojenia a pridávať dodatočné príslušenstvo, čo zrýchľuje inštaláciu a šetrí náklady.

Kondenzačný kotol Buderus

Zdroj: Buderus

Logamax plus GB192 je kondenzačný kotol TOP-kategórie značky Buderus. Okrem nadčasového dizajnu – predný panel je z tvrdeného čierneho či bieleho skla s dotykovým ovládaním, má i skvelé technické vlastnosti. Vnútro kotla je úplne izolované, nie je teda vôbec počuť, keď je zariadenie v prevádzke. Pri výmene v dome či v byte nie sú nutné žiadne zbytočné úpravy. Kvalitu ocení i servisný technik, ktorý sa všade ľahko dostane. Servis je tak urobený rýchlejšie a lacnejšie.

Nezabudnite na regulátor

Spolu s kotlom si vyberte aj ekvitermickú reguláciu. Výstupná teplota vody z kotla sa pri nej reguluje nielen na základe vonkajšej teploty, ktorú sníma exteriérový senzor, ale aj podľa požadovanej teploty vo vykurovanom priestore a času potrebného na jej dosiahnutie. Inteligentný ekvitermický regulátor sa spolu s časovým programovaním (napr. režimy deň/noc) automaticky postará o efektívne a úsporné manažovanie celého systému vykurovania aj prípravy teplej vody. A ak si dáte nainštalovať diaľkové riadenie s internetovým modulom, regulátor zabezpečí ovládanie systému na diaľku cez aplikáciu a smartfón či tablet.

Výkon nového kotla by mal zodpovedať podmienkam konkrétnej domácnosti, jeho parametre preto prekonzultujte s odborníkom. Príliš silný kotol sa často spína, čo sa odrazí na jeho životnosti, navyše tak nepracuje v optimálnom – najúspornejšom režime. Naopak, slabý kotol dom či byt nevykúri.

Nejde len o kotol

Výmena kotla by mala byť príležitosťou na kontrolu celého vykurovacieho systému a na jeho údržbu. Kotol je totiž súčasťou tohto systému, ktorý by mal fungovať ako celok. Jednou z častých chýb je, že sa pred inštaláciou nového kotla zanedbá vyčistenie vykurovacej sústavy. Kaly z radiátorov sa potom hromadia v novom vykurovacom zariadení, čo sa odrazí na vyšších nákladoch na údržbu. Preto treba vodu z vykurovacieho systému vypustiť, potom systém chemicky prečistiť a napustiť novú vodu. Pred kotol si treba dať namontovať magnetický filter, ktorý nečistoty zachytí.

Dôležitou súčasťou vykurovacieho systému sú tiež radiátory, preto treba zhodnotiť aj ich stav, prípadne zvážiť výmenu. Moderné kondenzačné kotly totiž pracujú najúspornejšie pri nižších teplotách vykurovacej vody (približne do 56 °C), staršie radiátory však bývajú konštruované na vyššie teploty. Ďalšou možnosťou je celková rekonštrukcia systému na podlahové vykurovanie, pri ktorom sa používa vykurovacia voda s teplotou pod 40 °C.

Pozor, tieto rady platia pri výmene starého kotla za nový! Ak vyberáte kondenzačný kotol do novostavby, nastáva celkom iná situácia. Nové rodinné domy už totiž musia splniť požiadavky energetickej triedy A0, čo v praxi znamená, že kondenzačný kotol budete musieť skombinovať s ďalšími zariadením, napríklad so solárnymi kolektormi, fotovoltikou, kozubom alebo riadeným vetraním s rekuperáciou.

Kondenzačný kotol Protherm

Zdroj: Protherm

Protherm Tiger Condens (20 alebo 30 kW, A) je závesný kondenzačný kotol určený do bytov, domov či dvojdomov, ale aj do dvoch bytových jednotiek naraz. Zabezpečí vykurovanie a vďaka dvom zabudovaným 21 l zásobníkom teplej vody aj komfort v kuchyni i kúpeľni. Dosahuje väčšiu úsporu a nižšie emisie tým, že spaľovanie automaticky prispôsobuje aktuálnemu zloženiu plynu. 

Čo s komínom?

Odborník by mal posúdiť aj to, či bude potrebné upraviť odvod spalín z kotla. Musí skontrolovať pôvodný dymovod a rozhodnúť, či sa dá použiť. Ak je potrebná výmena, najlepšie je zvoliť komín, ktorý je certifikovaný na vlhkú kondenzačnú prevádzku. Výhodou pritom je, ak dokáže nielen odvádzať spaliny, ale aj privádzať vzduch na horenie. Na odvod spalín od plynových kondenzačných spotrebičov sa okrem keramických používajú aj kovové komíny, ktoré sú obdobou plastových riešení, vďaka svojej konštrukcii a materiálu však lepšie odolávajú vetru i snehu. Sú teda lepšou alternatívou pri požiadavke na vyššie vyústenie nad strechou tak, aby ju nepoškodil kondenzát zo spalín.

Komín

Zdroj: Schiedel

Keramický komín Schiedel ABSOLUT je certifikovaný na kondenzačnú prevádzku so zvýšenou vlhkosťou. Pri priemere vložky 12 a 14 cm umožňuje prívod vzduchu do kotla a bez ďalšieho vložkovania bezpečne odvádza spaliny na strechu. Výhodou tohto riešenia je zachovaná tesnosť stavby, keďže na rozdiel od bežných komínov nemá Schiedel ABSOLUT mriežku v päte. Môžete tiež kedykoľvek v budúcnosti zmeniť typ spotrebiča a paliva, napríklad prejsť z plynu na pelety, bez finančne náročných úprav. 

Pripravila: Erika Kuhnová, odborná spolupráca Vaillant

Foto: Vaillant, Protherm, Buderus, Schiedel

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Energia
Tagy: komín kondenzačné kotly kotly ohrev vody teplá voda vykurovanie výmena
Zdieľať článok

Diskusia