Zdroj: Ronstik/iStock

Búrame 7 mýtov, ktoré kolujú o rekuperácii: Je prevádzka hlučná a drahá a naozaj nemôžete vetrať cez okná?

01. 09. 2024
Zdieľať

Väčšina obáv pred inštaláciou rekuperácie je neopodstatnená. V tejto súvislosti sme sa pozreli na najčastejšie mýty, ktoré sa okolo riadeného vetrania tradujú.

Rekuperácia alebo aj riadené vetranie je spätné získavanie tepla. Privádzaný vonkajší čerstvý vzduch prechádza cez rekuperačný výmenník, do ktorého z druhej strany vstupuje teplý odpadový vzduch z budovy. Cesty odvádzaného a privádzaného vzduchu sú od seba dokonale oddelené sústavou kanálikov, aby nedochádzalo k spätnému prieniku pachov z odvádzaného do privádzaného vzduchu. Cez steny kanálov teplo z odpadového vzduchu prechádza do privádzaného, ktorý sa tak predhrieva.

Mýtus 1: Pri riadenom vetraní nemôžem vetrať oknami

„Nie je to tak. Použitie riadeného vetrania nebráni otváraniu okien, no pomáha odbúrať nutnosť frekventovaného prirodzeného vetrania oknom. Napríklad v zimných mesiacoch otvorením okna uniká von teplo, ktoré sa dá využiť. To však neznamená úplný zákaz otvárania okien,“ vysvetľuje Katarína Jašeková, špecialistka na vetracie systémy Viessmann.

Centrálna vetracia jednotka ochráni interiér proti vlhkosti a plesniam a pomôže znížiť vaše náklady na vykurovanie. S ňou budete efektívne vetrať tak, že si nevyvetráte teplo získané vykurovaním ako pri bežnom spôsobe vetrania s využitím okien.

Prečítajte si tiež
Porovnali sme za vás 3 čističky vzduchu. Jednej vydrží filter celé roky, ďalšia nás šokovala dizajnom

A ako to funguje? Centrálna vetracia jednotka (s rekuperáciou) síce z domu odvádza odpadový vzduch, ale nie teplo. Použitý vzduch prúdi cez tepelný výmenník, ktorý z neho prenáša teplo na prichádzajúci čerstvý vzduch bez toho, aby odpadový a čerstvý vzduch prišli do kontaktu. Tento čerstvý vzduch prúdi už predhriaty do interiéru, ktorý sa potom nemusí toľko vykurovať. To vám ušetrí náklady na vykurovanie.

Mladá žena si užíva čerstvý vzduch pri otvorenom okne.

Nie je pravda, že by ste pri rekuperácii nemohli otvárať okná. Iba ich nemusíte otvárať tak často ako bez rekuperácie. V zime tým znížite množstvo uniknutého tepla.

Mýtus 2: Riadené vetranie je energeticky náročné

Je pravda, že riadené vetranie vyžaduje vyššie investičné náklady, no tie sa vám vrátia na prevádzke domu. V porovnaní s bežným rodinným domom ušetríte na prevádzkových nákladoch 60 %. Úspora energií v zimných mesiacoch len pri centrálne riadenom vetraní s rekuperáciou vždy závisí od konkrétnych podmienok. Zvykne však byť na úrovni viac ako 30 %. Pre niekoho môže byť nezanedbateľný aj argument, že táto technológia je ohľaduplná k životnému prostrediu.

Rekuperačná jednotka za dverami posuvnej skrine v interiéri s potrebami na cvičenie.

S rekuperáciou ušetríte na prevádzkových nákladoch podľa konkrétnych podmienok 30, ba aj 60 %. Zdroj: Zehnder

Mýtus 3: Prevádzka je príliš drahá

Samotná spotreba ventilátorov v rekuperačnej jednotke je zanedbateľná, do spotreby vstupuje predovšetkým predohrev vzduchu v zimných mesiacoch, keďže rekuperačná jednotka bez entalpického výmenníka dokáže bez predohrevu fungovať približne do 0 °C. Ako riešenie na zníženie spotreby možno použiť jednotku s entalpickým výmenníkom, ktorý okrem zabezpečenia optimálnej vlhkosti v dome dokáže fungovať bez použitia predohrevu približne do –10 °C.

Prečítajte si tiež
Platíte za energie príliš veľa? 10 tipov, ako doma udržať teplo a ušetriť na vykurovaní

Mýtus 4: Centrálny vetrací systém sa nedá dodatočne inštalovať do staršieho domu

Nie je to tak. Len si to vyžaduje väčšiu dávku kompromisu od používateľa, najmä pri rozmiestnení a uložení rozvodov. Napríklad na umiestnenie rozvodov vzduchu treba znížiť podhľady v miestnostiach, prípadne robiť prierazy na povalu. Prívody vzduchu treba realizovať do všetkých obytných priestorov okrem komory. Odvody vzduchu sú nevyhnutné najmä z kuchyne, kúpeľne a toalety. Centrálna jednotka sa zvykne inštalovať do technickej miestnosti.

Vedeli ste?

Okrem centrálnych vetracích jednotiek existujú aj lokálne vetracie jednotky s rekuperáciou (teda spätným získavaním tepla). Inštalujú sa jednoduchšie – do obvodovej steny domu či bytu. Nie je potrebná technická miestnosť ani potrubné rozvody. Nevyhnutné je vyvŕtanie otvoru v stene. Slúžia však iba na vetranie jednotlivých izieb v rodinnom dome či byte. Ide teda o decentralizovaný systém, ktorý sa môže nainštalovať aj dodatočne v rámci rekonštrukcie, a to do jednej alebo viacerých miestností.

Interiér s posunými dverami na balkón a lokálnou vetracou jednotkou na stene.

Lokálne vetracie jednoky sa inštalujú do obvodovej steny. Nepotrebujú potrubné rúry ani obvodovú miestnosť, ale treba vŕtať do steny. Zdroj: Vaillant

Mýtus 5: Centrálnu vetraciu jednotku si viem namontovať sám

Neodborný výber a montáž sú najčastejšími chybami. Správne by vám mal projektant na základe konkrétnych parametrov domu vypočítať objem vzduchu, ktorý bude treba v dome vymeniť prostredníctvom centrálne riadeného vetrania. Riadi sa pritom hygienickými normami.

Prečítajte si tiež
Bývať sa dá lacnejšie aj v starších domoch. 10 spôsobov, ako znížite výdavky na energie a ušetríte aj prírodu

Výber vhodného zariadenia závisí aj od počtu ľudí žijúcich v domácnosti. Rovnako je to s inštaláciou: pri neodbornej montáži riskujete, že neodhadnete správne nadimenzovanie jednotky a centrálna vetracia jednotka nebude dostatočne účinná.

„Samotný návrh systému je náročný v tom, že treba vedieť čo najviac informácií o danom objekte. Pri základnom dimenzovaní vetracieho systému sa vychádza z kubatúry miestností, ktorá sa násobí  potrebou výmeny vzduchu. Minimálna potreba výmeny vzduchu v obytných miestnostiach je 0,5-násobok objemu priestoru za hodinu. To znamená, že každé 1,5 až 2 hodiny sa vymení celý objem vzduchu v objekte,“ prezrádza Katarína Jašeková, špecialistka na vetracie systémy Viessmann.

Rekuperačný systém Vitoair od Viessmann v interiéri.

Správna inštalácia rekuperácie nie je jednoduchá, radšej si na to zavolajte odborníkov. Zdroj: Viessmann

Mýtus 6: Rekuperačná jednotka býva hlučná

Hluk samotnej jednotky sa pohybuje na úrovni od 34 dB. Pri použití riešenia KombiAir v betónovom module používatelia dokonca namerali hodnoty okolo 30 dB. Existujú teda jednotky, ktoré možno umiestniť kamkoľvek bez toho, aby obťažovali svojím hlukom. Vhodne vybraná rekuperačná jednotka tak dosahuje akustickú hladinu hluku, ktorú by jej iné domáce spotrebiče mohli závidieť. Na tichú prevádzku majú ďalej vplyv akustické tlmiče, ktoré zabezpečia tichú prevádzku systému s tým, že privádzaný vzduch na jeho vyústení vôbec nepočuť.

Technická miestnosť s práčkou, sušičkou a rekuperačnou jednotkou.

Rekuperačné jednotky sa často inštalujú do technických miestností, teda mimo obytnej zóny. No napriek tomu ich prevádzka nebýva hlučná, čo pomáhajú zabezpečovať akustické tlmiče. Zdroj: Vaillant

Mýtus 7: V zime bude vzduch príliš suchý a v lete bude rekuperácia dom prehrievať

Vlhkosť vzduchu sa dá regulovať, a to využitím entalpického výmenníka, ktorý extrahuje vlhkosť z odvádzaného vzduchu a dokáže tak zabezpečiť optimálnu vlhkosť a maximálny komfort.

Prečítajte si tiež
Pomôžu vám ušetriť nemalé sumy za elektrinu a chránia životné prostredie. Ako si vybrať energeticky úsporné spotrebiče?

V lete môžete rekuperačný výmenník úplne odstaviť tzv. bajpasom, kde vzduch obteká výmenník, a teda neodovzdáva energiu vo forme tepla privádzanému vzduchu. Pomocou bajpasu sa tak dá znížiť teplota v dome nočným prechladením. Využiť môžete aj jednotku so spätnou rekuperáciou chladu.

Text: redakcia
Foto: Shutterstock, iStock Vaillant,
Viessmann, Schiedel, Zehnder
Zdroj: časopis Môj dom špeciál

Kategória: Energia
Tagy: rekuperácia vzduchu rekuperačný systém vetranie s rekuperáciou
Zdieľať článok
Už žiadne žmolky ani vyťahané lemy! Ako prať svetre z vlny, mohéru a kašmíru?Urob si sám

Už žiadne žmolky ani vyťahané lemy! Ako prať svetre z vlny, mohéru a kašmíru?

Neželaná burina a ťažký súper každého záhradkára: Ako sa zbaviť hviezdice prostrednej a využiť ju vo svoj prospechUrob si sám

Neželaná burina a ťažký súper každého záhradkára: Ako sa zbaviť hviezdice prostrednej a využiť ju vo svoj prospech

Ako sa stať včelárom? Koľko to stojí, čo všetko treba zvážiť a s čím začaťUrob si sám

Ako sa stať včelárom? Koľko to stojí, čo všetko treba zvážiť a s čím začať

Rím: prečo je súčasnej modernej architektúry v meste ako šafranu a prečo by ste sa mali ubytovať blízko metra?ASB.sk

Rím: prečo je súčasnej modernej architektúry v meste ako šafranu a prečo by ste sa mali ubytovať blízko metra?

Diskusia