Zdroj: Schiedel

5 vecí, ktoré by ste mali zvážiť pri výbere krbu alebo kachlí

15. 10. 2020
Zdieľať

S predstavou ideálneho domu sa väčšine z nás spája aj obraz relaxovania pred krbom a príjemné teplo z ohňa. Skôr než padne definitívne rozhodnutie o kúpe krbových kachlí či stavbe krbu, by ste však mali zvážiť niekoľko dôležitých faktov.

Pre tých, ktorí chcú spojiť romantický pohľad do plameňov s úsporným spôsobom vykurovania, sú najčastejšou voľbou krbové kachle alebo krb s krbovou vložkou. Možností, ako úsporne vykúriť dom drevom, je síce viacero, napríklad hypokaustová pec je na to perfektná, no krb a kachle majú oproti ostatným niekoľko neodškriepiteľných výhod.

V prvom rade je to výhľad na oheň, ktorý je naozaj silným argumentom, no zaváži aj podstatne jednoduchšia realizácia (s čím súvisí aj jej rýchlosť a cena) a omnoho nižšie nároky na priestor. Pozrime sa teda podrobnejšie práve na tieto dve možnosti.

Pri výbere nezabudnite na jeden dôležitý fakt – či už ide o krb, alebo o krbové kachle na drevo, znamená to teplo a svetlo za každých okolností. Akýkoľvek iný spotrebič imitujúci krbové teleso, napríklad plynový krb, nie je nezávislý a potrebuje dodávať energiu zo siete.

Maroš Plško, Schiedel

1. Vhodný typ

Pri výbere krbovej vložky alebo krbových kachlí by ste sa mali oboznámiť s ich vlastnosťami a parametrami. Správne rozhodnutie pritom závisí od viacerých faktorov, napríklad aj od toho, či je dom starý alebo nový. Do nových, kvalitne zateplených a utesnených domov sú vhodné najmä zariadenia s vyššou akumulačnou schopnosťou. Do súčasných stavieb totiž stačí dodávať menej tepla a tepelný výkon bežných krbov a kachlí je na ne privysoký. Na jeho zníženie na potrebnú hodnotu sa preto používa akumulačná hmota – tým, že sa do nej teplo z horiaceho ohňa naakumuluje, jeho odovzdávanie sa rozloží na dlhší čas a tepelný výkon sa tak zníži na prijateľnú úroveň. Navyše, vďaka tomu treba aj menej často prikladať.

Prečítajte si tiež
Kozubové vychytávky, o ktorých ste možno nevedeli
Krbové kachle na palivové drevo

Krbové kachle na palivové drevo Haas & Sohn Leonnie spĺňajú triedu energetickej náročnosti A+ a sú vhodné na vykurovanie priestoru do objemu 126 m³.Zdroj: Hornbach

Ďalšou možnosťou, ktorá láka najmä tých, ktorí chcú krbom vykúriť celý dom, sú zariadenia s teplovodným výmenníkom – v ňom sa ohrieva voda, ktorá sa využíva vo vykurovacom systéme. Na priame sálavé vykurovanie miestnosti sa teda používa len časť tepla, zvyšok sa odovzdáva vode v zabudovanom výmenníku. Vyzerá to ako skvelý nápad, no toto riešenie má svoje úskalia. Napríklad sa budete musieť naučiť v krbe kúriť podľa toho, aká je potreba teplej vody v systéme, čo určite nie je jednoduchá úloha.

Ako upozorňuje Maroš Plško z firmy Schiedel, problémom pri kúrení drevom je nemožnosť plynulej modulovanej regulácie. „Ak napríklad budete chcieť mať častejšie príjemne teplo pred krbom, možno raz za dva-tri dni, a máte podlahovku, pravdepodobne nestihnete minúť všetku zohriatu vodu z akumulačnej nádoby a časť z nej budete musieť vypúšťať,“ vysvetľuje.

2. Vzhľad a veľkosť

Moderný alebo tradičný dizajn? Čierne alebo farebné kachle? Kovové alebo s kamenným obkladom? Dizajnových možností je mnoho a ponuka je v tomto smere naozaj široká. Vybrať si „pekné“ však nestačí. Všetky kachle alebo krby majú aj svoje rozmery a tie sú pri výbere dôležité. Premyslite si teda, kde budú umiestnené, a berte do úvahy aj veľkosť miestnosti.

„Krbár sa zrejme poteší, ak si vyberiete veľkú krbovú vložku s veľkou plochou, veľkým výkonom, a samozrejme, s veľkými nákladmi, ale do malej obývačky patrí malý spotrebič,“ upozorňuje Maroš Plško.

„Nezabudnite, že potrebujete miesto aj na palivo, i keď dnes je už štandardom drevo s dĺžkou 25 cm a nie polmetrové polená alebo siahovica,“ dodáva.

K nezanedbateľným „veľkostiam“ patria aj rozmery skla, kúreniska a popolníka – od nich závisí váš výhľad na oheň, množstvo a veľkosť priložených polienok aj to, ako často bude potrebné vysýpať popol. A keď sme už pri praktických „drobnostiach“ – vyskúšajte si aj manipuláciu s pohyblivými časťami a uprednostnite spotrebič s tzv. oplachom skla, ktoré tak stačí čistiť len asi raz za týždeň.

Akumulačné krbové kachle

Akumulačné krbové kachle Romotop LAREDO AKUM majú regulovateľný výkon 2 – 6,5 kW, centrálny prívod externého vzduchu a akumulačnú hmotu, ktorá pomáha zhodnotiť teplo uvoľnené pri horení. Zdroj: Romotop

3. Umiestnenie a súvislosti

Umiestnenie krbu či kachlí je v každom prípade spojené s polohou komína, pri rekonštrukcii teda máte možnosti viac-menej dané. Je pritom dôležité overiť si vopred, či máte vhodný komín, prípadne ho vhodne upraviť (nadstavať, vyfrézovať, vyvložkovať…).

Chybne fungujúci komín znamená totiž v horšom prípade riziko požiaru, no stačí aj to, že nebude „ťahať“, a máte po radosti z nového krbu. A ak je v dome komín iba s jedným prieduchom, ktorý sa využíva pre vykurovací kotol, ste v rovnakej situácii, ako keby ste komín nemali. Do jedného prieduchu sa totiž nesmie napojiť vývod z plynového kotla aj zo spotrebiča s otvoreným ohňom.

Prečítajte si tiež
Aký kozub vybrať do zatepleného domu?

V novostavbe máte všetky možnosti otvorené, plánovať však treba už vo fáze projektovania domu. Krb či kachle môžu stáť pri stene, v rohu alebo uprostred miestnosti tak, aby priestor rozčlenili na zóny s rôznymi funkciami. V takom prípade sú veľmi efektné krby s rohovými dvierkami alebo so sklom na protiľahlých stranách, takže si môžete pohľad na oheň užívať na rôznych miestach. Ak má obytný priestor vhodnú dispozíciu a krb alebo krbové kachle sú vhodne umiestnené, dokážu vykúriť v podstate celý dom bežnej veľkosti. Pri takejto požiadavke je však návrh naozaj úloha pre skúseného odborníka.

V okolí krbu a kachlí počítajte s nehorľavou podlahou, izolačnými prvkami a dostatkom voľného priestoru okolo. Kachle sa umiestňujú aspoň 20 cm od steny, vzdialenosť od horľavých materiálov by mala byť 80 cm.

Nehorľavá podlaha alebo podložka by mala siahať min. 50 cm pred predný okraj ohniska a 30 cm do bokov. Najmä na poschodí je potrebné uvažovať aj o hmotnosti vykurovacieho spotrebiča a posúdiť zaťaženie v mieste jeho osadenia.

4. Správny výkon

Primeraný výkon krbu či kachlí sa určuje na základe energetickej náročnosti stavby (tepelnej straty) a veľkosti vykurovaného priestoru. Na približný odhad stačí vynásobiť objem vykurovaných miestností a hodnotu tepelnej straty. Vyjde vám údaj v kW, podľa ktorého si môžete vyberať krb alebo kachle s vhodným výkonom. Aby ste mali približnú predstavu – v súčasných novostavbách je to obvykle 3 – 8 kW.

„Potrebné je pritom sledovať nielen nominálny výkon, ale aj regulačné rozpätie. Kvalitné vykurovacie zariadenie by malo fungovať správne aj pri nízkom výkone, keď sa do spaľovacej komory privádza málo vzduchu,“ pripomína Veronika Bášti zo spoločnosti Thorma.

Do úvahy však treba brať aj to, či chcete krb alebo kachle používať ako hlavný zdroj tepla, alebo len na príležitostné prikúrenie – od toho závisí, akú časť tepelných strát je potrebné týmto zariadením pokryť.

Podľa Veroniky Bášti je preto najlepšia cesta poradiť sa o výbere s odborníkom zo špecializovanej firmy: „Predídete tak nepríjemnostiam či škodám, ktoré môžu byť dôsledkom nesprávneho rozhodnutia. Iba tak si budete môcť užívať príjemné teplo aj pohľad na horiace polená.“

Elegantné krbové kachle

Elegantné krbové kachle THORMA ATIKA Extra s výkonnom 7,5 kW sú určené na spaľovanie dreva alebo brikiet. Zdroj: THORMA Výroba

5. Tesnosť

Ďalším dôležitým kritériom pri výbere by mala byť tesnosť spotrebiča. „Do dnešných novostavieb by sa mali montovať len tesné zariadenia s napojením na externý prívod vzduchu, teda také, ktoré berú vzduch na svoju prevádzku z exteriéru, nie z interiéru,“ zdôrazňuje Maroš Plško.

A prečo je dôležité, aby boli kozub a kachle tesné? „Pretože dnes staviame tesné domy a riadené vetranie s rekuperáciou sa stáva štandardom. V dome s riadeným vetraním spôsobí netesný spotrebič nerovnováhu, navyše vetranie môže ťahať dym a spaliny do interiéru, a to určite nikto nechce. Na tesnosť si treba dať pozor aj v súvislosti s digestorom – ak nie je recirkulačný, môže pri netesnej krbovej vložke spôsobiť rovnaký problém so spalinami,“ upozorňuje Plško.

Externý prívod spaľovacieho vzduchu (CPV) je vlastne potrubie, ktoré do kachlí alebo krbovej vložky privádza vonkajší vzduch.

„Vzduch z vonkajšieho prostredia sa v kozube najprv predhreje, aby nedochádzalo k ochladzovaniu spaľovacej komory, a následne sa privádza ako primárny alebo sekundárny vzduch do ohniska,“ vysvetľuje Veronika Bášti. Vzduch na spaľovanie sa môže privádzať napríklad z pivnice či povaly, prípadne možno prívod umiestniť na fasádu, veľmi elegantným riešením však je privádzať ho komínom.

Prečítajte si tiež
Inšpirujte sa kozubmi na 7 spôsobov a spoznajte aktuálne možnosti na trhu!

„Na to je potrebné vybrať si zodpovedajúci komín, teda taký, ktorý má aj funkciu prívodu vzduchu. Mal by mať tiež izolovanú šachtu, čím sa predíde problémom s kondenzáciou teplého a vlhkého interiérového vzduchu na chladnom povrchu šachty, ktorou prúdi studený vzduch privádzaný z exteriéru,“ objasňuje zástupca firmy Schiedel.

Odborník radí

Aký je medzi nimi rozdiel?

  • Krbové kachle sú samostatne stojaci spotrebič, ktorý si jednoducho priveziete z obchodu, pripojíte ho dymovodom ku komínu a kúrite. Nezabudnite však dodržať bezpečnostné opatrenia, ku ktorým patrí aj nehorľavá podlaha, napríklad sklenená podložka. Taktiež inštaláciu krbových kachlí by ste mali nechať na odborníka.
  • Krb s krbovou vložkou znamená pri realizácii obstavanie krbovej vložky, teda jej obmurovanie, prípadne aj obloženie. Aj pri stavbe krbu platia bezpečnostné normy, povinná je aj kontrola kominárom.
  • Bežné kachle s oceľovým plášťom sa rýchlo zohrejú a rýchlo tiež vychladnú. Sú teda vhodné napr. do dielne alebo na chatu, teda do miestností, ktoré treba rýchlo vykúriť, a mali by tiež rýchlo vychladnúť, keď sa priestor nepoužíva.
  • Akumulačné krbové kachle alebo krb potrebujú na poriadne rozohriatie dlhší čas, no teplo tiež dlhšie uchovávajú, takže si ho vo vyhriatom priestore môžete omnoho dlhšie aj užívať.

Pripravila: Erika Kuhnová
Foto: archív firiem
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Energia
Tagy: kozub kozubová vložka kozubové kachle
Zdieľať článok

Diskusia