Ako správne zakurovať pre najvyššiu efektivitu a ktoré druhy dreva sú na to najlepšie? Odborník prezradil praktické tipy
Máte doma, na chate či chalupe krbové kachle? Potom určite viete, že teplo z ohniska kachlí nielenže vytvára príjemnú atmosféru, ale je aj praktickým a efektívnym spôsobom, ako udržať interiér v teple počas chladných dní. Ako ich však správne udržiavať a čo je základom správneho zakurovania?
V rozhovore s odborníkom Ing. Pavlom Dudášom zo spoločnosti Thorma sme sa zamerali na správnu prípravu krbových kachlí na zimu. Zahŕňa nielen pravidelnú údržbu a bezpečnostné kontroly, ale aj tipy na správne spaľovanie a výber vhodného dreva. Pripravte sa na zimu spolu s nami a zabezpečte si pohodlný a bezpečný spôsob, ako si užiť teplo domova počas celého zimného obdobia.
Aké hlavné kroky by mal majiteľ krbových kachlí dodržiavať, aby zabezpečil ich dlhú životnosť?
Najdôležitejšia je správna inštalácia krbových kachlí vrátane pripojenia na komín vyhotovený v zmysle platných predpisov. Samozrejme, pripojenie na komín musí realizovať certifikovaný kominár. Ďalej je pri prevádzke kachlí podstatné dodržiavať všetky odporúčania uvedené v návode na obsluhu vrátane predpísaného paliva. Nezabúdajte ani na pravidelné čistenie krbových kachlí.
Ako často treba čistiť krbové kachle?
Čistenie krbových kachlí je nevyhnutné po každej prerušenej prevádzke – teda vždy keď kachle na nejaký čas prestanete používať. Na čistenie používajte krbovú metličku a lopatku na zametanie popola a čistenie spaľovacej komory, škrabku na odstránenie usadenín a sadzí zo skla a z vnútorných častí, špeciálny vysávač určený na bezpečné vysávanie popola, rôzne kefy na čistenie dymovodov a vnútorných povrchov kachlí. Sklo na dvierkach očistite handrou alebo papierovými utierkami. Pravidelné čistenie kachlí udržiava správne horenie a predlžuje životnosť zariadenia.
Aké sú najčastejšie chyby pri čistení krbových kachlí? Na čo by sme si mali dať pozor?
Nesprávnym zaobchádzaním alebo postupom pri čistení, prípadne použitím nesprávneho náradia môže dôjsť k poškodeniu vnútornej výmurovky spaľovacej komory. Častým problémom je aj poškriabanie skla dvierok alebo nevyprázdnenie popolovej krabice.
Aký druh dreva je najlepší na zakurovanie v krbových kachliach a prečo?
Tenké suché triesky z mäkkého dreva sú ideálne na rozkladanie ohňa, pretože sa veľmi rýchlo rozhoria. Mäkké drevo, ako napríklad borovica alebo smrek, má nižšiu hustotu a vysoký obsah živice, vďaka čomu ľahko vzplanie. Práve preto sa používa na začiatok zakurovania, keď treba rýchlo vytvoriť dostatok tepla na rozžeravenie väčších polien tvrdého dreva. Tvrdé drevo zase zabezpečí stabilné, dlhé a efektívne horenie (pozri rámček).
Ako správne zakurovať, aby sme dosiahli maximálnu efektivitu vykurovania?
Pri rozkurovaní naplno otvorte všetky regulovateľné prívody spaľovacieho vzduchu do spaľovacej komory. Ak má dymová rúra regulačnú klapku, naplno otvorte aj tú. Po zapálení rozkurovacej nálože nechajte dvierka na chvíľu pootvorené, aby kachle získali správny ťah. Po rozhorení rozkurovacej nálože dvierka zatvorte.
Ktoré signály naznačujú, že krbové kachle potrebujú odbornú údržbu alebo servis?
Predovšetkým únik dymu po okrajoch dvierok, vypadávanie tesniacej šnúry z dvierok, uvoľnenie skla dvierok, ich nedostatočné zatvorenie a poškodenie vnútornej výmurovky spaľovacej komory.
Môžem ako majiteľ takýchto kachlí minimalizovať emisie a zabezpečiť ekologickejšie spaľovanie?
Áno. Vyberte si výhradne certifikované krbové kachle, ktoré vyhovujú predpisom Ecodesignu. Nemenej dôležité je správne pripojiť krbové kachle na komín podľa predpisov. A ako som už spomínal, používajte kachle podľa návodu na obsluhu vrátane predpísaného paliva.
Môžu byť krbové kachle v zime v prevádzke každý deň alebo je lepšie občas ich nechať oddýchnuť?
Krbové kachle sú spotrebičom s krátkodobým spaľovacím procesom, to znamená, že po určitom čase prevádzky (cca 10 až 14 hodín) je potrebné ich odstaviť. Samozrejme, krbové kachle možno prevádzkovať každý deň.
Najlepšie drevo na zakurovanie
Najlepšie na prvé zakurovanie je mäkké drevo. Pripraví základ na pridanie tvrdého dreva, ktoré poskytne dlhšie a stabilné horenie.
Borovica. Vysoký obsah živice z nej robí výborný zdroj na rýchle zapálenie ohňa. Horí ľahko, no zároveň môže vytvárať viac dymu a sadzí.
Smrek. Rovnako ako borovica, aj smrek sa veľmi rýchlo rozhára. Má nižšiu hustotu, takže rýchlo horí a pomáha rozložiť plamene.
Jedľa. Ľahko sa zapaľuje a horí dobrým plameňom.
Topoľ a vŕba. Tieto druhy dreva sa tiež ľahko zapaľujú, no majú nižšiu výhrevnosť, preto sa najčastejšie používajú iba na rozkúrenie.
Tvrdé drevo na stabilný oheň
Tvrdé drevo má vyššiu hustotu, čo znamená, že horí dlhšie a produkuje viac tepla než mäkké drevo (zároveň produkuje menej sadzí a dechtu). Pre optimálny výkon by malo byť dobre vysušené, ideálne s vlhkosťou pod 20 %. Drevo sa zvyčajne suší 1-2 roky v závislosti od druhu a podmienok sušenia.
Dub. Má vysokú hustotu a poskytuje veľké množstvo tepla, horí pomaly a rovnomerne.
Buk. Ľahko sa zapaľuje a ponúka dlhé a stabilné horenie, pričom produkuje málo dymu.
Hrab. Má veľmi vysokú výhrevnosť a poskytuje čisté horenie.
Jaseň. Dobre horí aj pri vyššej vlhkosti a poskytuje dostatok tepla.
Text: Redakčná spolupráca s firmou Thorma, spracovala Sabína Zavarská
Foto: Shutterstock, archív Thorma
Zdroj: Časopis Môj dom