Zdroj: Shutterstock

Poučte sa z omylov, ktoré urobili iní! Toto je 9 najčastejších chýb pri rekonštrukcii kúpeľne

11. 08. 2023
Zdieľať

Pri akejkoľvek rekonštrukcii, úprave či len zmene dizajnu robíme chyby. Najvážnejšie sú však tie, ktoré nastanú pri výraznejších stavebných úpravách. Rada nad zlato: poučte sa z omylov, ktoré urobili iní!

Rekonštrukcia domácnosti je vzrušujúci proces, no spolu s ňou prichádza aj stres a veľká zodpovednosť pri rozhodovaní. Nakoniec, rozhodujete o veciach, ktoré sa nezmenia celé roky, možno aj desaťročia.

Zozbierali sme najčastejšie chyby, ktoré pri úpravách kúpeľne domáci veľmi oľutovali. Nehovoriac o finančných nákladoch na ich odstraňovanie.

1. Meníte plán počas rekonštrukcie

Častou chybou pri úpravách rôznych priestorov – a o to výraznejšou v kúpeľniach – je fakt, že domáci si objednajú firmu, dohodnú termín a výber materiálov či zariadenia riešia až dodatočne, neraz počas premeny.

Rovnako nedobré je, keď hľadáte inšpirácie až v priebehu prác alebo neustále meníte svoje rozhodnutia.

Prečítajte si tiež
Ako zariadiť kúpeľňu pre celú rodinu, aby v nej vedeli fungovať všetci členovia domácnosti

2. Dáte sa oklamať efektom showroomu

Je ľahké zamilovať sa do predmetov vystavených v showroome. No kým nebudete mať premerané, navrhnuté a odborne prekonzultované najzákladnejšie vybavenie kúpeľne, nie je vhodné kupovať si ďalšie zariadenie.

Mnohí sa popália na tom, že vaňa, toaletný  stolík či skrinka pôsobia v showroome krásne, vzdušne a moderne. Tieto výstavné miestnosti však zvyčajne majú len jednu alebo dve steny, čo vytvára dojem vzdušnosti a priestoru, aký vo svojej kúpeľni nemáte.

Plánovanie kúpeľne

Zdroj: Shutterstock

Preto úpravy konzultujte s odborníkom, ktorý vie, ako dané predmety pôsobia v menších celkoch, a pozná vaše priestorové možnosti. Dokáže vytvoriť alternatívne riešenia, z ktorých si určite vyberiete.

3. Zabudnete na hydroizoláciu

Alebo ju jednoducho vynecháte z dôvodu finančnej úspory. Žiaľ, táto chyba je pri riešení kúpeľní fatálna a neoplatí sa ani rekonštruovať na vlastnú päsť, ak nie ste skutočne odborník na prácu vo vlhkých priestoroch a s vodou.

Inými slovami – kúpeľňa je miestnosť, kde má prístup „urob si sám“ nepísaný zákaz. Kvalitná hydroizolácia je v každej kúpeľni nevyhnutnosťou. Nemá zmysel míňať tisíce na rekonštrukciu, ak neriešite aj výmenu či aspoň odbornú kontrolu vodovodných potrubí.

Hydroizolácia v kúpeľni

Zdroj: Shutterstock

Niekedy dokáže voda z narušeného potrubia presakovať do muriva celé roky, kým problém odhalíte. Riešenie je podstatne náročnejšie, nehovoriac o vysokom riziku vzniku plesní a znehodnotení muriva.

Malá miestnosť potrebuje veľa odborníkov

Aj keď je kúpeľňa zvyčajne malá miestnosť, na jej rekonštrukciu potrebujete rôznych remeselníkov – od murárov, maliarov, obkladačov, vodoinštalatérov, kúrenárov, stolárov až po elektrikárov a špecialistov na montáž zrkadiel. Preto je šikovnejšie riešiť rekonštrukciu s firmou, ktorá má všetkých týchto odborníkov pod palcom a vie zabezpečiť, aby ich práce na seba plynule nadväzovali.

4. Chcete, aby v nej bolo všetko

Áno, voľne stojaca vaňa je nádherný a mimoriadne trendový prvok, no tento štýl vane sa nehodí do všetkých kúpeľňových priestorov. Podobne to platí o veľkých umývadlách. Sú praktické, ale ak vám má umývadlo zablokovať polovicu kúpeľne, asi bude skôr na oštaru.

Voľne stojaca vaňa v kúpeľni

Zdroj: Shutterstock

Opäť pomôže presne vymeraný a nakreslený plán, vďaka ktorému si ľahko vyberiete, aká veľkosť vane a umývadla bude vo vašej kúpeľni fungovať najlepšie. Existujú aplikácie, ktoré vám pomôžu zobraziť vašu predstavu a kde môžete skúšať rôzne dizajnové štýly.

Náš tip

Pamätajte na to, že čím viac podlahy zostane odkrytej, tým vzdušnejšie a priestrannejšie bude kúpeľňa pôsobiť. Neprepĺňajte ju.

5. Zabudnete na úložný priestor

V neveľkých kúpeľniach je lákavé zabudnúť na úložný priestor. Poviete si, že prachy na pranie, čistiace prípravky či kozmetiku odložíte inam. No v konečnom dôsledku zistíte, že je to veľmi nepraktické a predsa len potrebujete mať tieto veci uložené v kúpeľni.

Prečítajte si tiež
Moderné kúpeľne vynikajú praktickými výklenkami. Ako ich riešiť, aby fungovali aj ako dizajnový prvok?

Preto už pri prvých predstavách a náčrtoch venujte pozornosť úložnému priestoru a naplánujte si ho dostatok. Nič nepokazí zrekonštruovanú kúpeľňu viac ako toaletné potreby, ktoré sa hromadia okolo vášho umývadla, vane a sprchy.

Zapustené police a skrinky sú fantastickým spôsobom, ako mať v kúpeľni vždy poriadok. Sprchové výklenky sú ďalšou inovatívnou možnosťou, ako do kúpeľne pridať dizajnový, a pritom veľmi praktický prvok.

Úložný priestor v kúpeľni

Zdroj: Shutterstock

6. Vyberiete úpravu, ktorá sa nedá realizovať

Presunúť vaňu, sprchu, toaletu, radiátor či umývadlo na opačnú stranu kúpeľne môže vyzerať ako dobrý nápad a skutočne aj praktické riešenie. Nezabúdajte však na to, že takéto zmeny znamenajú premiestnenie vodovodného potrubia.

Nie je to teda ani zďaleka také jednoduché ako premiestňovanie nábytku. Okrem finančnej i pracovnej náročnosti je to neraz dokonca nemožné a vyskočí vám kopa ďalších problémov, ktoré by ste museli riešiť.

Prečítajte si tiež
4 najväčšie chyby, ktoré robíme pri výbere skriniek do kúpeľne. Takto sa im vyhnete

7. Nedostatočná ventilácia

Mnohé kúpeľne nemajú žiadne okno alebo len malú vetračku. Ideálny je pritom pravý opak – prirodzené svetlo a prúdenie vzduchu minimalizuje riziko plesní. Predstavte si, že míňate čas a peniaze na kúpeľňu, ktorú skôr či neskôr znehodnotí nevzhľadná a škodlivá pleseň.

Ak máte dom, zvážte v rámci rekonštrukcie zväčšenie okna. V žiadnom prípade nezabudnite na výkonný ventilátor.

Ventilácia v kúpeľni

Zdroj: Shutterstock

8. Kúpeľňa na jeden rok

Ak chcete mať istotu, že vaša kúpeľňa bude pôsobivá aj o niekoľko rokov, držte sa klasických tém. Zmeniť farbu obkladov v kúpeľni je oveľa drahšie ako zmeniť šatník. Vyhrávajú neutrálne nadčasové schémy.

Aktuálny trend vnesiete do kúpeľne aj omnoho lacnejšie – drobnými dekoráciami či výberom uterákov.

Prečítajte si tiež
Fakt alebo mýtus? Existujú farby, ktorým by sme sa mali v kúpeľni vyhnúť?

9. Nerovnováha medzi funkčnosťou a krásou

Ubezpečte sa, že položky, ktoré si vyberiete do novej kúpeľne, sú nielen krásne, ale aj praktické. Kúpeľňu budú používať všetci členovia domácnosti, a preto by mala fungovať pre každého rovnako dobre.

Ako sa vyhnúť chybám?

Predstavu o tom, ako by mala vaša kúpeľňa po rekonštrukcii vyzerať, si do detailu premyslite už vopred. Prípadne oslovte interiérové štúdio, ktoré vám urobí presné 3D návrhy. Inšpiráciu ľahko získate z časopisov, ktoré sa venujú dizajnu kúpeľní, alebo si prezrite web a sociálne siete, kde nájdete rôzne nápady.

Pokiaľ ide o štýl kúpeľne, mal by nadväzovať na štýl celého bytu či domu. Všetko si radšej trikrát dobre premyslite a prekonzultujte s odborníkmi, pretože zmeniť názor po začatí prác býva nielen prácne, ale aj nákladné.

Text: Sabína Zavarská
Foto: shutterstock.com
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: rekonštrukcia kúpeľne zariaďovanie kúpeľne
Zdieľať článok

Diskusia